Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Yeşilgöz: geweld in Gaza geen grondoorzaak voor onrust Amsterdam

Yeşilgöz: geweld in Gaza geen grondoorzaak voor onrust Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Het Israëlische geweld in Gaza speelt een rol bij de onrust in Amsterdam, zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz in de Tweede Kamer. Maar van een "grondoorzaak" wil ze niet spreken. "Ik ga die dingen absoluut niet aan elkaar koppelen. Ik ga iemand die zich verantwoordelijk heeft gemaakt voor een jacht op Joden niet zeggen: goh, lag je wakker van wat er in Gaza gebeurt? Zo werkt het niet. Ik hou je verantwoordelijk voor wat je hebt gedaan, en dat is pure Jodenhaat."

Christine Teunissen (Partij voor de Dieren) vroeg Yeşilgöz om te reflecteren op het verhaal van de Amsterdamse autoriteiten, die het geweld in de hoofdstad omschrijven als een "giftige cocktail van antisemitisme, hooligangedrag en woede over de oorlog in Palestina en Israël". Teunissen vroeg zich af: kan een andere houding van Nederland tegenover Israël spanningen in Amsterdam voorkomen?

"Als de vraag is of wat er gebeurt in het Midden-Oosten ook vertaald wordt naar onze straten, waardoor er helaas veel polarisatie en emoties en spanningen zijn: jazeker", reageerde Yeşilgöz, en ze zei "begrip" te hebben voor die spanningen. "Maar dat staat voor mij los van waar dit debat over gaat, en dat gaat over een Jodenjacht hier in Amsterdam."

Onrust

Volgens de VVD-leider gaat het niet alleen om de gewelddadigheden rond de voetbalwedstrijd tussen Ajax en Maccabi Tel Aviv, maar ook om de onrust in de dagen erna. Yeşilgöz sprak zich ook uit tegen "de ellende" die de Maccabi-aanhang veroorzaakte. "Het deugt niet en daders moeten gestraft worden." Tegelijk vindt ze niet dat "geweld hier geweld zou rechtvaardigen".

Yeşilgöz sprak van toenemende haat en onverdraagzaamheid. Ze benadrukte dat er al jarenlang beveiliging nodig is voor Joodse scholen en andere locaties en evenementen en dat Joodse ondernemers worden belaagd. Daarbij is ze er klaar mee dat er altijd "een ja, maar" volgt en op die manier het geweld tegen Joden gerelativeerd wordt. De VVD-leider vindt ook dat er te snel wordt gesproken over polariseren, terwijl het in haar ogen juist slecht is als problemen niet worden erkend en er wordt weggekeken.

Meer uit Politiek

Klaver over Jettens Gazastandpunt: had Schoof ook kunnen zeggen

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.

2 uur geleden
Jetten zegt niet of Sjoerdsma op handelsmissie naar China kan

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.

3 uur geleden
Kabinet komt niet meer met toegezegd extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne zou volgens een aangenomen motie van de Tweede Kamer dit jaar 2 miljard euro extra steun krijgen. Maar dat gaat niet meer gebeuren, bleek donderdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Het geld is "opgelost" in steun voor de komende jaren, aldus premier Rob Jetten.

3 uur geleden
Drie nieuwe Kamerleden in parlementaire enquêtecommissie corona

DEN HAAG (ANP) - Drie nieuwe Kamerleden gaan meehelpen bij de parlementaire enquête over de coronacrisis. Dat zijn Dion Huidekooper (D66), André Poortman (CDA) en Annelotte Lammers (Groep Markuszower), maakte Kamervoorzitter Thom van Campen donderdag bekend. D66'er Henk-Jan Oosterhuis gaat juist uit de commissie.

5 uur geleden
Jetten ziet weinig ruimte om hypotheekrenteaftrek af te bouwen

DEN HAAG (ANP) - De kans is klein dat pogingen om de hypotheekrenteaftrek verder af te bouwen op iets uitlopen, zei premier Rob Jetten in het debat over de regeringsverklaring. "Er is geen ruimte om daar de komende tijd heel uitvoerig over te filosoferen. Of ja, er is altijd ruimte om te filosoferen, maar de kans dat daar dan uit wordt gekomen is echt beperkt."

6 uur geleden
X komt niet naar gesprek over sociale media, Kamer teleurgesteld

DEN HAAG (ANP) - X komt niet naar de Tweede Kamer voor een gesprek over sociale media. "Dat u niet op onze uitnodiging ingaat om het gesprek aan te gaan, vinden wij teleurstellend", schrijven Kamerleden die een grote meerderheid vertegenwoordigen in een brief aan het sociale platform van techmiljardair Elon Musk.

7 uur geleden
Partijen verwijten Jetten 'valse start' in samenwerking met Kamer

DEN HAAG (ANP) - Een flink deel van de oppositie vindt dat premier Rob Jetten een "valse start" heeft gemaakt in de samenwerking met de Tweede Kamer, door in hun ogen te halsstarrig vast te houden aan de AOW-plannen. Onder meer GroenLinks-PvdA, de ChristenUnie, PVV, 50PLUS, DENK, SP en Volt vinden dat Jetten zich meer richting de Kamer moet bewegen, omdat zijn kabinet meerderheden moet blijven zoeken.

7 uur geleden