
Yoon ingezworen als nieuwe president van Zuid-Korea
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Yoon Suk-yeol is dinsdag tijdens een grote ceremonie in Seoul beëdigd als nieuwe president van Zuid-Korea. De conservatieve Yoon won in maart de presidentsverkiezingen van de kandidaat van de regeringspartij, Lee Jae-myung.
Onder anderen de Chinese vicepresident Wang Qishan en de voormalig premier van Japan Yukio Hatoyama waren bij de inauguratie aanwezig. Namens de Verenigde Staten reisde Doug Emhoff, de man van vicepresident Kamala Harris, naar Seoul af.
In zijn openingsrede als president riep Yoon op tot de "complete denuclearisatie" van Noord-Korea. De nieuwe president noemde het wapenprogramma van het buurland "een bedreiging voor de wereldwijde veiligheid". Wel beloofde hij de deur open te houden voor dialoog.
Noord-Korea
Yoon heeft beloofd zich veel harder op te stellen tegen Noord-Korea dan zijn voorganger Moon Jae-in. Het buurland heeft dit jaar al vijftien rakettesten uitgevoerd. De testen worden gezien als provocatie van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, die recentelijk waarschuwde dat hij met zijn kernarsenaal preventieve aanvallen zou kunnen uitvoeren tegen vijandige machten. Volgens de Verenigde Staten treft Noord-Korea bovendien voorbereidingen om ook een nucleaire test uit te voeren. De laatste kernproef van Noord-Korea was in 2017.
De Amerikaanse president Joe Biden brengt later deze maand een bezoek aan Zuid-Korea. Op 21 mei heeft hij een ontmoeting met zijn nieuwe ambtsgenoot.
Meer uit Buitenland
TIRANA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft hard uitgehaald naar Rusland dat een "delegatie van leeghoofden" naar Istanbul heeft gestuurd.
34 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Een Zweedse diplomaat die afgelopen weekend werd aangehouden op verdenking van spionage is dood aangetroffen, melden Zweedse media zoals SVT en Expressen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat een van de werknemers is overleden, maar deelt verder geen details.
56 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in een toespraak voor buitenlandse diplomaten bij het Vaticaan kritiek geuit op de ongelijkheid en ongerechtigheid in de wereld. Hij sprak ook over klimaatverandering, kunstmatige intelligentie en migratie. Hij omschreef zichzelf ook als een "afstammeling van immigranten die er op zijn beurt voor koos om te emigreren".
1 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Oekraïne en Rusland zijn begonnen met overleg in het Turkse Istanbul. Het is voor het eerst in ruim drie jaar dat de landen samenkomen voor directe vredesbesprekingen.
1 uur geledenISTANBUL (ANP) - Het hoofd van de Oekraïense delegatie in Istanbul stelt dat vrede alleen mogelijk is als Rusland instemt met onder meer een staakt-het-vuren van dertig dagen, de terugkeer van ontvoerde kinderen en de uitwisseling van alle krijgsgevangenen. Oekraïne zoekt naar "echte wegen naar een duurzame en rechtvaardige vrede", aldus Roestem Oemjerov op Facebook.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - De verdachte van de schietpartij op een school in het Zweedse Örebro had zelfmoord als motief. De politie meldt dat na onderzoek naar de dodelijkste massaschietpartij in de geschiedenis van Zweden.
2 uur geledenTIRANA (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte vindt dat de Russische president Vladimir Poetin een "grote fout" maakt door een lage delegatie naar Istanbul te sturen. "De bal ligt nu echt bij hem", zei Rutte bij aankomst in Tirana, waar Europese staatshoofden en regeringsleiders bijeen zijn voor een top. Daar wordt onder meer over de situatie in Oekraïne gesproken.
2 uur geleden