XR over acties bij sluizen IJmuiden: smaakt naar meer
IJMUIDEN (ANP) - De recente acties van Extinction Rebellion (XR) bij de sluizen van IJmuiden "smaken naar meer", zegt een woordvoerder van de protestgroep. Hij wil geen informatie geven over nieuwe acties, "maar het zou raar zijn als we hier niet mee doorgaan".
Afgelopen weekend blokkeerden mensen van XR twee keer de sluizen van IJmuiden, waardoor cruiseschepen er niet door konden. Met de acties vraagt de milieugroep aandacht voor "de ernstige vervuiling die door de cruisevaart wordt veroorzaakt". XR wil "een onmiddellijke stopzetting van de cruise-industrie".
De woordvoerder spreekt maandag van "twee succesvolle acties". Vrijdag blokkeerden actievoerders een cruiseschip dat onderweg was naar Amsterdam, zondag werden ze bij een soortgelijke actie uiteindelijk weggehaald door de politie. Twee activisten hadden zich vastgelijmd aan de reling van de sluisdeur, twee anderen hadden zich volgens XR vastgeketend met buizen waarin ze hun armen staken, zogenoemde lock-ons. De politie maakte de mensen los.
Geen signalen
Niemand werd aangehouden, maar de activisten kregen wel te horen dat ze niet terug moeten komen. Over waar, wanneer en hoe de milieugroep zich weer tegen de cruiseschepen zal keren, wil de woordvoerder van XR niets zeggen.
Een woordvoerder van havenbedrijf Port of Amsterdam laat weten dat er maandag geen aankomst van een cruiseschip op de planning staat, en dat er ook geen signalen zijn van een nieuwe XR-actie. Ook een woordvoerder van de gemeente Amsterdam laat weten dat er nu geen signalen zijn. De gemeente Velsen gaat over mogelijke (preventieve) maatregelen, aldus de woordvoerder van Amsterdam.
Een woordvoerster van die gemeente laat maandagmiddag weten dat daar geen demonstraties zijn aangemeld. De gemeente gaat de afgelopen acties "evalueren". Dan worden ook "eventuele voorzorgsmaatregelen" besproken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.
8 uur geledenZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans heeft tegenover de parlementaire enquêtecommissie corona hard uitgehaald naar "bepaalde politici" die bedreigingen aan haar adres hebben aangewakkerd. Zij noemde geen namen, maar hekelde met name de complottheorieën rond het coronavirus waarmee zij in verband werd gebracht. Daar deed vooral Forum voor Democratie aan mee.
11 uur geleden