Yeşilgöz over IS-chef: sluitende controle migranten niet mogelijk
DEN HAAG (ANP) - Ondanks alle maatregelen om te voorkomen dat er terroristen of andere criminelen via de stroom migranten en asielzoekers Nederland of Europa binnenkomen, is het niet 100 procent uit te sluiten dat dit toch gebeurt. Dat schrijft minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) mede namens asielstaatssecretaris Eric van der Burg in een brief aan de Tweede Kamer. Die had opheldering gevraagd over een vermeende veiligheidschef van terreurorganisaties Islamitische Staat en Jabhat al-Nusra, die eerder deze week werd opgepakt in het Zuid-Hollandse Arkel.
De 37-jarige Syrische man had in 2019 asiel aangevraagd in Nederland en woonde sinds 2020 in Arkel. De man werd aangehouden nadat er bij het Team Internationale Misdrijven van de landelijke recherche informatie was binnengekomen over zijn activiteiten in het door geweld geteisterde land. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van het vervullen van een leidinggevende functie binnen de veiligheidsdienst van de twee organisaties in Syrië tussen 2013 en 2018, aldus Yeşilgöz. Verder kan ze niet op deze zaak ingaan, omdat er een strafrechtelijk onderzoek loopt.
Volgens de minister letten in Nederland de veiligheidsorganisaties en organisaties binnen de migratieketen op signalen van misbruik van de asielprocedure en op mogelijke risico's voor de openbare orde of nationale veiligheid. De politie en Koninklijke Marechaussee controleren tijdens de identificatie en registratie onder meer of de betrokkene voorkomt in (inter)nationale systemen. Deze informatie gaat naar de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Ook later kan er nog informatie binnenkomen, van burgers of slachtoffers, die naar de diensten gaat, aldus de minister.
Rechtsspraak
Daarnaast zijn er allerlei verbeteringen op veiligheidsvlak doorgevoerd binnen de vreemdelingenketen, op basis van de uitkomsten van meerdere onderzoeken. Desondanks is misbruik van de asielprocedures niet volledig uit te sluiten, zoals volgens Yeşilgöz ook in het zogeheten Dreigingsbeeld Terrorisme Nederland is aangegeven.
Als achteraf alsnog blijkt dat een betrokkene een misdadig verleden heeft, is het volgens de minister van groot belang diegene voor de rechter te brengen, in het land waar de misdaden zijn gepleegd of elders. Ook kan een eventueel verleende verblijfsvergunning worden ingetrokken of het Nederlanderschap worden ontnomen. Nederland draagt verder internationaal bij aan de mogelijkheden om ernstige misdrijven op te sporen en te vervolgen, benadrukt Yeşilgöz.
Het voorarrest van de verdachte is vrijdag met twee weken verlengd.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Door een defect spoor rijden er tot eind augustus minder sprinters tussen Hoofddorp en Amsterdam Centraal Station, meldt de NS. De spoorwegdienst verwacht dat de storing tot ongeveer maandag 31 augustus 21.15 uur duurt.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam wilde na afloop niet spreken van een pijnlijk moment toen de herdenking van de Rotterdamse gedeporteerden in de Tweede Wereldoorlog werd onderbroken door enkele demonstranten. "Herdenken is niet het moment om een statement te maken", zei Schouten kort na afloop van de bijeenkomst in Rotterdam-Zuid. Tijdens de toespraak van Zvi Aviner Vapni, de ambassadeur van Israël in Nederland, riepen enkele demonstranten leuzen tegen Israël en de oorlog in Gaza.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam wilde na afloop niet spreken van een pijnlijk moment toen de herdenking van de Rotterdamse gedeporteerden in de Tweede Wereldoorlog werd onderbroken door enkele demonstranten. Tijdens de toespraak van Zvi Aviner Vapni, de ambassadeur van Israël in Nederland, riepen enkele demonstranten leuzen tegen Israël en de oorlog in Gaza.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Israëlische ambassadeur in Nederland, Zvi Aviner Vapni, is boos over een Sigmund-cartoon van tekenaar Peter de Wit die afgelopen dinsdag in de Volkskrant heeft gestaan. Hij noemt het een "antisemitische karikatuur" en verbaast zich erover dat de krant die niet heeft tegengehouden.
10 uur geledenARNHEM (ANP) - Nederland is onvoldoende voorbereid op crisissituaties die door extreme hitte worden veroorzaakt. Dat schrijft het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV) op basis van een eerste en korte analyse van de hittegolf van eind juni. Het pleit voor een landelijk crisisplan voor hitte.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanhoudende droogte en de steeds lagere wateraanvoer uit de grote rivieren is het voorlopig niet nodig om extra landelijke of bovenregionale maatregelen te nemen. Dat melden diverse ministeries, Rijkswaterstaat, de Unie van Waterschappen en de drinkwaterbedrijven na hun wekelijkse overleg, waarin ze de situatie rond de droogte bespreken. Sinds half juli is sprake van een watertekort in Nederland.
11 uur geledenLOBITH (ANP) - De Rijn heeft nog nooit zo laag gestaan. Op donderdag werd bij Lobith, waar de rivier Nederland binnenkomt, een waterpeil gemeten van 6,47 meter boven NAP, laten data van Rijkswaterstaat zien. Daarmee is het laagterecord van 6,48 meter uit augustus 2022 verbroken. De metingen begonnen in 1866.
11 uur geleden