Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Yeşilgöz stuurt aan op andere regels voor VOG na terreur

Yeşilgöz stuurt aan op andere regels voor VOG na terreur

DEN HAAG (ANP) - Demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz vindt het net als de Tweede Kamer "onbegrijpelijk" dat een veroordeelde IS'er bij een organisatie als VluchtelingenWerk Nederland (VWN) kon werken. De betrokken vrouw kon dat doen, omdat ze een zogeheten Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) had. De minister weet ook niet hoe dit is beoordeeld en heeft dezelfde vragen hierover als in de Kamer leven, zei ze tijdens het vragenuurtje op vragen van Kamerlid Pieter Omtzigt. Wat haar betreft worden de beleidsregels voor deze personen om een VOG te krijgen veranderd.

Omtzigt wilde weten hoe het kon dat de medewerkster als vrijwilliger bij de vluchtelingenorganisatie werkte, terwijl ze in 2019 was veroordeeld voor het lidmaatschap van de terroristische organisatie Islamitische Staat. Ze kreeg volgens de NOS, die erover berichtte, in 2019 dertig maanden celstraf opgelegd door de rechtbank in Rotterdam. Omtzigt neemt het hoog op en wil weten hoeveel mensen zo'n zelfde verklaring voor goed gedrag hebben gekregen terwijl ze eerder zijn veroordeeld voor een terroristisch misdrijf. Dit kan grote veiligheidsrisico's opleveren, benadrukte hij, en is onaanvaardbaar voor slachtoffers van dit soort misdadigers.

Yeşilgöz weet ook niet hoe de toekenning is gewogen. Ze verwees daarvoor naar haar collega Franc Weerwind die over de VOG gaat. Ze zal hem ook vragen de aantallen na te gaan en te bekijken of de huidige regels moeten worden aangepast. Zo is nu bepaald dat mensen vier jaar na een veroordeling in beginsel een VOG kunnen krijgen als die nodig is voor een toekomstige taak of baan. Mensen die een zedenverleden of een terroristische veroordeling op hun naam hebben, kunnen dat pas na twintig jaar doen. De dienst Justis beoordeelt de verzoeken hiertoe. Yeşilgöz vindt dat het beleid sowieso "moet worden heroverwogen".

Verder heeft de minister gevraagd aan VWN om met experts na te gaan in welke dossiers de betrokken medewerkster inzage heeft gehad. De vrouw kreeg in haar werk onder andere te maken met mensen die juist op de vlucht zijn geslagen voor IS-geweld.

Meer uit Politiek

Indieners hopen dat 'mestwet' op agenda kabinetsformatie komt

DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis hoopt dat een wetsvoorstel voor verduurzaming van de melkveehouderij dat hij samen met NSC'er Harm Holman heeft ingediend, onderwerp wordt in de kabinetsformatie. Zo niet, dan zoekt hij "bondgenoten" om de wet te helpen verdedigen in de Tweede Kamer. Holman neemt dinsdag afscheid, zijn partij behaalde geen zetels bij de verkiezingen.

1 uur geleden
BBB-fractievoorzitter verlaat Flevolandse politiek na taakstraf

LELYSTAD (ANP) - De fractievoorzitter van de BBB in de provincie Flevoland, Anja Keuter, heeft haar zetel ingeleverd. Ze verlaat de provinciale politiek omdat ze van de rechter een taakstraf heeft gekregen voor illegale praktijken bij haar visserijbedrijf. "Ik wil voorkomen dat de fractie, zowel provinciaal als landelijk, wordt belast met de (negatieve) aandacht die deze uitspraak en een eventueel vervolgtraject met zich kunnen meebrengen", aldus Keuter in een schriftelijke reactie.

15 uur geleden
Koolmees: blokkades maken de coalitiepuzzel 'ingewikkeld'

DEN HAAG (ANP) - Wouter Koolmees vindt zijn taak als verkenner "een interessante puzzel" die "ingewikkeld" is, omdat verschillende partijen blokkades opwerpen. Daarmee doelt hij op de VVD, die een coalitie met GroenLinks-PvdA uitsluit, maar ook op de partijen die samenwerking met Forum voor Democratie of de PVV uitsluiten. Dinsdagavond brengt hij verslag uit aan Kamervoorzitter Martin Bosma. Daarover debatteert de Tweede Kamer donderdag.

18 uur geleden
Senaatsvoorzitter Vos vindt bezoek aan Koolmees een formaliteit

DEN HAAG (ANP) - Senaatsvoorzitter Mei Li Vos (GroenLinks-PvdA) is op gesprek geweest bij verkenner Wouter Koolmees en gaf toe dat het vooral om een formaliteit ging. "Kan, maar formaliteiten zijn ook goed", antwoordde ze toen een journalist dit vermoeden uitsprak. "Het is ook niet mijn rol om een voorkeur te geven, dat is echt aan de partijen in de Tweede Kamer", zei ze voor het gesprek. De politica heeft alleen de positie van de Eerste Kamer toegelicht.

18 uur geleden
Kabinet verdeelt miljarden voor infrastructuur bij nieuwe huizen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft 2,5 miljard euro klaargezet voor wegen, fietspaden en tramlijnen van en naar nieuwe woonwijken. Het geld was al afgesproken in het regeerakkoord door de toenmalige coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB en wordt nu door de drie betrokken bewindslieden verdeeld.

22 uur geleden
Yeşilgöz: formatie beginnen met D66, CDA en VVD is een optie

DEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz ziet een formatie met in eerste instantie alleen D66, CDA en VVD als een mogelijke optie. "Dat zou kunnen", liet de VVD-leider desgevraagd weten na afloop van een gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Al voegde ze eraan toe dat een formatie van vier of vijf partijen haar voorkeur heeft.

1 dag geleden
Van Weel verlengt grenscontroles met een half jaar

DEN HAAG (ANP) - De grenscontroles die de Koninklijke Marechaussee (KMar) uitvoert om migranten zonder geldige papieren tegen te houden, worden met een half jaar verlengd, schrijft asielminister David van Weel (VVD) in een Kamerbrief. Volgens de demissionaire bewindsman is dat nodig "gezien de voortdurende dreiging voor de openbare orde", zonder toe te lichten wat die dreiging precies inhoudt.

1 dag geleden