Yesilgöz clasht met Simons om zwartepietenprotest Staphorst
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Sylvana Simons (BIJ1) is in de Tweede Kamer hard gebotst met justitieminister Dilan Yeşilgöz. Simons bevroeg de minister tijdens het vragenuur over het geweld dat is gebruikt tegen mensen die in Staphorst wilden protesteren tegen Zwarte Piet. Ze vindt dat de minister daar te lichtzinnig mee omgaat.
Minister Yeşilgöz vindt dat het vooral aan de politie en de burgemeester is om te bepalen hoe omgegaan wordt met demonstraties. Ze wil zich er vanuit Den Haag niet mee bemoeien. Daar stoorde Simons zich aan, omdat deze betogers volgens haar al tien jaar met grote regelmaat te maken krijgen met geweld, "hetzij door de politie zelf, dan wel door omstanders gefaciliteerd door de politie die niets doet".
De discussie liep hoog op en zowel Simons als Yeşilgöz werd boos. Simons kon zich niet voorstellen dat de minister na zo'n lange tijd eerst wil weten wat er in Staphorst is gebeurd. Ze noemde de minister "hardleers" en riep op tot een breed onafhankelijk onderzoek naar de politie. "Er is heel vaak in deze kamer beweerd dat ik geïrriteerd zou zijn en dit is het moment, voorzitter, nu ben ik geïrriteerd", aldus de BIJ1-voorvrouw.
Simons loopt Kamer uit
Yeşilgöz op haar beurt pikte de beschuldigingen van Simons niet en noemde ze een "gotspe". "Ik laat niet 60.000 mensen die dag en nacht zich inzetten voor onze veiligheid wegzetten als een stel racisten. Hell no", verdedigde de minister haar politieagenten. Simons wilde nog op de minister reageren, maar Kamervoorzitter Vera Bergkamp zette haar microfoon uit, waarop Simons boos de Kamer verliet.
Aan het begin van het vragenuur gaf Yeşilgöz Simons op één punt nog gelijk. De BIJ1-leider vroeg waarom de minister de mensen die betogers hadden aangevallen "tegendemonstranten" had genoemd. "Dan ben je niet aan het demonstreren, dan ben je aan het relschoppen. Dus dat was niet goed", zegt de minister daarover na het vragenuur.
Opmerkingen Simons over politie
Yeşilgöz zegt dat ze een aantal opmerkingen over de politie tijdens het vragenuur liet lopen, maar dat Simons te ver ging. "Ik zeg niet dat daar nooit dingen fout gaan, maar om nou de politie weg te zetten als racistisch, dat doet zó tekort aan al die mensen. Dat raakt me."
Niet alleen Simons is bezorgd over het politieoptreden in Staphorst. Ook D66, GroenLinks, Partij voor de Dieren, PvdA, DENK en ChristenUnie stelden vragen. Forum voor Democratie verwees naar kritiek van Amnesty International op het demonstratierecht in Nederland. JA21 vroeg de minister of ze vond dat Kick Out Zwarte Piet juist olie op het vuur had gegooid. Dat was volgens Yeşilgöz niet zo.
Meer uit Politiek
WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alexander van Hattem dreigt dat de PVV in de Eerste Kamer tegen de wetten stemt die zijn ingediend door zijn partijgenoot Marjolein Faber, toen zij in het vorige kabinet minister was. Het debat in de senaat over deze wetten en de toevoeging om een illegaal verblijf strafbaar te maken "stemt mij niet vrolijk". Van Hattem heeft vier strenge moties ingediend en vindt de steun hiervoor "dusdanig belangrijk dat ze bepalend kunnen zijn" voor de vraag of de PVV voorstemt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.
10 uur geleden