
XR stapt naar rechter om huisbezoeken van politie bij activisten
DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion gaat naar de rechter na meerdere bezoeken van politieagenten bij demonstranten thuis. De klimaatactiegroep wijst erop dat deze huisbezoeken intimiderend overkomen en is al langer bezig met de zaak. Sinds 2022 hebben zo'n 35 mensen gemeld bij XR dat ze hier last van hadden.
Met een kort geding wil XR ervoor zorgen dat dit soort huisbezoeken niet meer voorkomen, zegt een woordvoerder van de klimaatactiegroep. Een vrouw die vaker heeft meegedaan aan pro-Palestinademonstraties deelde dit weekend beelden op sociale media van een huisbezoek van de politie. Later bood een woordvoerder van de politie hiervoor excuses aan, schreef RTL Nieuws maandagavond.
Maandag was er nog een gesprek tussen XR en de politie over de huisbezoeken. "De politie zegt dat dit niet de intentie heeft om te intimideren, maar geeft niet toe dat het wel zo ervaren kan worden", zegt de woordvoerder. Na het gesprek heeft XR besloten een kort geding aan te spannen. "De kans is zeer klein dat de politie belooft niet meer onaangekondigd voor de deur te staan. Dan is het beter dat de rechter hierover oordeelt."
Meldingen
De werkelijke groep mensen die thuis werden bezocht, is mogelijk nog groter, denkt Extinction Rebellion. "Want niet iedereen meldt zich bij ons." Ook komt het probleem volgens de woordvoerder niet alleen in bepaalde regio's voor, maar in het hele land.
Bij de vrouw die meedeed aan pro-Palestinademonstraties vroeg de agent of ze van plan was vaker naar demonstraties te gaan en wat haar standpunt was. Ook vroeg hij of het klopt dat ze een paar weken geleden bij een demonstratie was en hij merkte op begrepen te hebben dat de Amersfoortse gaat verhuizen. Ze ging niet op zijn vragen in.
Na geluiden van XR vroeg het ANP de politie afgelopen zomer naar de huisbezoeken. Een politiewoordvoerder zei destijds dat wijkagenten die uitvoerden nadat mensen tijdens demonstraties in aanraking waren gekomen met de politie en gegevens van hen waren genoteerd. De huisbezoeken zouden bedoeld zijn om "in te checken" hoe het met de mensen gaat. "Intimidatie is niet de bedoeling. Het idee is dat de wijkagenten meer in verbinding staan met deze demonstranten."
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Malou Petter stopt met het presenteren van het tv-programma Nieuws van de Dag. Dat heeft Talpa maandagochtend gemeld. Volgens Talpa is Petter in de afgelopen periode tot de conclusie gekomen dat de inhoudelijke koers van het programma niet bij haar past.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz erkent dat ze Douwe Bob op X niet had moeten beschuldigen van Jodenhaat. Dat schrijft de VVD-leider in een samen met de zanger opgestelde verklaring op X. Ze maakt excuses en heeft de tweet met de beschuldiging verwijderd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft de samenwerking met misdaadjournalist Mick van Wely beëindigd, zo maakte de krant zondag bekend. Hiertoe is besloten nadat "is vast komen te staan dat in de nacht van 31 juli op 1 augustus van dit jaar sprake is geweest van grensoverschrijdend gedrag", staat in een verklaring.
13 uur geledenBIGGEKERKE (ANP) - De politie heeft resten van vuurwerk gevonden bij het strand van het Zeeuwse Biggekerke, waar zaterdagavond een duinbrand woedde. Een gebied ter grootte van drie voetbalvelden werd getroffen door het vuur.
19 uur geledenHOUTEN (ANP) - De kans op een regionale hittegolf is volgende week groot, meldt Weeronline. Het weerbureau sluit niet uit dat zich een officiële hittegolf voordoet. Naar verwachting wordt het maandag meer dan 30 graden in het zuiden en volgt op dinsdag en woensdag de rest van het land.
20 uur geledenMIDDENMEER (ANP) - Activisten van de actiegroep Geef Tegengas hebben zondagmiddag geprotesteerd bij het datacentrum van Microsoft in Middenmeer in Noord-Holland. De groep blokkeerde naar eigen zeggen de toegang tot het terrein en ook zouden er activisten op het dak zijn geklommen en daar fakkels hebben afgestoken.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse ministerie van Defensie wil niets zeggen over de toedracht van het incident waarbij zaterdag een jongen omkwam door luchtdroppings boven Gaza. Op de vraag of het sterfgeval een gevolg is van een Nederlandse luchtdropping, antwoordde een woordvoerder: "Ik kan dat bevestigen noch ontkennen."
23 uur geleden