Yonhap: autoriteiten Zuid-Korea proberen president te arresteren
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Het Zuid-Koreaanse agentschap voor corruptiebestrijding (CIO) doet momenteel een nieuwe poging om de geschorste president Yoon Suk-yeol aan te houden, meldt persbureau Yonhap. Er loopt een arrestatiebevel tegen hem in het onderzoek naar de militaire noodtoestand die hij in december uitriep.
Voertuigen van de CIO-onderzoekers staan bij Yoons ambtswoning. Die hebben het arrestatiebevel getoond aan de veiligheidsdienst van de president en waarschuwen dat personen die de arrestatie tegenwerken kunnen worden opgepakt, aldus Yonhap. Het persbureau meldt verder dat politieagenten massaal ter plaatse zijn.
De advocaten van de president hebben volgens Yonhap gezegd dat het arrestatiebevel onwettig is en een aanhouding dus illegaal. Yoons partijgenoten zouden een menselijke ketting vormen om een arrestatie te voorkomen. In Zuid-Korea is nog nooit een zittende president opgepakt.
Nieuwe arrestatiepoging
Yonhap meldt ook dat duizenden aanhangers van Yoon zich hebben verzameld bij diens residentie in Seoul, ondanks dat het daar nacht is. Zij scanderen onder meer "illegaal bevel" en hebben Zuid-Koreaanse en Amerikaanse vlaggen bij zich. Zuid-Koreaanse media berichtten eerder dat waarschijnlijk aan het eind van de nacht (lokale tijd) een nieuwe arrestatiepoging zou worden gedaan.
Yoon zit al weken in het presidentiële paleis, waar hij wordt beschermd door de presidentiële beveiliging. De eerste poging om Yoon te arresteren mislukte door de aanwezigheid van Yoons beveiligers en aanhangers. De beveiliging heeft de laatste dagen barricades bij de woning opgeworpen.
Arrestatiebevel
Het aanhoudingsbevel werd door de rechtbank uitgevaardigd, nadat Yoon drie dagvaardingen had genegeerd in het onderzoek naar de noodtoestand. Het gaat inmiddels om het tweede arrestatiebevel, omdat het eerste exemplaar verliep. Het bevel schrijft voor dat Yoon 48 uur kan worden vastgehouden.
De president kondigde begin december onverwacht de militaire noodtoestand af, als ongekende maatregel tegen de oppositie. Hij trok de noodtoestand onder druk van het parlement weer in. Het parlement nam elf dagen later een motie van afzetting tegen Yoon aan. De president is sindsdien geschorst in afwachting van een oordeel van het Constitutioneel Hof, dat moet beslissen of Yoon moet vertrekken of mag aanblijven.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht gaat door met de operaties in het zuiden van Libanon en zal bij nieuwe aanvallen van Hezbollah ook weer optreden in de hoofdstad Beiroet, zegt minister van Defensie Israel Katz. Zijn verklaring komt enige uren nadat bekend werd dat in Washington afspraken waren gemaakt over een staakt-het-vuren. Het leger zegt eveneens dat de gevechten voortduren.
38 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De nieuwe deal over een bestand tussen Israël en Libanon leidt tot kritiek binnen de Israëlische regering. De uiterst rechtse minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir noemt de overeenkomst volgens Israëlische media een "grote fout".
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De meeste EU-lidstaten zijn klaar voor de inwerkingtreding van het asiel- en migratiepact, zei de Cypriotische minister Nicholas Ioannides (Migratie) donderdag in Luxemburg. "Maar we verwachten niet dat er geen problemen zullen zijn", zei hij voor het begin van de vergadering met migratieministers in Luxemburg.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
15 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
16 uur geleden