Yeşilgöz wil samenwerking oppositiepartijen, maar valt ze ook aan
DEN BOSCH (ANP) - Bij het VVD-congres in de Brabanthallen in Den Bosch nodigt partijleider Dilan Yeşilgöz oppositiepartijen uit tot samenwerking. Maar dat doet de politica niet zonder kritiek te uiten op de partijen waarvan ze de steun in de Eerste Kamer goed kan gebruiken. Ze verwijt CDA en ChristenUnie bijvoorbeeld zich niet uit te spreken tegen de invloed van "conservatieve religieuze clubs" op de politiek.
Dat laatste raakt een gevoelig punt voor de christelijke partijen. Zij reageerden verbolgen toen Yeşilgöz onlangs in een toespraak stelde dat religie niet thuishoort in het openbare leven. Daarom stelde ze onder meer voor om te sleutelen aan het grondwetsartikel over vrijheid van onderwijs. Dat is een gevoelig punt voor christelijke partijen, omdat christelijke scholen door dit artikel veel ruimte krijgen.
Yeşilgöz zette zich ook af tegen D66: die andere liberale partij. "Ik ben niet zoals onze D66-vrienden: enerzijds, anderzijds, kom we nemen nog een cappuccino en ik kijk neer op de wereld vanaf mijn dakterras", sprak de politica. "Beter één keer heel duidelijk, dan constant op de rem om geen foutjes te maken."
Ontkenning
De linkse partijen op hun beurt hebben volgens de VVD-politica een verhaal op migratie en integratie dat niet meer houdbaar is. "Het probleem ontkennen: het kan simpelweg niet meer. Het probleem wegdefiniëren: het kan niet meer", oreerde ze.
De politica benoemde ook dat de coalitie een "probleem" heeft, omdat deze geen meerderheid heeft in de senaat en daar de oppositiepartijen bij nodig heeft. Ze was "dankbaar" voor de oppositiepartijen die zich hierbij "verantwoordelijk" hebben opgesteld.
Alternatief
Onlangs beloofden CDA, ChristenUnie en SGP het belastingplan te steunen. In ruil daarvoor gaat het kabinet onder meer op zoek naar een alternatief voor de btw-verhoging op cultuur, sport en media. Deze partijen onderhandelen momenteel samen met JA21 en D66 met de coalitie over de onderwijsbegroting, die dit oppositieverbond dreigt te blokkeren als de bezuinigingen op onderwijs doorgaan.
Vooral linkse partijen hebben er volgens Yeşilgöz "moeite" mee dat "we samen begrotingen door de Kamer loodsen". Ze nodigde evenwel alle oppositiepartijen uit tot samenwerking. "Ik wil samen tot oplossingen komen. Ik wil geven en nemen, in alle redelijkheid en verantwoordelijkheid."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het debat over het normaliseren van geweld in de politiek en samenleving in de Tweede Kamer is uitgesteld, omdat het te laat zou beginnen. Een debat over overlastgevende asielzoekers was nog bezig, terwijl het debat over het normaliseren van geweld al zou beginnen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel vindt het "schokkend" dat bewezen is dat strafrechtadvocaat Inez Weski als boodschapper fungeerde voor haar cliënt Ridouan Taghi. Zij speelde berichten van de topcrimineel door naar anderen in zijn criminele netwerk. De rechtbank acht bewezen dat zij "een actieve rol" had in de bende van Taghi, maar de ex-advocaat hoeft onder meer vanwege haar broze gezondheid en fouten in het proces niet meer terug de cel in.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV ziet maatregelen die alleen tegen fatbikes zijn gericht toch niet zitten. "Wij zijn binnen de fractie tot elkaar gekomen en hebben moeten concluderen dat het vrijwel een onmogelijke opgave is", zei PVV-Kamerlid Erwin Prickaertz in een debat over verkeersveiligheid. Hij pleitte voor een minimumleeftijd van 14 jaar voor het besturen van e-bikes in het algemeen en een helmplicht tot 18 jaar.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er zijn inmiddels twintig aangiftes binnengekomen tegen Tweede Kamerlid Gidi Markuszower om zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers, melden de politie en het Openbaar Ministerie (OM). Die spreken de verwachting uit dat dit aantal de komende dagen verder oploopt "omdat diverse personen al een afspraak bij de politie hebben gemaakt om aangifte te doen".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf organisaties spraken donderdag met premier Rob Jetten over Israël en de situatie in Gaza, de Westelijke Jordaanoever en Libanon. "De toon van het kabinet is anders. Er is meer begrip, maar met begrip verander je de situatie niet", concludeerde Rolien Sasse van PAX. Ze willen dat het kabinet snel met sancties komt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft niet de bevoegdheid om een "juridisch dwingende maatregel" te nemen waardoor een gemeente noodopvangplekken voor asielzoekers moet regelen. Dat zei hij donderdagochtend naar aanleiding van het bericht dat het aanmeldcentrum in Ter Apel woensdagavond niet iedereen een slaapplek kon bieden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."
1 dag geleden