Yonhap: Noord-Koreaanse militairen in grensdorp bewapend
SEOUL (ANP) - Noord-Koreaanse militairen in het bekende grensdorp Panmunjom zijn weer bewapend, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap op basis van bronnen. Zij zouden vuurwapens dragen sinds Pyongyang vorige week een militair akkoord opschortte over het verminderen van de spanningen tussen de twee Korea's.
Zuid-Korea had het akkoord daarvoor al deels opgeschort uit protest tegen de lancering van een spionagesatelliet door Noord-Korea. De overeenkomst uit 2018 ging over onder meer het ontwapenen van militairen in het dorp aan de wapenstilstandslijn. Dit is de enige plek waar militairen van de twee Korea's oog in oog tegenover elkaar staan.
Sinds het opschorten van de afspraken heeft Noord-Korea ook oude wachtposten in de gedemilitariseerde zone (DMZ), de bufferzone rond de wapenstilstandslijn, weer in gebruik genomen en zware wapens gestuurd naar militairen die het grensgebied bewaken. Dat maakte het Zuid-Koreaanse leger maandag bekend.
De wapenstilstandslijn is de officieuze grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Deze lijn geeft aan waar het front was toen de Koreaanse oorlog in 1953 met een wapenstilstand eindigde. Er werd nooit vrede gesloten, waardoor Pyongyang en Seoul officieel nog met elkaar in oorlog zijn. In 2018 sloten de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un en de toenmalige president Moon Jae-in van Zuid-Korea een deal over het verminderen van de spanningen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Astronauten aan boord van het internationale ruimtestation ISS hebben de opdracht gekregen te schuilen in hun ruimtevaartuig en zich voor te bereiden op een mogelijke evacuatie, meldt een woordvoerder van NASA op X. Het gaat om een voorzorgsmaatregel, terwijl de Russische bemanning van het ruimtestation probeert een steeds groter wordend lek in hun deel van het ISS te dichten.
5 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De marine van Oekraïne heeft bevestigd dat een Oekraïense zeedrone naar Roemenië is gevaren. Het onbemande vaartuig zou op de Zwarte Zee van koers zijn geraakt door Russische elektronische oorlogsvoering.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.
3 uur geledenTIVAT (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt dat de Europese Unie "moet laten zien dat ze uit te breiden is en bereid is tot uitbreiding". Daar wil hij het over hebben op de top van de Europese Unie en de Westelijke Balkan in Montenegro.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel goedgekeurd om ongeveer 70 miljard dollar (60 miljard euro) uit te trekken voor het immigratiebeleid van de regering-Trump. Het geld gaat volgens Amerikaanse media als The Hill en Politico onder meer naar diensten als vreemdelingenpolitie ICE en grensbewakingsdienst Border Patrol.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet sms'jes die haar voorzitter Ursula von der Leyen uitwisselt met staatshoofden en regeringsleiders bewaren. Dat stelt de EU-ombudsvrouw Teresa Anjinho na een onderzoek naar een verwijderd sms'je van de Franse president Emmanuel Macron aan Von der Leyen.
5 uur geleden