Yeşilgöz en Asscher bij viering Chanoeka op Amsterdamse Zuidas
AMSTERDAM (ANP) - Op de Zuidas in Amsterdam wordt maandagavond het joodse feest Chanoeka gevierd. Op het George Gershwinplein zullen onder meer demissionair minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid), voormalig vicepremier Lodewijk Asscher en Parool-columnist Debra Barraud spreken. De organisatie verwacht honderden mensen op de viering.
Yeşilgöz was donderdag ook bij de aftrap van Chanoeka op de Dam in Amsterdam, waar honderden mensen op af kwamen. Daar stond ze stil bij de oorlog tussen Israël en Hamas en het antisemitisme in Nederland als gevolg daarvan.
De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Joodse organisatie Maccabi Nederland en landelijk studentenrabbijn Yanki Jacobs. "De boodschap is duidelijk: wij zijn Joods en wij zijn Nederlands, en op beide identiteiten zijn we trots", aldus de organisatoren. "Hoewel de focus van de bijeenkomst ligt op het chanoekaverhaal, zal er tijdens de viering tevens worden stilgestaan bij de recente slachtoffers en gijzelaars."
Feest van het licht
De viering begint om 18.00 uur. Mensen die erbij willen zijn, wordt gevraagd zich online aan te melden.
Tijdens Chanoeka, ook wel het feest van het licht genoemd, wordt de uiteindelijke herinwijding van de tempel gevierd en dat het licht het heeft gewonnen van de duisternis. Traditiegetrouw wordt acht dagen achterelkaar een kaars aangestoken in een speciale negenarmige kandelaar, de chanoekia. Chanoeka duurt tot en met vrijdag.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De 22-jarige Adam el B. uit Beverwijk blijft vastzitten in de zaak rond het geweld tussen twee jeugdgroepen uit Haarlem en Beverwijk, in september vorig jaar. Dat heeft de rechtbank in Haarlem dinsdag besloten. Beelden van het geweld werden online gedeeld, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio een dag de deuren sloten.
4 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Hamzah L. (30), verdacht van het doodsteken van de 11-jarige Sohani in Nieuwegein, houdt vol dat hij destijds psychotisch was en onder invloed van wanen heeft gehandeld. L. staat dinsdag terecht bij de rechtbank in Utrecht.
6 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De man die wordt verdacht van het neersteken van een leerkracht tijdens de eindmusical van een basisschool in Alblasserdam, weigert mee te werken aan een psychologisch onderzoek. Dat bleek dinsdag tijdens een zitting in de rechtbank in Rotterdam, waar Mohammed U. (45) uit Hendrik-Ido-Ambacht opnieuw niet verscheen.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De petitie om het Nederlands elftal niet mee te laten doen aan het WK voetbal in onder meer de Verenigde Staten is meer dan 50.000 keer ondertekend. Gisteravond rond 20.00 uur stond de teller nog op ruim 25.000 handtekeningen voor een boycot. Inmiddels is dit aantal dus verdubbeld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Artistieke vrijheid moet beschermd worden door deze in de wet vast te leggen, vindt de Raad voor Cultuur (RvC). Het adviesorgaan van de regering ontving de afgelopen jaren signalen van makers en instellingen "dat hun werk steeds vaker onderdeel is van debat", schrijft de raad in een dinsdag verschenen adviesrapport.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Er is geen aanleiding om aan te nemen dat er een direct verband is tussen de arrestatie van een Afghaanse vrouw en de documentaireserie die AVROTROS heeft gemaakt over Afghanistan. Dat meldt de omroep in een korte verklaring. De inhoud van de aanklacht is nog niet bekend.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is in de nacht van maandag op dinsdag aanwezig geweest bij een demonstratie bij de Tweede Kamer tegen het recente geweld in Syrië. Een woordvoerder van de politie zei eerder dat de ME aanwezig was "vanwege de grootte van de groep". Ook zei hij dat het protest gemoedelijk verliep en er geen reden was om in te grijpen. Voor zover hij weet, zijn er ook geen aanhoudingen verricht. Een verslaggever van het ANP zag rond 07.00 uur dat de demonstranten allemaal weg waren.
5 uur geleden