
XR wil snelweg A10 bij Amsterdam weer blokkeren uit protest
AMSTERDAM (ANP) - Actiegroep Extinction Rebellion (XR) wil zaterdag voor de derde keer de snelweg A10 bij Amsterdam blokkeren. Bij de twee eerdere acties werden honderden activisten aangehouden. Volgens de gemeente Amsterdam en het Openbaar Ministerie (OM) brengen de acties van XR de verkeersveiligheid in gevaar. De actiegroep zelf noemt de acties "veilig en verantwoord".
XR richt zich met de acties tegen het investeringsbeleid van ING. De activisten eisen dat de bank per direct stopt met het financieren van bedrijven die zich bezighouden met fossiele brandstoffen. ING heeft aangekondigd dat het in 2040 wil stoppen met het financieren van nieuwe olie- en gasprojecten. De bank noemde de manier waarop XR actievoert "onaanvaardbaar". De A10 is een symbolische locatie. Aan de snelweg zat vroeger het hoofdkantoor van ING. Het gebouw staat bekend als 'de schoen' of 'de poenschoen'.
De actie staat zaterdag gepland vanaf 12.00 uur. XR heeft aangekondigd dat onder anderen ruim tachtig musici de weg op gaan. Ze willen het slotkoor van de Matthäus-Passion ten gehore brengen, met het lijdensverhaal van Jezus als centraal thema. Het muziekstuk klinkt op deze Stille Zaterdag voor Pasen op diverse plaatsen in Nederland. Het koor zingt aan het slot: "Wir setzen uns mit Tränen nieder" (in tranen gaan wij zitten). De XR-aanhangers vinden dat toepasselijk voor de toestand van het klimaat.
Meer uit Binnenland
LAGOS (ANP) - Nederland heeft zaterdag de zogeheten Benin Bronzen officieel teruggegeven aan Nigeria. Het gaat om 119 kunstvoorwerpen die in 1897 door Engeland zijn geroofd uit het toenmalige koninkrijk Benin in het westen van Afrika en die later in Nederland terechtkwamen. In het Nationaal Museum in Lagos ondertekenden Nigeriaanse en Nederlandse vertegenwoordigers de overdracht.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is zaterdagavond erg druk op het Festival op de Ring in Amsterdam. Lokale media melden dat tientallen mensen over de hekken langs de snelweg klimmen. Stadszender AT5 zegt meerdere berichten te hebben ontvangen van bezoekers die weg willen omdat het te druk is op het festivalterrein op de A10 en volgens Het Parool is de sfeer in de buurt van een van de podia "bij vlagen grimmig".
1 uur geledenOCHTEN (ANP) - Een man is zaterdagmiddag verdronken in een grindgat van de Waal aan de Waalbandijk in het Gelderse Ochten. Het gaat om een 29-jarige man uit het Brabantse dorp Fijnaart. Hij kwam in de problemen tijdens het zwemmen, meldt de politie.
2 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - De Centrale Bank van Curaçao en Sint Maarten heeft zaterdag officieel gewaarschuwd voor "een aanzienlijke toename van valse biljetten van 100 Naf" op Curaçao. De bank adviseert het publiek geen biljetten van de oude Antilliaanse gulden meer te accepteren.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Quincy Promes blijft voorlopig vastzitten. De raadkamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft besloten de hechtenis van de 33-jarige voetballer te verlengen. Promes kwam vrijdagavond aan in Nederland, waar hij door de rechtbank bij verstek is veroordeeld voor cocaïnesmokkel en het neersteken van zijn neef.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben zaterdag in Den Haag gedemonstreerd in de aanloop naar de NAVO-top. Het ging om aanhangers van het marxistische World Anti-imperialist Platform (WAP). De demonstratie verliep rustig, zag een ANP-verslaggever.
5 uur geledenDEN OEVER (ANP) - Extinction Rebellion breekt de actie op de Afsluitdijk (A7) af om de veiligheid, zo meldt een woordvoerder. Meerdere mensen voelden zich onveilig. Een ANP-fotograaf zag eerder dat omstanders met eieren gooiden en volgens XR zouden ook stenen zijn gegooid.
5 uur geleden