Yeşilgöz wil samenwerking oppositiepartijen, maar valt ze ook aan
DEN BOSCH (ANP) - Bij het VVD-congres in de Brabanthallen in Den Bosch nodigt partijleider Dilan Yeşilgöz oppositiepartijen uit tot samenwerking. Maar dat doet de politica niet zonder kritiek te uiten op de partijen waarvan ze de steun in de Eerste Kamer goed kan gebruiken. Ze verwijt CDA en ChristenUnie bijvoorbeeld zich niet uit te spreken tegen de invloed van "conservatieve religieuze clubs" op de politiek.
Dat laatste raakt een gevoelig punt voor de christelijke partijen. Zij reageerden verbolgen toen Yeşilgöz onlangs in een toespraak stelde dat religie niet thuishoort in het openbare leven. Daarom stelde ze onder meer voor om te sleutelen aan het grondwetsartikel over vrijheid van onderwijs. Dat is een gevoelig punt voor christelijke partijen, omdat christelijke scholen door dit artikel veel ruimte krijgen.
Yeşilgöz zette zich ook af tegen D66: die andere liberale partij. "Ik ben niet zoals onze D66-vrienden: enerzijds, anderzijds, kom we nemen nog een cappuccino en ik kijk neer op de wereld vanaf mijn dakterras", sprak de politica. "Beter één keer heel duidelijk, dan constant op de rem om geen foutjes te maken."
Ontkenning
De linkse partijen op hun beurt hebben volgens de VVD-politica een verhaal op migratie en integratie dat niet meer houdbaar is. "Het probleem ontkennen: het kan simpelweg niet meer. Het probleem wegdefiniëren: het kan niet meer", oreerde ze.
De politica benoemde ook dat de coalitie een "probleem" heeft, omdat deze geen meerderheid heeft in de senaat en daar de oppositiepartijen bij nodig heeft. Ze was "dankbaar" voor de oppositiepartijen die zich hierbij "verantwoordelijk" hebben opgesteld.
Alternatief
Onlangs beloofden CDA, ChristenUnie en SGP het belastingplan te steunen. In ruil daarvoor gaat het kabinet onder meer op zoek naar een alternatief voor de btw-verhoging op cultuur, sport en media. Deze partijen onderhandelen momenteel samen met JA21 en D66 met de coalitie over de onderwijsbegroting, die dit oppositieverbond dreigt te blokkeren als de bezuinigingen op onderwijs doorgaan.
Vooral linkse partijen hebben er volgens Yeşilgöz "moeite" mee dat "we samen begrotingen door de Kamer loodsen". Ze nodigde evenwel alle oppositiepartijen uit tot samenwerking. "Ik wil samen tot oplossingen komen. Ik wil geven en nemen, in alle redelijkheid en verantwoordelijkheid."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer risico's nemen op het stroomnet om een aansluitstop in het midden van het land te voorkomen, door een deel van de reserveruimte in te zetten. Dat schrijft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Energie, CDA) in een Kamerbrief.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil opheldering van het kabinet over berichtgeving dat het kanon op Zr. Ms. Evertsen niet werkt. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat meedoen aan een missie in het oosten van de Middellandse Zee om Cyprus en het NAVO-grondgebied te beschermen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als mensen aan een chatbot vragen op welke partij ze moeten stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen, krijgen ze vrijwel nooit het advies om op een lokale partij te stemmen. Dat concludeert de Autoriteit Persoonsgegevens. Die is niet alleen de toezichthouder voor privacy, maar ook voor kunstmatige intelligentie (AI).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Anders dan het kabinet en coalitiepartners VVD en CDA heeft D66 er "geen enkel begrip" voor dat de Verenigde Staten Israël "zonder plan" een oorlog zijn begonnen tegen Iran. Dat zei fractievoorzitter Jan Paternotte in een Kamerdebat over het conflict in het Midden-Oosten. "Wat we van de Amerikaanse regering horen is elke dag iets anders", zei hij.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD staat achter het kabinetsbeleid om geen expliciete steun uit te spreken voor de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Maar de liberalen staan wel "aan de kant van de Amerikanen en de Israëli's", verzekerde fractievoorzitter Ruben Brekelmans in een Kamerdebat over de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet aandringen op een gesprek tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten over de oorlog die het laatstgenoemde land met Israël voert tegen Iran, vindt CDA-leider Henri Bontenbal. Dat zal moeten gaan over een exitstrategie uit de oorlog, wat de doelstellingen zijn en hoe perspectief kan worden geboden aan de Iraanse bevolking.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet niet betrokken worden bij de oorlog in Iran, aldus Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) in een Kamerdebat over het conflict. "Loop niet achter Netanyahu en Trump aan."
4 uur geleden