Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Yonhap: autoriteiten Zuid-Korea proberen president te arresteren

Yonhap: autoriteiten Zuid-Korea proberen president te arresteren

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Het Zuid-Koreaanse agentschap voor corruptiebestrijding (CIO) doet momenteel een nieuwe poging om de geschorste president Yoon Suk-yeol aan te houden, meldt persbureau Yonhap. Er loopt een arrestatiebevel tegen hem in het onderzoek naar de militaire noodtoestand die hij in december uitriep.

Voertuigen van de CIO-onderzoekers staan bij Yoons ambtswoning. Die hebben het arrestatiebevel getoond aan de veiligheidsdienst van de president en waarschuwen dat personen die de arrestatie tegenwerken kunnen worden opgepakt, aldus Yonhap. Het persbureau meldt verder dat politieagenten massaal ter plaatse zijn.

De advocaten van de president hebben volgens Yonhap gezegd dat het arrestatiebevel onwettig is en een aanhouding dus illegaal. Yoons partijgenoten zouden een menselijke ketting vormen om een arrestatie te voorkomen. In Zuid-Korea is nog nooit een zittende president opgepakt.

Nieuwe arrestatiepoging

Yonhap meldt ook dat duizenden aanhangers van Yoon zich hebben verzameld bij diens residentie in Seoul, ondanks dat het daar nacht is. Zij scanderen onder meer "illegaal bevel" en hebben Zuid-Koreaanse en Amerikaanse vlaggen bij zich. Zuid-Koreaanse media berichtten eerder dat waarschijnlijk aan het eind van de nacht (lokale tijd) een nieuwe arrestatiepoging zou worden gedaan.

Yoon zit al weken in het presidentiële paleis, waar hij wordt beschermd door de presidentiële beveiliging. De eerste poging om Yoon te arresteren mislukte door de aanwezigheid van Yoons beveiligers en aanhangers. De beveiliging heeft de laatste dagen barricades bij de woning opgeworpen.

Arrestatiebevel

Het aanhoudingsbevel werd door de rechtbank uitgevaardigd, nadat Yoon drie dagvaardingen had genegeerd in het onderzoek naar de noodtoestand. Het gaat inmiddels om het tweede arrestatiebevel, omdat het eerste exemplaar verliep. Het bevel schrijft voor dat Yoon 48 uur kan worden vastgehouden.

De president kondigde begin december onverwacht de militaire noodtoestand af, als ongekende maatregel tegen de oppositie. Hij trok de noodtoestand onder druk van het parlement weer in. Het parlement nam elf dagen later een motie van afzetting tegen Yoon aan. De president is sindsdien geschorst in afwachting van een oordeel van het Constitutioneel Hof, dat moet beslissen of Yoon moet vertrekken of mag aanblijven.

Meer uit Buitenland

Franse oud-minister krijgt politiebescherming om banden Epstein

PARIJS (ANP/DPA) - De voormalige Franse minister van Cultuur, Jack Lang, heeft politiebescherming gekregen naar aanleiding van bedreigingen op sociale media vanwege zijn banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat melden Franse media.

3 minuten geleden
Buckingham Palace steunt politie in onderzoek naar Andrew

LONDEN (ANP) - Buckingham Palace is bereid de politie te helpen in de zaak rond de beschuldigingen aan het adres van Andrew Mountbatten-Windsor. Dat heeft het paleis maandagavond bekendgemaakt in een verklaring namens de Britse koning Charles.

43 minuten geleden
VS en Armenië sluiten deal voor nucleaire samenwerking

TBILISI (ANP/RTR) - Armenië en de Verenigde Staten zijn overeengekomen samen te werken in de civiele nucleaire sector. Washington probeert hiermee de banden met de voormalige bondgenoot van Rusland aan te halen, enkele maanden nadat de Amerikanen hebben bemiddeld bij een vredesakkoord tussen Armenië en buurland Azerbeidzjan.

1 uur geleden
Mexico stuurt geen olie meer naar Cuba, maar wel humanitaire hulp

MEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG) - Mexico heeft olieleveringen aan Cuba stopgezet vanwege de dreiging met sancties door Donald Trump. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum maandag. Ze beloofde wel door te gaan met het sturen van humanitaire hulp naar het met een brandstoftekort kampende Caribische eiland.

2 uur geleden
Starmer heeft weer lucht na steun van kabinetsleden

LONDEN (ANP) - De kabinetsleden van de Britse premier Keir Starmer hebben hun steun voor hem uitgesproken. Dat geeft de premier weer lucht, nadat de leider van de Labour-partij in Schotland, Anas Sarwar, tot zijn aftreden had opgeroepen. Dat melden Britse media zoals de BBC.

2 uur geleden
Maxwell weigert te antwoorden op vragen van Amerikaans parlement

WASHINGTON (ANP) - Ghislaine Maxwell, die jarenlang de vertrouwelinge was van de veroordeelde Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft maandag geweigerd te antwoorden op de vragen van een commissie in het Amerikaanse Congres. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.

3 uur geleden
Europese Rekenkamer kritisch over plannen nieuw EU-landbouwbeleid

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) is uiterst kritisch over het voorstel van de Europese Commissie voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de nieuwe meerjarenbegroting 2028-2034. Duidelijkheid, voorspelbaarheid en eerlijkheid zijn essentieel voor een landbouwbeleid dat boeren en plattelandsgemeenschappen echt ondersteunt, maar dat ontbreekt, vatte ERK-lid Iliana Ivanova maandag de kritiek samen.

4 uur geleden