Yonhap: autoriteiten Zuid-Korea proberen president te arresteren
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Het Zuid-Koreaanse agentschap voor corruptiebestrijding (CIO) doet momenteel een nieuwe poging om de geschorste president Yoon Suk-yeol aan te houden, meldt persbureau Yonhap. Er loopt een arrestatiebevel tegen hem in het onderzoek naar de militaire noodtoestand die hij in december uitriep.
Voertuigen van de CIO-onderzoekers staan bij Yoons ambtswoning. Die hebben het arrestatiebevel getoond aan de veiligheidsdienst van de president en waarschuwen dat personen die de arrestatie tegenwerken kunnen worden opgepakt, aldus Yonhap. Het persbureau meldt verder dat politieagenten massaal ter plaatse zijn.
De advocaten van de president hebben volgens Yonhap gezegd dat het arrestatiebevel onwettig is en een aanhouding dus illegaal. Yoons partijgenoten zouden een menselijke ketting vormen om een arrestatie te voorkomen. In Zuid-Korea is nog nooit een zittende president opgepakt.
Nieuwe arrestatiepoging
Yonhap meldt ook dat duizenden aanhangers van Yoon zich hebben verzameld bij diens residentie in Seoul, ondanks dat het daar nacht is. Zij scanderen onder meer "illegaal bevel" en hebben Zuid-Koreaanse en Amerikaanse vlaggen bij zich. Zuid-Koreaanse media berichtten eerder dat waarschijnlijk aan het eind van de nacht (lokale tijd) een nieuwe arrestatiepoging zou worden gedaan.
Yoon zit al weken in het presidentiële paleis, waar hij wordt beschermd door de presidentiële beveiliging. De eerste poging om Yoon te arresteren mislukte door de aanwezigheid van Yoons beveiligers en aanhangers. De beveiliging heeft de laatste dagen barricades bij de woning opgeworpen.
Arrestatiebevel
Het aanhoudingsbevel werd door de rechtbank uitgevaardigd, nadat Yoon drie dagvaardingen had genegeerd in het onderzoek naar de noodtoestand. Het gaat inmiddels om het tweede arrestatiebevel, omdat het eerste exemplaar verliep. Het bevel schrijft voor dat Yoon 48 uur kan worden vastgehouden.
De president kondigde begin december onverwacht de militaire noodtoestand af, als ongekende maatregel tegen de oppositie. Hij trok de noodtoestand onder druk van het parlement weer in. Het parlement nam elf dagen later een motie van afzetting tegen Yoon aan. De president is sindsdien geschorst in afwachting van een oordeel van het Constitutioneel Hof, dat moet beslissen of Yoon moet vertrekken of mag aanblijven.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
44 minuten geledenTOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
2 uur geledenBANDUNG (ANP/RTR) - Bij de recente aardverschuivingen op West-Java zijn 23 militairen om het leven gekomen. De mariniers waren zaterdag bezig met oefeningen toen ze door het weer werden overvallen. Dinsdag is bevestigd dat zij het niet hebben overleefd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, heeft al aan zeker 23 mensen het leven gekost, meldt persbureau AFP op basis van een eigen inventarisatie. De dodelijke slachtoffers vielen door onderkoeling en ongelukken met onder meer sneeuwruimers en sleeën. In New York werden zeker acht mensen dood aangetroffen op straat tijdens het winterse noodweer. Er wordt nog onderzocht of al deze sterfgevallen direct aan de storm kunnen worden toegeschreven.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney heeft in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump afstand genomen van kritische uitspraken die hij vorige week over Trump en de Verenigde Staten deed tijdens het World Economic Forum in Davos. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag.
4 uur geleden