Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Yeşilgöz wil samenwerking oppositiepartijen, maar valt ze ook aan

Yeşilgöz wil samenwerking oppositiepartijen, maar valt ze ook aan

DEN BOSCH (ANP) - Bij het VVD-congres in de Brabanthallen in Den Bosch nodigt partijleider Dilan Yeşilgöz oppositiepartijen uit tot samenwerking. Maar dat doet de politica niet zonder kritiek te uiten op de partijen waarvan ze de steun in de Eerste Kamer goed kan gebruiken. Ze verwijt CDA en ChristenUnie bijvoorbeeld zich niet uit te spreken tegen de invloed van "conservatieve religieuze clubs" op de politiek.

Dat laatste raakt een gevoelig punt voor de christelijke partijen. Zij reageerden verbolgen toen Yeşilgöz onlangs in een toespraak stelde dat religie niet thuishoort in het openbare leven. Daarom stelde ze onder meer voor om te sleutelen aan het grondwetsartikel over vrijheid van onderwijs. Dat is een gevoelig punt voor christelijke partijen, omdat christelijke scholen door dit artikel veel ruimte krijgen.

Yeşilgöz zette zich ook af tegen D66: die andere liberale partij. "Ik ben niet zoals onze D66-vrienden: enerzijds, anderzijds, kom we nemen nog een cappuccino en ik kijk neer op de wereld vanaf mijn dakterras", sprak de politica. "Beter één keer heel duidelijk, dan constant op de rem om geen foutjes te maken."

Ontkenning

De linkse partijen op hun beurt hebben volgens de VVD-politica een verhaal op migratie en integratie dat niet meer houdbaar is. "Het probleem ontkennen: het kan simpelweg niet meer. Het probleem wegdefiniëren: het kan niet meer", oreerde ze.

De politica benoemde ook dat de coalitie een "probleem" heeft, omdat deze geen meerderheid heeft in de senaat en daar de oppositiepartijen bij nodig heeft. Ze was "dankbaar" voor de oppositiepartijen die zich hierbij "verantwoordelijk" hebben opgesteld.

Alternatief

Onlangs beloofden CDA, ChristenUnie en SGP het belastingplan te steunen. In ruil daarvoor gaat het kabinet onder meer op zoek naar een alternatief voor de btw-verhoging op cultuur, sport en media. Deze partijen onderhandelen momenteel samen met JA21 en D66 met de coalitie over de onderwijsbegroting, die dit oppositieverbond dreigt te blokkeren als de bezuinigingen op onderwijs doorgaan.

Vooral linkse partijen hebben er volgens Yeşilgöz "moeite" mee dat "we samen begrotingen door de Kamer loodsen". Ze nodigde evenwel alle oppositiepartijen uit tot samenwerking. "Ik wil samen tot oplossingen komen. Ik wil geven en nemen, in alle redelijkheid en verantwoordelijkheid."

Meer uit Politiek

Demissionair kabinet steunt omstreden handelsverdrag Mercosur

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.

11 uur geleden
Van Weel roept op tot einde mensenrechtenschendingen in Soedan

DEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.

12 uur geleden
Keijzer wil tijdelijk huurcontract arbeidsmigrant mogelijk maken

DEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.

12 uur geleden
Buma na opstappen Wijers: had het graag met z'n tweeën gedaan

DEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.

13 uur geleden
NRC: Wijers noemde Yeşilgöz 'feeks van de VVD'

DEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.

14 uur geleden
Jetten noemt terugtreden Wijers 'enige logische keuze'

DEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.

15 uur geleden
Nederland wil Europees douane-agentschap in binnenhalen

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.

15 uur geleden