XRS en KOZP: acties in gemeenten die niet stoppen met Zwarte Piet
DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion Solidariteit (XRS) en Kick Out Zwarte Piet (KOZP) gaan dit najaar samenwerken aan een racismevrij Sinterklaasfeest, zo is aangekondigd door de actiegroepen. Er is een brief gestuurd aan enkele tientallen gemeenten waar Zwarte Piet nog steeds een onderdeel is van de intocht, met als bericht: stop met Zwarte Piet, of er volgen samen met KOZP "burgerlijk ongehoorzame acties".
Verschillende gemeenten hebben deze week de brief ontvangen, zo meldt XRS, dat onderdeel is van Extinction Rebellion (XR). "KOZP eist naast het uitbannen van Zwarte Piet dat in gemeenten beleid komt tegen anti-zwart racisme en de doorwerking van het slavernijverleden", zo wordt daarbij vermeld.
Woordvoerder van XRS Noor Blokhuis meldt dat het pijnlijk is dat mensen nog steeds met een racistische karikatuur geconfronteerd worden. "Als de ene gemeente daarmee kan breken, kan de andere het ook."
Gemeenten die geen gehoor geven aan de eis, moeten "vrezen voor vreedzame, burgerlijk ongehoorzame acties". Hoe die eruit gaan zien, zegt de woordvoerder niet. Maar hen vertrouwt erop dat "gemeenten bekend zijn met de disruptieve kracht van Extinction Rebellion. Dat hebben we op de A12 denk ik wel laten zien". Hiermee doelt de woordvoerder op het blokkeren van de weg in Den Haag, wat van 9 september tot en met 5 oktober dagelijks gebeurde in het kader van een klimaatactie.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het Amsterdamse gerechtshof heeft donderdag in hoger beroep straffen tot 27,5 jaar cel opgelegd in de strafzaak over de moord op Peter R. de Vries. De hoogste straffen zijn voor Delano G. (26) en Kamil E. (39). Krystian M. (30) kreeg 26 jaar en een maand.
4 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Het Rijksmuseum krijgt een vestiging in Eindhoven. Het nieuw te bouwen museum toont werken uit de wereldberoemde collectie en komt aan de Dommel, vlak bij het station. Dat maakte de gemeente Eindhoven donderdag bekend. Het plan is dat het over zes tot acht jaar de deuren opent. ASML is founding partner.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De problemen met de verouderde Haringvlietbrug zijn erger dan gedacht. In de lassen van de ondersteuningsbalk onder een van de rijstroken zit vermoeiing, meldt demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat in een brief aan de Tweede Kamer. "Bij deze lassen kunnen kleine scheurtjes plotseling doorscheuren."
47 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De NS is bezorgd over de huidige staat en de toekomst van de spoorinfrastructuur. Zo reageert NS-directeur Wouter Koolmees op het bericht dat ProRail alleen nog maar noodzakelijk onderhoud kan doen en zich dus niet kan richten op de toekomstbestendigheid van het spoor. Dat komt omdat de spoorbeheerder kampt met een personeels- en geldtekort.
54 minuten geledenHAARLEM (ANP) - ProRail kan de komende jaren op steeds meer delen van het spoor alleen strikt noodzakelijk onderhoud plegen. Werkzaamheden om het spoor 'toekomstklaar' te maken, raken daarbij in de verdringing. Volgens de spoorbeheerder komt dat door tekorten aan geld en personeel.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van kindermisbruik is in vier jaar met 20 procent toegenomen. Dit blijkt uit cijfers van de Monitor seksueel geweld tegen kinderen 2020-2024. In die periode steeg het aantal meldingen geregistreerd door de politie van 3010 naar 3690 per jaar. Vooral het onlinemisbruik neemt toe, zoals grooming en het verspreiden van naaktbeelden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen die lhbtqia+ zijn, kunnen steeds minder vaak vrij en veilig opgroeien. Ze worden gepest, bedreigd en aangevallen, en ze voelen zich niet genoeg gesteund door leraren. Hun rechten staan steeds vaker onder druk, waarschuwt Kinderombudsman Margrite Kalverboer.
5 uur geleden