Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

XR gaat A10 op 30 december blokkeren om fossiele financiering ING

XR gaat A10 op 30 december blokkeren om fossiele financiering ING

AMSTERDAM (ANP) - Klimaatactiegroep Extinction Rebellion (XR) wil vanaf zaterdag 30 december om 12.00 uur de snelweg A10 blokkeren ter hoogte van het voormalige ING-hoofdkantoor op de Zuidas in Amsterdam. De actiegroep eist dat de bank stopt met alle financiering van, en dienstverlening aan de fossiele industrie. "Extinction Rebellion zal de A10 niet vrijgeven voordat ING stopt met het financieren van klimaatontwrichting."

"Sinds 2021 voert Extinction Rebellion vreedzaam actie tegen het fossiele financieringsbeleid van ING, vooralsnog zonder resultaat", aldus XR-woordvoerder Let de Jong. "Klimaatrampen volgen elkaar in hoog tempo op, per dag moeten 20.000 kinderen op de vlucht slaan voor extreem weer. Toch jaagt ING maar één ding na: winst voor de aandeelhouders over de ruggen van onschuldige mensen."

Met de blokkade hoopt de actiegroep ervoor te zorgen dat "dat heel Nederland te weten komt waar ING mee bezig is. Stop fossiele financiering", aldus De Jong.

Herkenningspunt

Extinction Rebellion deed de aankondiging van de blokkade bij het huidige hoofdkantoor van ING in Amsterdam, aan de Bijlmerdreef in Amsterdam-Zuidoost. XR wil op 30 december gaan demonstreren ter hoogte van het voormalige ING House aan de Amstelveenseweg. De bank zat tot en met 2014 in dit gebouw, dat ook wel bekend staat als de schoen of de klapschaats en een bekend herkenningspunt is vanaf de A10.

Deze blokkade wordt mede-georganiseerd door dezelfde groep die ook de blokkades op de A12 in Den Haag eerder dit jaar organiseerde. Aanhangers van de actiegroep blokkeerden tussen 9 september en 5 oktober dagelijks de Utrechtsebaan (A12) om de fossiele subsidies van de overheid. De demonstratie stopte nadat de Tweede Kamer een motie aannam om te onderzoeken hoe fossiele subsidies konden worden afgebouwd. Bij deze demonstraties werden vaak honderden mensen aangehouden.

Demonstratierecht

De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema laat weten kennis te hebben genomen van de aangekondigde demonstratie en in gesprek te zullen gaan met XR. Ze benadrukt dat het grondrecht om te demonstreren belangrijk is, maar dat het demonstratierecht "niet onbegrensd" is.

Of deze blokkade van de A10 ook meerdere dagen zal duren, kon de actiegroep niet zeggen. "We blijven in principe op 30 december zitten zolang het duurt. Als we toch weggehaald worden, gaan we kijken wat we daarna gaan doen", aldus een woordvoerder van XR tijdens de aankondiging.

Meer uit Binnenland

Ruim honderd asielzoekers van Ter Apel naar Groningen

GRONINGEN (ANP) - Opnieuw brengen meer dan honderd asielzoekers de nacht door in congrescentrum Hanzeplaza in de stad Groningen. In de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is geen plek voor ze. Het Rode Kruis weet het exacte aantal mensen nog niet, omdat het vervoer in de nacht van dinsdag op woensdag nog gaande is.

2 uur geleden
Premier Jetten sluit samenwerking met Markuszower niet uit

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower heeft zich met zijn uitspraken over geweld tegen Palestijnse vluchtelingen "buiten de constructieve krachten geplaatst", vindt premier Rob Jetten. Maar ondanks herhaalde verzoeken van onder anderen Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA spreekt de premier niet expliciet uit dat hij samenwerking met de radicaal-rechtse politicus uitsluit.

2 uur geleden
Studenten hbo en wo tevreden over opleiding en docenten

UTRECHT (ANP) - Studenten op het hbo en universiteiten blijven tevreden over hun opleiding. Dat blijkt uit de Nationale Studenten Enquête (NSE) 2026, die werd ingevuld door 248.000 studenten. Driekwart van hen is tevreden over de opleiding die zij volgen. Naast de algemene tevredenheid van studenten over hun opleiding meet de NSE ook de tevredenheid over allerlei specifieke onderwerpen, waaronder studiedruk, docenten en sfeer.

2 uur geleden
Burgers vinden klimaatbeleid oneerlijk en willen minder bijdragen

DEN HAAG (ANP) - De meeste Nederlanders vinden het klimaatbeleid onrechtvaardig en de bereidheid om zelf bij te dragen aan het tegengaan van klimaatverandering neemt af, signaleert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een onderzoek. Het planbureau waarschuwt: "Mensen hebben vaak het gevoel dat de rekening te veel bij burgers wordt neergelegd en de grote vervuilers worden ontzien."

2 uur geleden
ANWB ook 's avonds nog druk met pechgevallen door hitte

UTRECHT (ANP) - Ook in de avond is de Wegenwacht van de ANWB nog flink druk geweest met pechgevallen die veelal door de hitte zijn veroorzaakt. Aan het einde van de middag schatte de ANWB dat het aantal pechgevallen op zo'n 4300 zou uitkomen. Dat werden er uiteindelijk 4700.

3 uur geleden
Groningen biedt opnieuw nachtopvang aan asielzoekers Ter Apel

GRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt opnieuw nachtopvang in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. De gemeente is bereid deze opvang met ongeveer een week te verlengen, mits er een oplossing komt voor de langere termijn. Hierover wordt woensdag mogelijk meer bekend, meldt de gemeente.

8 uur geleden
Waalre vangt tijdelijk 150 asielzoekers op

WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.

9 uur geleden