Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Yonhap: autoriteiten Zuid-Korea proberen president te arresteren

Yonhap: autoriteiten Zuid-Korea proberen president te arresteren

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Het Zuid-Koreaanse agentschap voor corruptiebestrijding (CIO) doet momenteel een nieuwe poging om de geschorste president Yoon Suk-yeol aan te houden, meldt persbureau Yonhap. Er loopt een arrestatiebevel tegen hem in het onderzoek naar de militaire noodtoestand die hij in december uitriep.

Voertuigen van de CIO-onderzoekers staan bij Yoons ambtswoning. Die hebben het arrestatiebevel getoond aan de veiligheidsdienst van de president en waarschuwen dat personen die de arrestatie tegenwerken kunnen worden opgepakt, aldus Yonhap. Het persbureau meldt verder dat politieagenten massaal ter plaatse zijn.

De advocaten van de president hebben volgens Yonhap gezegd dat het arrestatiebevel onwettig is en een aanhouding dus illegaal. Yoons partijgenoten zouden een menselijke ketting vormen om een arrestatie te voorkomen. In Zuid-Korea is nog nooit een zittende president opgepakt.

Nieuwe arrestatiepoging

Yonhap meldt ook dat duizenden aanhangers van Yoon zich hebben verzameld bij diens residentie in Seoul, ondanks dat het daar nacht is. Zij scanderen onder meer "illegaal bevel" en hebben Zuid-Koreaanse en Amerikaanse vlaggen bij zich. Zuid-Koreaanse media berichtten eerder dat waarschijnlijk aan het eind van de nacht (lokale tijd) een nieuwe arrestatiepoging zou worden gedaan.

Yoon zit al weken in het presidentiële paleis, waar hij wordt beschermd door de presidentiële beveiliging. De eerste poging om Yoon te arresteren mislukte door de aanwezigheid van Yoons beveiligers en aanhangers. De beveiliging heeft de laatste dagen barricades bij de woning opgeworpen.

Arrestatiebevel

Het aanhoudingsbevel werd door de rechtbank uitgevaardigd, nadat Yoon drie dagvaardingen had genegeerd in het onderzoek naar de noodtoestand. Het gaat inmiddels om het tweede arrestatiebevel, omdat het eerste exemplaar verliep. Het bevel schrijft voor dat Yoon 48 uur kan worden vastgehouden.

De president kondigde begin december onverwacht de militaire noodtoestand af, als ongekende maatregel tegen de oppositie. Hij trok de noodtoestand onder druk van het parlement weer in. Het parlement nam elf dagen later een motie van afzetting tegen Yoon aan. De president is sindsdien geschorst in afwachting van een oordeel van het Constitutioneel Hof, dat moet beslissen of Yoon moet vertrekken of mag aanblijven.

Meer uit Buitenland

VS waarschuwen Amerikanen in Irak voor mogelijke aanvallen

BAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.

45 minuten geleden
Witte Huis: we hebben nog vier tot zes weken nodig in Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.

2 uur geleden
Iran waarschuwt Europa voor vergeldingsacties bij steun oorlog

PARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.

3 uur geleden
Constitutionele crisis dreigt in Kosovo

PRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.

3 uur geleden
Hulporganisatie: al meer dan 300.000 mensen ontheemd in Libanon

BEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.

5 uur geleden
VN eisen duidelijkheid van VS over bombardement op school Iran

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.

6 uur geleden
Bondskanselier Merz waarschuwt voor instorten staat Iran

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.

6 uur geleden