Yeşilgöz onder vuur over cijfers 'nareis op nareis' asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz (VVD) is in een debat met de Tweede Kamer flink onder vuur komen te liggen over haar uitspraken over gestapelde gezinshereniging. Vooral de oppositie neemt het haar uiterst kwalijk dat ze onjuiste cijfers heeft gebruikt. De oppositie vindt dat de demissionaire bewindsvrouw op zijn minst haar woorden moet terugnemen en excuses moet maken. PVV, NSC, BBB en haar eigen VVD-fractie zijn milder.
Nadat het kabinet-Rutte IV in juli vorig jaar over een strengere asielaanpak was gevallen, zei minister en VVD-leider Yeşilgöz dat er jaarlijks grote groepen verre familieleden van asielzoekers naar Nederland komen. Deze vorm van gezinshereniging wordt in politiek Den Haag 'nareis op nareis op nareis' genoemd. Ze herhaalde dat vaak in de verkiezingscampagne. Net voor de verkiezingen zei ze dat het om duizenden mensen per jaar ging. Uit cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) blijkt dat het om slechts tientallen mensen per jaar gaat.
Vooral D66, GroenLinks-PvdA, SP, Volt en DENK nemen het de minister kwalijk dat ze maandenlang onjuiste informatie heeft verspreid en die tot op de dag van vandaag niet heeft gecorrigeerd. "We weten inmiddels dat de minister de cijfers zwaar heeft opgeblazen. Ik, de Tweede Kamer en Nederland zijn voor de gek gehouden, we zijn belazerd", fulmineerde Anne-Marijke Podt (D66). Andere Kamerleden van de oppositie noemden de uitspraken van Yeşilgöz een "politieke leugen" (SP), een "verzinsel" (Volt) en "onacceptabel" (PvdD).
Geen afrekening
Kati Piri (GroenLinks-PvdA) noemde het "losjes omgaan met de waarheid" door de minister "het ambt van minister onwaardig". DENK vindt dat de minister moet opstappen.
Dat gaat de aanstaande coalitiepartijen PVV, NSC en BBB veel te ver. PVV en NSC uitten wel kritiek op de gebruikte cijfers van de minister, maar het is geen "politieke doodzonde" (PVV) en "we streven naar een leer- in plaats van een afrekencultuur" (NSC).
Ook CDA en ChristenUnie vinden dat het hier niet om een afrekening moet gaan.
Meer uit Binnenland
DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.
4 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.
6 uur geledenNIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.
16 uur geledenNIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."
1 dag geledenNIJKERK (ANP) - De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de explosie vrijdagavond laat bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland). Er is sporenonderzoek gedaan en zaterdag volgt een buurtonderzoek. Volgens de politie is gebleken dat een in het zwart geklede persoon het explosief bij het pand heeft geplaatst.
1 dag geleden