Zangeres en 'lieveling van de troepen' Vera Lynn (103) overleden
LONDEN (ANP) - De Britse zangeres Vera Lynn is overleden. Dat meldt de Britse publieke omroep BBC. Lynn werd 103 jaar oud. De BBC roemt haar als een "symbool van veerkracht en hoop".
Lynn kreeg grote bekendheid doordat zij het moreel van de Britse troepen in de Tweede Wereldoorlog hoog hielp te houden met haar optredens en haar BBC-radioprogramma 'Sincerely Yours'. Daarmee verwierf Lynn de bijnaam 'the Forces' Sweetheart' (lieveling van de troepen). De zangeres is onder meer bekend van de liederen We'll Meet Again, Yours en The White Cliffs of Dover.
Onlangs kwam Vera Lynn nog tweemaal in het nieuws. In maart greep zij haar 103e verjaardag aan om haar land te midden van de coronacrisis opnieuw moreel te ondersteunen. Zij riep het publiek op om "momenten van vreugde" te vinden in "moeilijke tijden". Amper een week daarvoor werd Lynn officieel de oudste artiest ooit die een plek in de Britse album Top 40 heeft bemachtigd.
Herdenkingen
In Groot-Brittannië verscheen Dame Vera Lynn nog bij herdenkingen ter gelegenheid van de 40e verjaardag van D-Day en de 50e van het begin van de Tweede Wereldoorlog. Ze zou in 1995 een reünie van oud-gevangenen van de Birma-spoorweg bij het militair tehuis Bronbeek in Arnhem bijwonen, maar moest toen helaas afzeggen omdat ze ziek was.
Lynn (Londen, 1917) begon haar zangcarrière al op 7-jarige leeftijd met optredens in lokale clubs. In 1935 kwam haar doorbraak en maakte ze haar eerste platen. Van 1937 tot 1941 zong Lynn bij het orkest Ambrose. Met klarinettist en saxofonist Harry Lewis van dat orkest trad ze in 1939 in het huwelijk.
Radioprogramma
Lynns solocarrière begon in 1940, het jaar waarin ze ook begon met haar radioprogramma. Nadat ze zich met die uitzendingen al razend populair had gemaakt bij de Britse militairen, zocht ze die in 1944 op in Birma. Tijdens de Tweede Wereldoorlog maakte ze ook drie films.
Na een korte pauze, was ze in 1947 terug in het variété en even later had ze ook weer een radioprogramma. In 1952 was ze met 'Auf Wiedersehen, Sweetheart' de eerste Britse artiest met een nummer 1-hit in de Verenigde Staten. Haar eerste en enige Britse nummer 1-hit scoorde ze twee jaar later met 'My Son, My Son'.
In 1960 stapte Vera Lynn over naar platenmaatschappij EMI, waar ze een album met eigentijdse nummers uitbracht. Ze begon in 1969 aan haar eerste televisieserie, die zeven jaar liep. In 1976 werd Lynn koninklijk onderscheiden en kreeg ze de titel Dame Vera Lynn. Sindsdien trad ze steeds minder op, maar maakte ze nog wel platen. Haar laatste nam ze in 1984 op.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Een 17-jarige jongen is aangeklaagd voor brandstichting bij een synagoge in Londen. In de Britse hoofdstad hebben de afgelopen weken aanvallen op diverse Joodse locaties plaatsgevonden, wat heeft geleid tot extra veiligheidsmaatregelen.
19 minuten geledenMALABO (ANP/RTR/DPA) - Paus Leo heeft een jaar na het overlijden van Franciscus stilgestaan bij de nalatenschap van zijn voorganger. Leo sprak zijn dankbaarheid uit voor wat Franciscus tijdens zijn leven heeft betekend voor de katholieke kerk en voor de wereld.
20 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Het opschorten van het EU-associatieverdrag met Israël is "ongepast", vindt de Duitse minister Johann Wadephul van Buitenlandse Zaken. Wel is het noodzakelijk om "cruciale kwesties" met Israël te bespreken, zoals de invoering van de doodstraf. Dat zei Wadephul in Luxemburg, waar de EU-ministers van Buitenlandse Zaken dinsdag onder meer de situatie in het Midden-Oosten bespreken.
32 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van diverse EU-landen hopen op een nieuwe wind in Europa zodra de huidige Hongaarse premier Viktor Orbán na diens verkiezingsnederlaag is vertrokken. "We zagen de regering onder Orbán bewust gebruikmaken van het blokkeren en chanteren van Europese gezamenlijke actie", zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) voor een overleg in Luxemburg met zijn EU-collega's. De CDA'er hoopt dat dit verandert onder Orbáns opvolger Péter Magyar.
1 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - Het team dat zich aan de Noord-Duitse kust inzet voor de bultrugwalvis Timmy die daar eind maart is gestrand, heeft last van vermoeidheid. Walter Gunz, medeoprichter van het team en medefinancier van MediaMarkt, zei dat hij de afgelopen acht dagen drie tot vier uur per nacht heeft geslapen. "We zijn ten einde raad", aldus Gunz. Maar hij verzekert dat het werk doorgaat.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht dat er woensdag "een aantal positieve beslissingen" wordt genomen over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. "Oekraïne heeft deze lening echt nodig. En het is ook een teken dat Rusland Oekraïne niet kan overleven", zei Kallas dinsdag bij aankomst in Luxemburg. Daar vergaderen de EU-ministers van Buitenlandse Zaken over onder meer de situatie in Oekraïne.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De EU moet maatregelen tegen Israël nemen, vindt de Spaanse minister José Manuel Albares Bueno (Buitenlandse Zaken) dinsdag. Als de EU dat niet doet, verliest zij haar geloofwaardigheid, zei hij in Luxemburg voor de start van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De minister vindt dat het associatieverdrag met Israël moet worden opgeschort.
3 uur geleden