XRS en KOZP: acties in gemeenten die niet stoppen met Zwarte Piet
DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion Solidariteit (XRS) en Kick Out Zwarte Piet (KOZP) gaan dit najaar samenwerken aan een racismevrij Sinterklaasfeest, zo is aangekondigd door de actiegroepen. Er is een brief gestuurd aan enkele tientallen gemeenten waar Zwarte Piet nog steeds een onderdeel is van de intocht, met als bericht: stop met Zwarte Piet, of er volgen samen met KOZP "burgerlijk ongehoorzame acties".
Verschillende gemeenten hebben deze week de brief ontvangen, zo meldt XRS, dat onderdeel is van Extinction Rebellion (XR). "KOZP eist naast het uitbannen van Zwarte Piet dat in gemeenten beleid komt tegen anti-zwart racisme en de doorwerking van het slavernijverleden", zo wordt daarbij vermeld.
Woordvoerder van XRS Noor Blokhuis meldt dat het pijnlijk is dat mensen nog steeds met een racistische karikatuur geconfronteerd worden. "Als de ene gemeente daarmee kan breken, kan de andere het ook."
Gemeenten die geen gehoor geven aan de eis, moeten "vrezen voor vreedzame, burgerlijk ongehoorzame acties". Hoe die eruit gaan zien, zegt de woordvoerder niet. Maar hen vertrouwt erop dat "gemeenten bekend zijn met de disruptieve kracht van Extinction Rebellion. Dat hebben we op de A12 denk ik wel laten zien". Hiermee doelt de woordvoerder op het blokkeren van de weg in Den Haag, wat van 9 september tot en met 5 oktober dagelijks gebeurde in het kader van een klimaatactie.
Meer uit Binnenland
'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het warme en droge weer van de afgelopen dagen maakt in het weekend plaats voor fris en regenachtig lenteweer. Op zowel dodenherdenking als Bevrijdingsdag is het fris, met op maandag temperaturen tussen de 14 tot 16 graden. Op Bevrijdingsdag wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden.
1 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.
9 uur geledenWINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.
9 uur geleden'T HARDE (ANP) - Bij de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde lijkt het grootste gevaar te zijn geweken. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland. Alle civiele brandweereenheden gaan rond middernacht terug naar hun kazernes en dan neemt de brandweer van Defensie het over. Die is met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurpluimpjes te blussen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.
17 uur geledenKOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.
19 uur geleden