Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Yeşilgöz: politie maakte fouten bij demonstratie tegen Zwarte Piet

Yeşilgöz: politie maakte fouten bij demonstratie tegen Zwarte Piet

DEN HAAG (ANP) - Door fouten van de politie bij een protest tegen Zwarte Piet in Staphorst zijn demonstranten vorig jaar onvoldoende beschermd tegen relschoppers, geeft demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz toe. In een brief aan de Tweede Kamer reageert ze op een kritisch rapport hierover van de Inspectie Justitie en Veiligheid dat donderdag is gepubliceerd. Die stelt dat de politie had moeten ingrijpen toen demonstranten en waarnemers van Amnesty International werden belaagd door relschoppers. De minister kan zich evenwel niet helemaal vinden in alle aanbevelingen.

"De politie had meer moeten doen om te voorkomen dat de relschoppers hun doel bereikten", schrijft de bewindsvrouw. Ze gaat deels mee in de opmerking van de inspectie dat de politie meer had moeten doen om zulke risico's vooraf in kaart te brengen en betrokken medewerkers daarover te informeren. De minister merkt wel op dat het onrealistisch is om van de politie te verwachten dat zij zich voorbereidt op alle mogelijke situaties die zich voor kunnen doen tijdens een demonstratie.

Yeşilgöz reageert voorzichtig kritisch op de opmerking van de inspectie dat de politie beter moet communiceren met demonstranten, over de taak van de politie en de verwachtingen over en weer. "Dit is een wisselwerking tussen beide partijen. Ook in dit geval is dit gebeurd", schrijft ze. "Vaste aanspreekpunten zouden hierbij helpend zijn." Daar voegt de bewindsvrouw aan toe dat de politie niet altijd alle informatie vooraf kan delen met demonstranten.

Tegendemonstranten

Op 19 november vorig jaar kwamen leden van Kick Out Zwarte Piet (KOZP) naar Staphorst om te demonstreren tegen de zwarte pieten die meededen aan de intocht van Sinterklaas. Bij een afslag werden de activisten opgewacht door tegendemonstranten, die geweld gebruikten en voor ernstige ongeregeldheden zorgden. Vier van de tegendemonstranten worden vervolgd door het Openbaar Ministerie.

Enkele dagen na de demonstratie had Yeşilgöz een felle discussie met Tweede Kamerlid Sylvana Simons (BIJ1), die de bewindsvrouw in een debat verweet dat ze te lichtzinnig omging met de kritiek op de politie. De minister vond op haar beurt dat Simons hardwerkende politiemensen ten onrechte wegzette als een "stel racisten". Ze weigerde een breed onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de politie. Enkele dagen later besloot de inspectie zelf tot het onderzoek. Ook D66, GroenLinks, Partij voor de Dieren, PvdA, DENK en ChristenUnie waren kritisch.

Meer uit Politiek

Kabinet zet 'alles op alles' voor energiehulp komende winter

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet zet "alles op alles" om komende winter alsnog financiële ondersteuning te kunnen geven aan huishoudens die moeite hebben de energierekening te betalen. Dat heeft minister-president Dick Schoof toegezegd in het debat over de miljoenennota. Een groot deel van de Tweede Kamer drong daar op aan.

4 uur geleden
Kamervoorzitter stuurt Ouwehand weg om Palestijnse vlag

DEN HAAG (ANP) - Partijleider Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren is door Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma weggestuurd tijdens de tweede termijn van het debat over de miljoenennota. Zij droeg een blouse in de kleuren van de Palestijnse vlag, en overtrad daarmee volgens Bosma de ongeschreven regel dat Kamerleden zich neutraal horen te kleden.

6 uur geleden
Schoof blijft tegen ophalen gewonde of zieke Gazaanse kinderen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet blijft bij het standpunt dat zieke of gewonde kinderen uit Gaza beter in de regio kunnen worden geholpen dan in Nederland. Hulp in de regio is het meest effectief, aldus minister-president Dick Schoof. "We willen zo goed mogelijk helpen iets aan dat leed te doen."

8 uur geleden
Timmermans: geschokt omdat kabinet niet spreekt van genocide Gaza

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans is "diep geschokt" omdat het kabinet de conclusie van een VN-commissie niet volgt dat Israël zich in de Gazastrook schuldig maakt aan genocide. "Hoe diep zijn wij gezonken als land waar het internationaal recht voorop stond?", vroeg de leider van GroenLinks-PvdA aan premier Dick Schoof tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen.

9 uur geleden
Keijzer verzoekt zelfredzame Oekraïners om opvang zelf te regelen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) doet een beroep op zelfredzame Oekraïners om hun opvang zelf te regelen, bevestigt haar woordvoerder na berichtgeving van NOS. Daarmee hoopt de demissionaire bewindsvrouw ruimte te maken voor Oekraïners die door een tekort aan opvangplekken nergens terecht kunnen.

9 uur geleden
Partijen verwijten Schoof stilte over aanval Wilders op grondwet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof had PVV-leider Geert Wilders terecht moeten wijzen toen die in het debat over de miljoenennota onder meer de in de Grondwet verankerde vrijheid van godsdienst ter discussie stelde. Partijleiders Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) en Rob Jetten (D66) misten "normerend optreden" van de partijloze premier.

12 uur geleden
Keijzer gaat in gesprek met COA-baas over hoge bezetting Ter Apel

DEN HAAG (ANP) - Minister Mona Keijzer (Asiel, BBB) gaat in gesprek met COA-baas Milo Schoenmaker over het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat was afgelopen nacht voor de vierde keer in korte tijd boven de grens van 2000 uitgestegen, waardoor de boete die de asielopvangorganisatie moet betalen, is opgelopen naar 200.000 euro. "Ik vind echt dat we alles uit de kast moeten halen om te zorgen dat het én onder de 2000 blijft én dat we Ter Apel ontlasten van de overlastgevers."

12 uur geleden