Yoshihide Suga verkozen tot nieuwe premier Japan
TOKIO (ANP/RTR/DPA) - Yoshihide Suga, kabinetssecretaris onder de om gezondheidsredenen afgetreden oud-premier Shinzo Abe, is formeel verkozen tot premier van Japan. Maandag werd tot niemands verrassing al bekend dat Suga Abe ook opvolgt als leider van de Liberaal-Democratische Partij, de Japanse regeringspartij met een meerderheid in het lagerhuis.
Beide kamers van het Japanse parlement gingen met zijn aantreden akkoord. De 71-jarige Suga zal naar verwachting later op woensdag zijn kabinet presenteren. Volgens lokale media zal dat grotendeels bestaan uit leden van het kabinet van Abe.
Suga is de eerste nieuwe premier van Japan in acht jaar tijd. Hij staat voor de zware taak om Japan economisch zo ongeschonden mogelijk door de coronacrisis te krijgen, en tegelijk het aantal besmettingen laag te houden. Ook ambieert Japan om de Olympische Spelen in Tokio, die dit jaar werden uitgesteld, alsnog volgend jaar te houden.
Nieuwe verkiezingen
Premier Suga schrijft na zijn aantreden mogelijk nieuwe verkiezingen uit. Als hij die wint, kan hij een volledige termijn als premier aan de slag. Nu mag hij alleen de ambtsperiode van Abe uitzitten. Dat betekent dat er over ongeveer een jaar weer verkiezingen gehouden moeten worden.
De nieuwe premier was lange tijd een onbekende volksvertegenwoordiger in het lagerhuis van Japan, totdat Abe hem in 2012 benoemde tot de belangrijkste regeringswoordvoerder, ofwel kabinetschef.
Oom Reiwa
Vorig jaar april waren alle ogen op hem gericht toen hij de naam van het nieuwe tijdperk moest aankondigen dat inging bij het bestijgen van de troon door de nieuwe keizer Naruhito. Het tijdperk kreeg de naam Reiwa ('mooie harmonie') en sindsdien is ook de bijnaam van Suga daaraan verbonden: Oom Reiwa.
Suga is de oudste zoon van een aardbeienboer uit het noorden van het Japanse hoofdeiland Honshu. Hij komt dan ook niet uit een belangrijke politieke familie van Japan en heeft verder ook geen diplomatieke ervaringen. In Tokio studeerde hij rechten, waarna hij op zijn 26e de politiek in ging. Suga heeft verder de zwarte band in karate en doet iedere ochtend naar verluidt honderd sit-ups
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leiding heeft nog niet besloten of Iran deelneemt aan een nieuwe gespreksronde met de VS, meldden lokale media zondag. Persbureau Tasnim meldde op basis van een anonieme bron zelfs dat er geen verdere onderhandelingen plaatsvinden zolang de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz blijft blokkeren.
24 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanje gaat de Europese Unie dinsdag vragen het associatieverdrag met Israël te beëindigen vanwege schendingen van het internationaal recht. Dat heeft premier Pedro Sánchez gezegd tijdens een bijeenkomst in Andalusië.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen. Een functionaris van het Witte Huis bevestigde dit later.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.
3 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De regering van de Democratische Republiek Congo en rebellengroep M23 hebben afspraken gemaakt over het vergemakkelijken van humanitaire hulpverlening aan de bevolking. Ook zullen beide partijen binnen tien dagen gevangenen vrijlaten.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kunnen de belangrijke Patriot-raketten elke week opraken. Dat zei de president in het televisieprogramma Buitenhof. "Het ligt eraan of de aanvallen zwaar zijn of niet. En of we elke dag worden aangevallen, of dag en nacht."
4 uur geleden