
XRS en KOZP: acties in gemeenten die niet stoppen met Zwarte Piet
DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion Solidariteit (XRS) en Kick Out Zwarte Piet (KOZP) gaan dit najaar samenwerken aan een racismevrij Sinterklaasfeest, zo is aangekondigd door de actiegroepen. Er is een brief gestuurd aan enkele tientallen gemeenten waar Zwarte Piet nog steeds een onderdeel is van de intocht, met als bericht: stop met Zwarte Piet, of er volgen samen met KOZP "burgerlijk ongehoorzame acties".
Verschillende gemeenten hebben deze week de brief ontvangen, zo meldt XRS, dat onderdeel is van Extinction Rebellion (XR). "KOZP eist naast het uitbannen van Zwarte Piet dat in gemeenten beleid komt tegen anti-zwart racisme en de doorwerking van het slavernijverleden", zo wordt daarbij vermeld.
Woordvoerder van XRS Noor Blokhuis meldt dat het pijnlijk is dat mensen nog steeds met een racistische karikatuur geconfronteerd worden. "Als de ene gemeente daarmee kan breken, kan de andere het ook."
Gemeenten die geen gehoor geven aan de eis, moeten "vrezen voor vreedzame, burgerlijk ongehoorzame acties". Hoe die eruit gaan zien, zegt de woordvoerder niet. Maar hen vertrouwt erop dat "gemeenten bekend zijn met de disruptieve kracht van Extinction Rebellion. Dat hebben we op de A12 denk ik wel laten zien". Hiermee doelt de woordvoerder op het blokkeren van de weg in Den Haag, wat van 9 september tot en met 5 oktober dagelijks gebeurde in het kader van een klimaatactie.
Meer uit Binnenland
ALBLASSERDAM (ANP) - De politie heeft drie personen aangehouden in verband met de steekpartij in Alblasserdam woensdagavond. Daar werd tijdens de uitvoering van de eindmusical van een school een leerkracht neergestoken.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Een van de advocaten van de studenten die verdacht worden van het maken en verspreiden van een bangalijst vindt strafvervolging disproportioneel. "Hier worden vier jongens eigenlijk geslachtofferd", zei strafrechtadvocaat Bart Nooitgedagt woensdagavond in een uitzending van Nieuwsuur.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De makers van de succesvolle Nederlandse jeugdfilm Bennie Stout uit 2010 willen kunstmatige intelligentie gebruiken om de zwarte pieten in de film te vervangen door roetveegpieten. Regisseur Johan Nijenhuis heeft woensdag een bericht hierover van het Nederlands Dagblad bevestigd.
5 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Op de tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 978 wandelaars niet of te laat over de finish gekomen, meldt de organisatie. Dat is minder dan vorig jaar, toen op de tweede dag 1466 deelnemers strandden. De tweede dag van het evenement is altijd de dag met de meeste uitvallers. Dinsdag waren het er 218. Dat waren er "uitzonderlijk weinig", liet marsleider Henny Sackers weten.
14 uur geledenGOUDA (ANP) - De 39-jarige vrouw die dinsdagmiddag werd doodgeschoten in Gouda deed begin vorige maand aangifte tegen haar ex-partner, de waarschijnlijke schutter. Dat bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) in Oost-Brabant na berichtgeving door NU.nl. Hij werd op 2 juni aangehouden wegens mishandeling van de vrouw en wapenbezit.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van treinkaartjes ligt volgend jaar 6 tot 9 procent hoger, schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Eerder werd nog uitgegaan van een stijging van 12 procent, maar de NS neemt nu maatregelen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beruchte pro-Russische hackersgroep NoName05716 is uit de lucht gehaald bij een internationale actie van politie en justitie. Europol, Eurojust en de politie hebben de resultaten woensdag naar buiten gebracht. Nederland was betrokken bij de operatie.
18 uur geleden