Zakenkrant: Shell overwoog Europa te verlaten
LONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell overwoog enkele jaren geleden om niet alleen uit Nederland te vertrekken maar zelfs Europa te verlaten en een Amerikaans bedrijf te worden. Dat schrijft de Britse zakenkrant Financial Times die ingewijden sprak. De huidige topman Wael Sawan was ook bij de gesprekken betrokken, maar zou geen voorstander zijn geweest van de Amerikaanse plannen.
Die plannen zouden zijn ingegeven door een waarderingsgat op de beurs. De waarde van Amerikaanse branchegenoten als ExxonMobil en Chevron is veel hoger dan die van Shell. De Amerikaanse bedrijven zijn ongeveer zes keer zoveel waard als de vrije kasstroom in een jaar. Shells waardering op de beurs is maar drie keer de hoogte van de vrije kasstroom.
Uiteindelijk werd dus gekozen om Nederland te verlaten en geheel Brits te worden. Daarvoor was Shell een Nederlands-Brits bedrijf met twee hoofdkantoren. De verhuizing naar het Verenigd Koninkrijk kostte Shell de eretitel Koninklijke.
Amerikaanse investeerders aantrekken
De Canadees Sawan, die vorig jaar Ben van Beurden opvolgde als hoogste baas bij Shell, zou nog wel plannen hebben Amerikaanse investeerders aan te trekken. Zelf was hij dit jaar al in New York voor gesprekken en hij heeft een team opdracht gegeven om onderdelen van Shell te evalueren om te kijken of er aanpassingen nodig zijn.
Daarbij zouden ook de plannen om de olietak met 1 tot 2 procent per jaar te laten slinken om zo aan de uitstootdoelen van Parijs te kunnen voldoen, niet heilig zijn. Die weg werd in 2019 door Van Beurden ingezet onder zware druk van een deel van de aandeelhouders. Maar Sawan en andere bestuurders zouden onder de indruk zijn geweest van de koerswinst van 10 procent van het eveneens Britse BP op de beurs, toen dat eerder deze maand zijn klimaatplannen afzwakte.
Energietransitie
Shell zegt officieel nog altijd achter zijn strategie voor de energietransitie te staan. Het bedrijf komt in juni met een update voor zijn investeerders.
Milieudefensie zegt geschokt te zijn dat Shell denkt om de geleidelijke afbouw van de olie-activiteiten te staken. "Shell laat wederom zien dat klimaat op de laatste plaats komt", stelt campagneleider Nine de Pater. "De keuze van meneer Sawan voor kortetermijnwinsten uit olie en gas zou een doodsteek zijn voor het klimaat", meent zij. Ook zou zo'n stap van Shell "lijnrecht tegen het vonnis" ingaan van de klimaatzaak die Milieudefensie in 2021 won tegen Shell. In die zaak loopt overigens nog een beroep van het olie- en gasconcern.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat diesel leveren aan de Verenigde Staten en de wereldwijde markt. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens Trump heeft hij daarover gesproken met de Russische president Vladimir Poetin. Rusland levert per direct meer dan 300.000 ton diesel, aldus Trump.
3 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het grootste deel van de olieproductie in de Golf van Mexico is stilgelegd vanwege de orkaan Isaias en veel boorplatforms zijn geëvacueerd. Volgens overheidsbureau Marine Minerals Administration is 1,5 miljoen vaten aan dagelijkse productie stilgelegd, oftewel bijna 72 procent van de totale productie in het gebied.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. Staalconcern ArcelorMittal was een uitblinker in de AEX dankzij een koopadvies van de Zwitserse bank UBS. De chipbedrijven stonden bij de dalers.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de staking in het streekvervoer op woensdag is voor vervoersbedrijven nog onduidelijk. Vakbonden FNV en CNV kondigden vrijdag aan dat buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer een dag per week gaan staken tot aan kerst vanwege een cao-conflict. De eerste staking is woensdag en treft bedrijven als Arriva, EBS, Qbuzz, Transdev en Keolis.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan investeringsmaatschappij Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.
9 uur geleden