Yeşilgöz: geweld in Gaza geen grondoorzaak voor onrust Amsterdam
DEN HAAG (ANP) - Het Israëlische geweld in Gaza speelt een rol bij de onrust in Amsterdam, zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz in de Tweede Kamer. Maar van een "grondoorzaak" wil ze niet spreken. "Ik ga die dingen absoluut niet aan elkaar koppelen. Ik ga iemand die zich verantwoordelijk heeft gemaakt voor een jacht op Joden niet zeggen: goh, lag je wakker van wat er in Gaza gebeurt? Zo werkt het niet. Ik hou je verantwoordelijk voor wat je hebt gedaan, en dat is pure Jodenhaat."
Christine Teunissen (Partij voor de Dieren) vroeg Yeşilgöz om te reflecteren op het verhaal van de Amsterdamse autoriteiten, die het geweld in de hoofdstad omschrijven als een "giftige cocktail van antisemitisme, hooligangedrag en woede over de oorlog in Palestina en Israël". Teunissen vroeg zich af: kan een andere houding van Nederland tegenover Israël spanningen in Amsterdam voorkomen?
"Als de vraag is of wat er gebeurt in het Midden-Oosten ook vertaald wordt naar onze straten, waardoor er helaas veel polarisatie en emoties en spanningen zijn: jazeker", reageerde Yeşilgöz, en ze zei "begrip" te hebben voor die spanningen. "Maar dat staat voor mij los van waar dit debat over gaat, en dat gaat over een Jodenjacht hier in Amsterdam."
Onrust
Volgens de VVD-leider gaat het niet alleen om de gewelddadigheden rond de voetbalwedstrijd tussen Ajax en Maccabi Tel Aviv, maar ook om de onrust in de dagen erna. Yeşilgöz sprak zich ook uit tegen "de ellende" die de Maccabi-aanhang veroorzaakte. "Het deugt niet en daders moeten gestraft worden." Tegelijk vindt ze niet dat "geweld hier geweld zou rechtvaardigen".
Yeşilgöz sprak van toenemende haat en onverdraagzaamheid. Ze benadrukte dat er al jarenlang beveiliging nodig is voor Joodse scholen en andere locaties en evenementen en dat Joodse ondernemers worden belaagd. Daarbij is ze er klaar mee dat er altijd "een ja, maar" volgt en op die manier het geweld tegen Joden gerelativeerd wordt. De VVD-leider vindt ook dat er te snel wordt gesproken over polariseren, terwijl het in haar ogen juist slecht is als problemen niet worden erkend en er wordt weggekeken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
1 dag geleden