Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zaak-Navalni alarmeert waakhond chemische wapens

Zaak-Navalni alarmeert waakhond chemische wapens

DEN HAAG (ANP) - De conclusie van de Duitse regering dat de Russische oppositieleider Aleksej Navalni is vergiftigd met zenuwgas is zeer zorgwekkend, stelt de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW). 193 landen, waaronder Rusland, zijn aangesloten bij de in Den Haag gevestigde waakhond. De organisatie blijft de situatie volgen en biedt landen die daarom vragen haar steun aan.

Het vergiftigen van een individu met een zenuwgas wordt beschouwd als het gebruik van chemische wapens, zegt OPCW-topman Fernando Arias in een verklaring. De staten die het Verdrag chemische wapens hebben onderschreven zien het gebruik van chemische wapens onder alle omstandigheden als verwerpelijk en in strijd met internationaal recht, brengt hij in herinnering.

De Duitse regering zegt over ondubbelzinnig bewijs te beschikken dat de oppositieleider is vergiftigd met novitsjok, een door de Sovjet-Unie ontwikkeld zenuwgas dat twee jaar geleden in Engeland ook is gebruikt tegen de voormalige Russische dubbelspion Sergej Skripal. Volgens de EU en de VS zat de Russische militaire inlichtingendienst GROe achter die aanslag. Westerse landen zetten in reactie op grote schaal Russische diplomaten uit. Moskou heeft iedere betrokkenheid ontkend, net zoals nu in de zaak-Navalni.

De OPCW heeft novitsjok vorig jaar toegevoegd aan de lijst met verboden gifstoffen. Die maatregel is in juni van kracht van geworden. Eerder kreeg de organisatie de bevoegdheid uit te zoeken wie verantwoordelijk is voor de inzet van chemische wapens.

Meer uit Buitenland

Kremlin: Kyiv wijst tijdelijk bestand rond Kostjantynivka af

MOSKOU (ANP) - Volgens Moskou heeft Oekraïne een voorstel voor een kortstondig staakt-het-vuren rond Kostjantynivka afgewezen. Dat meldt het Russische ministerie van Defensie. Het voorgestelde zes uur durende bestand zou maandag een gevangenenoverdracht mogelijk moeten maken. Onduidelijk is of dit nu alsnog zal gebeuren. Oekraïne heeft nog niet op de Russische bewering gereageerd.

9 minuten geleden
Natuurbrand Frankrijk zwelt aan, al circa 1500 hectare verwoest

TRÉVILLACH (ANP) - Door de zaterdag uitgebroken natuurbrand in het zuiden van Frankrijk is inmiddels circa 1500 hectare afgebrand. Dat meldt BFMTV op gezag van het departement Pyrénées-Orientales. Eerder op zaterdag werd nog gemeld dat het ging om circa 930 hectare.

2 uur geleden
Duitse regering overweegt achterhouden geheime informatie aan AfD

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse regering overweegt informatie achter te houden voor ministers van deelstaatregeringen, als deze worden geleid door de radicaalrechtse Alternative für Deutschland (AfD). Dat zegt de minister van Defensie, Boris Pistorius. Geheime informatie kan niet in verkeerde handen vallen, benadrukte hij tegen Bild.

3 uur geleden
Zoons Ali Khamenei nemen afscheid, Mojtaba nog altijd afwezig

TEHERAN (ANP/RTR) - Drie zoons van Ali Khamenei hebben in Teheran afscheid genomen van de overleden ayatollah. Khamenei kwam aan het begin van de oorlog tegen Iran om bij een Israëlisch bombardement op diens complex.

4 uur geleden
Natuurbrand bij Costa Brava onder controle

CALOGNE (ANP) - De grote brand in het natuurgebied Les Gavarres, niet ver van de Spaanse Costa Brava, is volgens autoriteiten onder controle. Dat schrijft de Spaanse nieuwssite El Diario. De lockdown die in de omgeving werd afgekondigd, is opgeheven.

5 uur geleden
Zeker acht gewonden bij schietpartij in New York

NEW YORK (ANP) - Bij een schietincident in Coney Island, in New York City, zijn zeker acht mensen gewond geraakt. Volgens ABC News zijn onder de gewonden vier kinderen.

6 uur geleden
Grote nieuwe natuurbrand verwoest 930 hectare in Zuid-Frankrijk

PARIJS (ANP) - Er woedt een nieuwe grote natuurbrand in het zuiden van Frankrijk. Volgens het departement Pyrénées-Orientales is sinds zaterdagavond al meer dan 930 hectare door de vlammen verwoest. Honderden brandweerlieden zijn ter plaatse om het vuur te bestrijden.

8 uur geleden