XR maakt zich 'grote zorgen' over onderzoek demonstratierecht
DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) maakt zich "grote zorgen" over het onafhankelijke onderzoek dat het kabinet laat uitvoeren naar het demonstratierecht. De klimaatactiegroep spreekt van een onderzoek "naar het beperken" van dit recht. Volgens het kabinet wordt onderzocht of de huidige regels en voorwaarden nog voldoende aansluiten bij de actuele ontwikkelingen.
"Door heel Europa wordt vreedzaam (klimaat)protest gecriminaliseerd. Het aangekondigde onderzoek plaveit de weg voor extreme anti-demonstratiewetgeving, zoals die de afgelopen jaren in Engeland is ingevoerd", aldus XR.
Volgens de klimaatactiegroep blijkt onder meer uit bevindingen van Amnesty International van vorig jaar dat het demonstratierecht in Nederland onder druk staat. XR vindt dat het kabinet verzaakt om serieus op dit signaal te reageren en in plaats daarvan zoekt "naar manieren om het demonstratierecht maximaal in te perken. Dit raakt aan de kern van onze rechtsstaat. Het kabinet zou niet klimaatprotest, maar de klimaatcrisis moeten aanpakken".
'Duidelijk signaal'
Directeur van Greenpeace Nederland Andy Palmen ziet het toenemende aantal protesten als "een duidelijk signaal dat er grote problemen spelen die te lang wachten op helder en effectief beleid". Hij denkt dan ook dat de overheid beter tijd en geld kan investeren in het aanpakken van die problemen, "in plaats van het recht op vreedzaam protest in te perken".
"We zien nu al dat er vaak onnodig hard wordt opgetreden door de politie bij vreedzaam protest. De vraag is in wat voor samenleving we willen leven: een repressieve of een tolerante?" aldus Palmen.
Het kabinet besloot vrijdag om een onderzoek te laten uitvoeren naar aanleiding van het groeiende aantal demonstraties, waarbij de grenzen van het recht worden opgezocht of overschreden. Ook zouden andere grondrechten en de nationale veiligheid volgens het kabinet in het gedrang kunnen komen bij de huidige demonstraties.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline, meldt AT5 zaterdag. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
2 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
14 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
17 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
18 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
18 uur geleden