Yeşilgöz doet 'stap naar voren' en wil echt meedoen
DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz doet een "stap naar voren" en houdt niet meer vast aan haar standpunt alleen maar te gedogen. Ze staat ervoor open om mee te doen, bij voorkeur met een extraparlementair kabinet. De opmerking van informateur Ronald Plasterk dat niet elke partij alleen maar kan gedogen "verandert de zaak", stelt ze in het debat over zijn verslag.
Vlak na de verkiezingen kondigde Yeşilgöz aan dat ze gezien het verlies van haar partij niet volwaardig wil meeregeren. Ze zag wel gedoogsteun voor zich. De afgelopen tijd was ze daar al mondjesmaat minder stellig in, maar nu laat Yeşilgöz expliciet haar gedoogeis los. Probleem was namelijk dat ook NSC-leider Pieter Omtzigt alleen wilde gedogen. De VVD-voorvrouw vraagt ook aan Omtzigt om volwaardig mee te doen.
De nieuwe informateur moet kijken naar de "samenwerkingsvormen die overblijven", vindt Yeşilgöz. Wat haar betreft is een extraparlementair kabinet "de meest realistische van de overgebleven opties", en die is voor haar bespreekbaar. De leider van de liberalen erkent dat bijna iedereen een eigen definitie heeft van een extraparlementair kabinet. Maar daar moeten de partijen het dan over eens worden. Ze vindt dat er dan een programma-akkoord moet komen met "hele duidelijke financiële kaders".
Wat haar betreft gaan de vier partijen die in de eerdere formatieronde met elkaar om tafel zaten verder praten: PVV, VVD, NSC en BBB. Ze hoopt met haar stap NSC-leider Omtzigt over te halen ook mee te doen. Ze wil wel een "gelijke mate van commitment" van alle vier de partijen. Een minderheidskabinet van PVV, VVD en BBB met louter gedoogsteun van NSC ziet ze dus niet zitten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Kinderen die slachtoffer werden van het toeslagenschandaal en uit huis zijn geplaatst of te maken hebben gekregen met gezinsscheiding, willen dat de Tweede Kamer onafhankelijk onderzoek laat doen naar waarom dit is gebeurd. Dat staat in de brief die toeslagenkinderen en familieleden van wie zij gescheiden zijn, dinsdagmiddag hebben overhandigd aan Tweede Kamerleden. De oproep wordt gesteund door ruim driehonderd toeslagenkinderen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) is "hoopvol" over de begrotingsonderhandelingen. Dat zei hij na een gesprek met Gidi Markuszower (Groep Markuszower). "We hebben veel gesprekken gevoerd en we voelen breed draagvlak voor de plannen die we aan het maken zijn", aldus de bewindsman.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) heeft geen toezeggingen gekregen van Microsoft over het niet meer lekken van namen van ambtenaren, schrijft staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsman sprak zelf zijn zorgen uit in een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft de ambassadeur van Israël ontboden, omdat het land de diplomatieke status van de Nederlandse medewerkers van de diplomatieke missie in Ramallah heeft ingetrokken. Dat zei hij tijdens een persconferentie waar hij herhaalde de stap "onnodig" te vinden.
22 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het eerste EU-rapport over defensieparaatheid is maandag gepresenteerd aan de EU-ministers van Defensie. Het is niet openbaar, maar volgens minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) is het duidelijk dat "we op alle domeinen nog echt een flink been moeten bijtrekken". Meer landen moeten meer doen en "we moeten het slimmer gaan doen", zei de minister na afloop van de vergadering in Brussel.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is positief over een wetsvoorstel dat onder meer regelt dat er een leeftijdsgrens van 18 jaar komt voor het gebruik van achteraf betalen. Dat blijkt uit het debat over dat plan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD steunt het voorstel van PRO om abortus uit het strafrecht te halen niet direct. De coalitiepartij wacht eerst de reactie van de Raad van State af. "Vrouwen nemen weloverwogen een besluit om gebruik te maken van abortuszorg. Wat de VVD betreft, dient ook de politiek zorgvuldig met dit onderwerp om te gaan", zei Kamerlid Hilde Wendel.
1 dag geleden