Yeşilgöz snapt vragen over vrij rondlopende Jamel L.
DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Dilan Yeşilgöz begrijpt "heel goed" dat mensen zich afvragen waarom Jamel L. vrij rondliep. Hij wordt ervan verdacht dinsdag een supermarktmedewerkster te hebben doodgestoken in het centrum van Den Haag. De minister betuigt haar medeleven aan de nabestaanden en iedereen die het heeft zien gebeuren. "Dit is gewoon heel heftig", zei de minister voorafgaand aan de ministerraad.
"Zeker bij dit soort heftige zaken begrijp ik goed dat er veel vragen leven. Die leven ook bij mij", zei Yeşilgöz. Zoals hoe de communicatie tussen de verschillende instanties is verlopen. Op de vraag of hij toch eigenlijk vast had moeten zitten, wil Yeşilgöz niet ingaan. "Gevoelsmatig is één ding, als minister moet ik mij beroepen op de feiten."
Minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) laat onderzoeken hoe er in het verleden (strafrechtelijk) is omgegaan met de verdachte, schreef hij donderdag aan de Tweede Kamer. "Er wordt nu goed gekeken wat er in het verleden is gebeurd", vult Yeşilgöz aan.
Feiten
De minister benadrukt dat het belangrijk is om eerst de feiten goed op orde te hebben. "Dan weet je waar het over gaat." Er moet ruimte worden gegeven aan het strafrechtelijk onderzoek. Dat onderzoek en het feitenrelaas moeten worden afgewacht, benadrukt de bewindsvrouw. Daarna moeten wat haar betreft eventuele fouten worden besproken en de vraag worden beantwoord hoe die kunnen worden voorkomen.
Jamel L. kreeg in 2018 in Curaçao een tbs-maatregel opgelegd, maar die is niet uitgevoerd. Vanwege de kosten is hij niet in een tbs-kliniek in Nederland opgenomen, blijkt uit stukken van de rechtbank op Curaçao waar het ANP over beschikt. Sinds september 2022 kwam hij, eenmaal in Nederland, met de politie in aanraking vanwege nieuwe misdrijven. Het Openbaar Ministerie vervolgde hem onlangs nog om bedreiging en geweld in Rotterdam. De rechtbank veroordeelde de man op 9 juni voor bedreiging, maar omdat die straf gelijkstond aan de duur van het voorarrest, kwam L. meteen vrij.
De verdachte heeft de gemeente Den Haag onlangs om hulp gevraagd, zo heeft de gemeente vrijdag bekendgemaakt. Hij was daarbij agressief en intimiderend. De gemeente heeft dit in een intern systeem geregistreerd en het doorgegeven aan de politie. Jamel L. mocht vanwege de incidenten niet meer in de gebouwen van de gemeente komen, waaronder het stadhuis en de stadsdeelkantoren.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft alle systemen die in verbinding staan met onderwijssoftware Canvas losgekoppeld. Dat liet de onderwijsinstelling weten nadat hackersgroep ShinyHunters donderdagavond de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten had weten over te nemen.
3 uur geledenUITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.
11 uur geleden