XR over acties bij sluizen IJmuiden: smaakt naar meer
IJMUIDEN (ANP) - De recente acties van Extinction Rebellion (XR) bij de sluizen van IJmuiden "smaken naar meer", zegt een woordvoerder van de protestgroep. Hij wil geen informatie geven over nieuwe acties, "maar het zou raar zijn als we hier niet mee doorgaan".
Afgelopen weekend blokkeerden mensen van XR twee keer de sluizen van IJmuiden, waardoor cruiseschepen er niet door konden. Met de acties vraagt de milieugroep aandacht voor "de ernstige vervuiling die door de cruisevaart wordt veroorzaakt". XR wil "een onmiddellijke stopzetting van de cruise-industrie".
De woordvoerder spreekt maandag van "twee succesvolle acties". Vrijdag blokkeerden actievoerders een cruiseschip dat onderweg was naar Amsterdam, zondag werden ze bij een soortgelijke actie uiteindelijk weggehaald door de politie. Twee activisten hadden zich vastgelijmd aan de reling van de sluisdeur, twee anderen hadden zich volgens XR vastgeketend met buizen waarin ze hun armen staken, zogenoemde lock-ons. De politie maakte de mensen los.
Geen signalen
Niemand werd aangehouden, maar de activisten kregen wel te horen dat ze niet terug moeten komen. Over waar, wanneer en hoe de milieugroep zich weer tegen de cruiseschepen zal keren, wil de woordvoerder van XR niets zeggen.
Een woordvoerder van havenbedrijf Port of Amsterdam laat weten dat er maandag geen aankomst van een cruiseschip op de planning staat, en dat er ook geen signalen zijn van een nieuwe XR-actie. Ook een woordvoerder van de gemeente Amsterdam laat weten dat er nu geen signalen zijn. De gemeente Velsen gaat over mogelijke (preventieve) maatregelen, aldus de woordvoerder van Amsterdam.
Een woordvoerster van die gemeente laat maandagmiddag weten dat daar geen demonstraties zijn aangemeld. De gemeente gaat de afgelopen acties "evalueren". Dan worden ook "eventuele voorzorgsmaatregelen" besproken.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Advocaten in het Marengo-proces hebben woensdag hun zorgen geuit aan het gerechtshof Amsterdam over het verscherpte toezicht op ontmoetingen met cliënten in de strengere gevangenisregimes. De ontstane situatie is "onwerkbaar", volgens Mark Dunsbergen, een van de advocaten van Saïd R. Sinds november hangen er camera's in de spreekkamer. Dat maakt het volgens de advocaten onmogelijk om vertrouwelijk met hun cliënten te overleggen. Zij hebben daarom deze bezoeken hierom opgeschort.
24 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - In de strafzaak over het ongeluk met een Stint in Oss heeft de rechtbankvoorzitter woensdag excuses aangeboden aan de advocaten van de Stint-ondernemers. Daarmee heeft de rechtbank in Den Bosch een mogelijke wraking door advocaten Geert-Jan Knoops en Carry Knoops voorkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het OM concludeert op basis van onderzoek dat de agenten die betrokken waren bij de achtervolging van een personenauto waarvan de bestuurder uiteindelijk tegen een boom reed, niets te verwijten valt. Bij het ongeval op donderdagochtend 4 december op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag kwamen drie jongvolwassenen om en raakte er één zwaargewond.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Dierenbescherming ziet dit jaar een "enorme stijging" van het aantal meldingen van vermoedelijke vogelgriep. Het gaat om bijna vijf keer zoveel meldingen als een jaar geleden, meldt de organisatie woensdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse wetenschappers moeten steeds vaker naar het buitenland om hun onderzoek te kunnen doen. Dat komt omdat er te weinig wordt geïnvesteerd in de huidige Nederlandse digitale infrastructuur, stellen de Nederlandse ICT-organisatie van onderwijs- en onderzoeksinstellingen SURF en de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) in een woensdag verschenen onderzoeksrapport.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kosten van gemeenten voor bijvoorbeeld jeugdzorg, vluchtelingenopvang, bijstand en bestuur zijn vorig jaar met bijna 8 procent gestegen tot 80,9 miljard euro. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat komt volgens het CBS neer op een kostenstijging van 5,8 miljard euro in vergelijking met 2023.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afname van de broeikasgasuitstoot stagneert opnieuw. Volgens CBS-cijfers lag de totale uitstoot in het derde kwartaal van dit jaar ongeveer op hetzelfde niveau als een jaar eerder. Terwijl de industrie en het verkeer minder CO2 en andere broeikasgassen de lucht in lieten gaan, stegen de emissies van de elektriciteitssector met 20 procent. Dat kwam doordat meer steenkool werd verbruikt.
6 uur geleden