Yeşilgöz: organisaties moeten staat met eigen geld aanklagen
DEN HAAG (ANP) - Organisaties die de staat aanklagen, moeten dat niet met overheidsgeld doen, vindt VVD-leider Dilan Yeşilgöz. "We zeggen tegen geen enkele organisatie: je mag geen zaak aanspannen", zei ze bij Sven Op 1. "Dat mag. Maar doe het dan met de private middelen die je hebt opgehaald."
In het programma van de VVD staat dat "organisaties die de staat aanklagen, niet door diezelfde staat met belastinggeld moeten worden gefinancierd". In deze context gaat het meestal om milieuorganisaties zoals Urgenda, Milieudefensie en Greenpeace die de overheid aan haar eigen doelen willen houden.
Daarover zei Yeşilgöz op de radio verschillende dingen. Aan de ene kant stelde ze: "Het is gek als we organisaties blijven subsidiëren die daarna alleen maar meer kosten maken om de staat aan te klagen." Even later leek ze te nuanceren dat bij die organisaties niet alle subsidie moet worden afgepakt.
'Win-win'
De VVD'er denkt dat haar standpunt een "win-win" kan zijn. "Ik wil graag dat de organisaties zelf hun eigen broek kunnen ophouden. Ik neem aan dat die organisaties dat zelf ook willen en niet alleen aan het subsidie-infuus willen liggen."
De Nederlandse Orde van Advocaten beoordeelde de passage uit het VVD-programma als in strijd met de rechtsstaat. Het heeft een "chilling effect", aldus de advocatenorde, en kan daarmee voorkomen dat belangenorganisaties misstanden bij de rechter aan de kaak stellen.
Klimaatzaak
Yeşilgöz noemde Greenpeace zelf niet bij naam, maar die organisatie is op dit moment de enige die een klimaatzaak tegen de staat heeft lopen. Een woordvoerder laat weten dat de milieuorganisatie geen subsidie aanneemt.
Meer dan twee jaar geleden nam de Tweede Kamer een motie aan om het moeilijker te maken voor maatschappelijke organisaties om overheidsbeleid via de rechter aan te vechten. SGP'er Chris Stoffer zei niet te willen dat "allerlei clubs zonder heel veel representativiteit naar de rechter stappen en ons dwingen om allerlei stappen te zetten". Ook de VVD steunde het voorstel. De toenmalige klimaatminister Rob Jetten (D66) noemde het een inperking van de toegang tot de rechter.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
2 dagen geleden