Yeşilgöz: voetbalgeweld 'intens lelijk', maar regels werken
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz noemde het voetbalgeweld van afgelopen zondag in Amsterdam dinsdag in de Tweede Kamer nog eens "intens lelijk". Maar nieuwe regels over hoe ertegen op te treden hebben wel effect, zei ze.
Zo wees de minister erop dat het afgelopen jaar op in totaal zo'n tweehonderd wedstrijden er "ik meen" vijf gestaakt zijn. "Een handjevol", zo relativeerde ze.
Onder de nieuwe regels kan een wedstrijd stilgelegd worden als er meermaals zaken op het veld gegooid worden. Voorbeelden van deze aanpak werden afgekeken in Duitsland en afgelopen zomer ook in Engeland. JA21-Kamerlid Joost Eerdmans merkte op dat 'supporters' zulke regels juist kunnen aanwenden om de wedstrijd te "saboteren" omdat ze zo middelen krijgen om een wedstrijd stil te leggen.
Effect
Yeşilgöz antwoordde dat onschuldige bekertjes niet meer per se leiden tot een gestaakte wedstrijd. Volgens haar zijn de KNVB en de clubs het erover eens dat de huidige regels werken. Wel denkt ze dat we naar Engels voorbeeld "consistenter en consequenter" kunnen optreden omdat dat effect heeft, zei ze.
"Maar je zult moeten kijken wat zondag is misgegaan en hoe je dat kan voorkomen. Dus ik ga die dingen niet tegen elkaar wegstrepen. Wat zondag is gebeurd, kan niet. Kijk je over het algemeen, dan zie je dat er flinke stappen zijn gezet door de clubs en KNVB." Volgens haar is het in de eerste plaats aan Ajax en de KNVB samen met de gemeente Amsterdam om conclusies te trekken. Wel werkt zij aan andere maatregelen, zoals een digitale meldplicht voor mensen die je niet bij een stadion in de buurt wil hebben.
Zondag werd de wedstrijd Ajax - Feyenoord stilgelegd nadat er meerdere keren vuurwerk op het veld werd gegooid. Erna richtten supporters vernielingen aan. Vijftien mensen werden aangehouden, twee agenten raakten gewond.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Tegenover de Russische ambassade in Den Haag is een plaquette geplaatst voor de Russische oppositieleider Aleksej Navalny, die vorig jaar overleed. De Haagse wethouder Robert Barker heeft die zaterdag onthuld, samen met de weduwe van de dissident. Het plaatje is op een bank geschroefd. In het Nederlands, Engels en Russisch staat erop: "Aleksej Navalny (1976-2024), gestorven voor vrijheid".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kick Out Zwarte Piet (KOZP) wil op 15 november demonstreren tegen te zwart geschminkte pieten bij de sinterklaasintochten in het Zeeuwse Yerseke en op Texel. De organisatie, die dit jaar voor het laatst actief is, zegt dat daar nog steeds zwarte pieten aanwezig zijn en pleit voor een racismevrije sinterklaasintocht.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Door een grote brand bij een autorecyclingbedrijf in Leeuwarden zijn zaterdagochtend meerdere voertuigen beschadigd. Volgens de veiligheidsregio hebben ongeveer twintig auto's in brand gestaan. Inmiddels zijn alle auto's geblust.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Joost Prinsen wordt zaterdag in meerdere rouwadvertenties en in diverse kranten herdacht door bekenden en oud-collega's. De acteur en presentator overleed maandag op 83-jarige leeftijd.
5 uur geledenHELMOND (ANP) - Bij een steekpartij in een woning aan de Peelhof in het Noord-Brabantse Helmond zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee personen gewond geraakt. Het gaat om een man en een vrouw, meldt de politie. Het incident vond rond 02.30 uur plaats.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een groot deel van het land, behalve in het westen, komt in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdagochtend plaatselijk dichte mist voor. Het KNMI heeft daarom voor alle provincies, behalve Limburg, Zeeland en Zuid- en Noord-Holland, code geel afgekondigd. De waarschuwing geldt tot 11.00 uur.
13 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - In de haven van het Zeeuwse Terneuzen is vrijdagavond brand uitgebroken op een schip. De brandweer heeft opgeschaald en is met drie blusvoertuigen en een hoogwerker aanwezig. Ook zetten brandweerlieden een speciaal blussysteem in dat werkt met ultrahoge druk om het vuur onder controle te krijgen.
13 uur geleden