Yeşilgöz: voetbalgeweld 'intens lelijk', maar regels werken
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz noemde het voetbalgeweld van afgelopen zondag in Amsterdam dinsdag in de Tweede Kamer nog eens "intens lelijk". Maar nieuwe regels over hoe ertegen op te treden hebben wel effect, zei ze.
Zo wees de minister erop dat het afgelopen jaar op in totaal zo'n tweehonderd wedstrijden er "ik meen" vijf gestaakt zijn. "Een handjevol", zo relativeerde ze.
Onder de nieuwe regels kan een wedstrijd stilgelegd worden als er meermaals zaken op het veld gegooid worden. Voorbeelden van deze aanpak werden afgekeken in Duitsland en afgelopen zomer ook in Engeland. JA21-Kamerlid Joost Eerdmans merkte op dat 'supporters' zulke regels juist kunnen aanwenden om de wedstrijd te "saboteren" omdat ze zo middelen krijgen om een wedstrijd stil te leggen.
Effect
Yeşilgöz antwoordde dat onschuldige bekertjes niet meer per se leiden tot een gestaakte wedstrijd. Volgens haar zijn de KNVB en de clubs het erover eens dat de huidige regels werken. Wel denkt ze dat we naar Engels voorbeeld "consistenter en consequenter" kunnen optreden omdat dat effect heeft, zei ze.
"Maar je zult moeten kijken wat zondag is misgegaan en hoe je dat kan voorkomen. Dus ik ga die dingen niet tegen elkaar wegstrepen. Wat zondag is gebeurd, kan niet. Kijk je over het algemeen, dan zie je dat er flinke stappen zijn gezet door de clubs en KNVB." Volgens haar is het in de eerste plaats aan Ajax en de KNVB samen met de gemeente Amsterdam om conclusies te trekken. Wel werkt zij aan andere maatregelen, zoals een digitale meldplicht voor mensen die je niet bij een stadion in de buurt wil hebben.
Zondag werd de wedstrijd Ajax - Feyenoord stilgelegd nadat er meerdere keren vuurwerk op het veld werd gegooid. Erna richtten supporters vernielingen aan. Vijftien mensen werden aangehouden, twee agenten raakten gewond.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht legt boetes op aan vervoerders Transdev en Keolis voor de voortdurende problemen in het busvervoer. Transdev krijgt een boete van zeker 1,5 miljoen euro opgelegd voor de te hoge uitval van ritten en het niet tijdig leveren van voldoende bussen. Voor Keolis worden de boetebedragen nog verder uitgewerkt, meldt het provinciebestuur in antwoord op Statenvragen waar RTV Utrecht over berichtte.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Kappers krijgen handvatten van de overheid om signalen van onveilige relaties beter te herkennen. Mariëtte Hamer, de regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld, stelt dat kappers een belangrijke rol kunnen spelen in "het doorbreken van het zwijgen".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het stadhuis van Amsterdam zijn woensdag kort na middernacht drie stellen van hetzelfde geslacht getrouwd door burgemeester Femke Halsema. Met de nachtelijke trouwceremonie werd gevierd dat precies 25 jaar geleden de eerste stellen van hetzelfde geslacht in het huwelijk traden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofmaatregelen van het kabinet zijn nodig om Lelystad Airport te openen voor burgerluchtvaart. Dat blijkt uit verklaringen van een ambtenaar van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een gesprek met Tweede Kamerleden, en toelichting van een woordvoerder van dat ministerie achteraf. Het duurt daarmee mogelijk nog jaren voor het vliegveld open kan.
12 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.
13 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
15 uur geleden