Yesilgöz noemt neersteken Rushdie 'verschrikking'
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse politici reageren geschokt op het nieuws dat de bekende schrijver Salman Rushdie is neergestoken in de Verenigde Staten. Premier Mark Rutte spreekt van een "verschrikkelijke aanval" op de auteur. "Wat we altijd vreesden is gebeurd: neergestoken terwijl hij gebruikmaakte van zijn fundamentele recht op vrijheid van meningsuiting", aldus de premier.
"Wat een verschrikking", zegt minister van Justitie Dilan Yesilgöz. "Waar iedereen jarenlang voor vreesde komt helaas, ondanks alle maatregelen, uit", zegt Yesilgöz over de aanval. "Leef zeer met hem en zijn familie mee. Wat een klap voor hen en de rest van de vrije wereld."
Ook andere politici reageren geschokt. JA21-voorvrouw Annabel Nanninga noemt de aanval "ziek en ellendig". Op Twitter schrijft ze: "Laten we hopen dat hij het haalt." Geert Wilders, leider van de grootste oppositiepartij PVV, noemt het "verschrikkelijk", SP-leider Lilian Marijnissen vindt het "werkelijk afschuwelijk en barbaars" wat er is gebeurd.
De in 1947 in India in een moslimgezin geboren Ahmed Salman Rushdie werd in de wereld van radicale moslims berucht door zijn boek De duivelsverzen, waar islamieten massaal tegen protesteerden bij de publicatie in 1988. Een jaar later verklaarde de toenmalige sjiitische machthebber in Iran, ayatollah Ruhollah Khomeini (1902-1989), Rushdie vogelvrij en riep op hem te vermoorden. Rushdie, die in Engeland was gaan studeren en wonen, dook tien jaar onder en kreeg permanente bescherming van de Britse politie. Er is op zijn minst één poging gedaan hem te vermoorden, met een mislukte bomaanslag.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Verschillende fracties in de Tweede Kamer hebben D66 dinsdagavond tijdens een debat over de onderwijsbegroting aangevallen op het niet nakomen van de belofte dat er een renteplafond komt op studieleningen. In het coalitieakkoord stond dat er een maximum van 2,5 procent zou komen, maar vorige week gaf onderwijsminister Rianne Letschert (D66) aan dat dit niet mogelijk is vanwege gestegen rente door geopolitieke spanningen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver heeft dinsdagavond samen met Laurens Dassen (Volt) een "positief gesprek" gehad met het kabinet. "Ik heb geen blokkade gehoord op het belasten van de allerrijksten", zei hij na afloop van zijn afspraak met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Wij zien op dit moment wel wat beweging op het belastingplan", zei BBB-fractievoorzitter Henk Vermeer na een gesprek met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen. Hij wil daar inhoudelijk niks over zeggen, maar gaf wel aan dat er geen beweging is op stikstof. Voor zijn partij is het een voorwaarde dat de stikstofplannen worden aangepast om het belastingplan te kunnen steunen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Fractievoorzitter van 50PLUS Jan Struijs gaat met een "onplezierig gevoel" naar een gesprek met premier Rob Jetten en minister van Financiën Eelco Heinen. Hij is bang dat de gesprekken weer vast komen te zitten. "Het is een week van erop of eronder."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt dit jaar nog 19 miljoen euro extra uit om het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties te steunen. Een groot deel van dat geld gaat naar hulp aan Gaza, staat in een brief aan de Tweede Kamer van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking).
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft dinsdag ingestemd met een hervorming die ervoor moet zorgen dat lokale omroepen sterker worden. Daarmee gaat het nieuwe stelsel vanaf 1 januari 2028 in. Onderdeel van de wet is dat het aantal lokale omroepen wordt teruggebracht van ruim tweehonderd naar maximaal tachtig.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 78 zetels in de Tweede Kamer roept het kabinet op om voor het recht op en de toegang tot abortus te staan. Een voorstel hiervoor van PRO-Kamerlid Lisa Vliegenthart kreeg geen steun van coalitiepartij CDA, terwijl CDA-Kamerlid André Poortman zei wel voor het recht op abortus te zijn.
8 uur geleden