Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Yeşilgöz wil samenwerking oppositiepartijen, maar valt ze ook aan

Yeşilgöz wil samenwerking oppositiepartijen, maar valt ze ook aan

DEN BOSCH (ANP) - Bij het VVD-congres in de Brabanthallen in Den Bosch nodigt partijleider Dilan Yeşilgöz oppositiepartijen uit tot samenwerking. Maar dat doet de politica niet zonder kritiek te uiten op de partijen waarvan ze de steun in de Eerste Kamer goed kan gebruiken. Ze verwijt CDA en ChristenUnie bijvoorbeeld zich niet uit te spreken tegen de invloed van "conservatieve religieuze clubs" op de politiek.

Dat laatste raakt een gevoelig punt voor de christelijke partijen. Zij reageerden verbolgen toen Yeşilgöz onlangs in een toespraak stelde dat religie niet thuishoort in het openbare leven. Daarom stelde ze onder meer voor om te sleutelen aan het grondwetsartikel over vrijheid van onderwijs. Dat is een gevoelig punt voor christelijke partijen, omdat christelijke scholen door dit artikel veel ruimte krijgen.

Yeşilgöz zette zich ook af tegen D66: die andere liberale partij. "Ik ben niet zoals onze D66-vrienden: enerzijds, anderzijds, kom we nemen nog een cappuccino en ik kijk neer op de wereld vanaf mijn dakterras", sprak de politica. "Beter één keer heel duidelijk, dan constant op de rem om geen foutjes te maken."

Ontkenning

De linkse partijen op hun beurt hebben volgens de VVD-politica een verhaal op migratie en integratie dat niet meer houdbaar is. "Het probleem ontkennen: het kan simpelweg niet meer. Het probleem wegdefiniëren: het kan niet meer", oreerde ze.

De politica benoemde ook dat de coalitie een "probleem" heeft, omdat deze geen meerderheid heeft in de senaat en daar de oppositiepartijen bij nodig heeft. Ze was "dankbaar" voor de oppositiepartijen die zich hierbij "verantwoordelijk" hebben opgesteld.

Alternatief

Onlangs beloofden CDA, ChristenUnie en SGP het belastingplan te steunen. In ruil daarvoor gaat het kabinet onder meer op zoek naar een alternatief voor de btw-verhoging op cultuur, sport en media. Deze partijen onderhandelen momenteel samen met JA21 en D66 met de coalitie over de onderwijsbegroting, die dit oppositieverbond dreigt te blokkeren als de bezuinigingen op onderwijs doorgaan.

Vooral linkse partijen hebben er volgens Yeşilgöz "moeite" mee dat "we samen begrotingen door de Kamer loodsen". Ze nodigde evenwel alle oppositiepartijen uit tot samenwerking. "Ik wil samen tot oplossingen komen. Ik wil geven en nemen, in alle redelijkheid en verantwoordelijkheid."

Meer uit Politiek

Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

7 uur geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

8 uur geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden
Jetten geeft nog niets prijs over verzachten gevolgen Iran-oorlog

LONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.

1 dag geleden
Van Weel over in brand steken man in rolstoel: alle grenzen over

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."

1 dag geleden
CDA 'gaat rustig kauwen' op asielwetten na debat in Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.

1 dag geleden
Kabinet wil voorzichtig de knip trekken voor gevolgen Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.

1 dag geleden