Zaak-Navalni alarmeert waakhond chemische wapens
DEN HAAG (ANP) - De conclusie van de Duitse regering dat de Russische oppositieleider Aleksej Navalni is vergiftigd met zenuwgas is zeer zorgwekkend, stelt de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW). 193 landen, waaronder Rusland, zijn aangesloten bij de in Den Haag gevestigde waakhond. De organisatie blijft de situatie volgen en biedt landen die daarom vragen haar steun aan.
Het vergiftigen van een individu met een zenuwgas wordt beschouwd als het gebruik van chemische wapens, zegt OPCW-topman Fernando Arias in een verklaring. De staten die het Verdrag chemische wapens hebben onderschreven zien het gebruik van chemische wapens onder alle omstandigheden als verwerpelijk en in strijd met internationaal recht, brengt hij in herinnering.
De Duitse regering zegt over ondubbelzinnig bewijs te beschikken dat de oppositieleider is vergiftigd met novitsjok, een door de Sovjet-Unie ontwikkeld zenuwgas dat twee jaar geleden in Engeland ook is gebruikt tegen de voormalige Russische dubbelspion Sergej Skripal. Volgens de EU en de VS zat de Russische militaire inlichtingendienst GROe achter die aanslag. Westerse landen zetten in reactie op grote schaal Russische diplomaten uit. Moskou heeft iedere betrokkenheid ontkend, net zoals nu in de zaak-Navalni.
De OPCW heeft novitsjok vorig jaar toegevoegd aan de lijst met verboden gifstoffen. Die maatregel is in juni van kracht van geworden. Eerder kreeg de organisatie de bevoegdheid uit te zoeken wie verantwoordelijk is voor de inzet van chemische wapens.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
19 minuten geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
4 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
7 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
7 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
7 uur geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
9 uur geleden