XR gaat A10 op 30 december blokkeren om fossiele financiering ING
AMSTERDAM (ANP) - Klimaatactiegroep Extinction Rebellion (XR) wil vanaf zaterdag 30 december om 12.00 uur de snelweg A10 blokkeren ter hoogte van het voormalige ING-hoofdkantoor op de Zuidas in Amsterdam. De actiegroep eist dat de bank stopt met alle financiering van, en dienstverlening aan de fossiele industrie. "Extinction Rebellion zal de A10 niet vrijgeven voordat ING stopt met het financieren van klimaatontwrichting."
"Sinds 2021 voert Extinction Rebellion vreedzaam actie tegen het fossiele financieringsbeleid van ING, vooralsnog zonder resultaat", aldus XR-woordvoerder Let de Jong. "Klimaatrampen volgen elkaar in hoog tempo op, per dag moeten 20.000 kinderen op de vlucht slaan voor extreem weer. Toch jaagt ING maar één ding na: winst voor de aandeelhouders over de ruggen van onschuldige mensen."
Met de blokkade hoopt de actiegroep ervoor te zorgen dat "dat heel Nederland te weten komt waar ING mee bezig is. Stop fossiele financiering", aldus De Jong.
Herkenningspunt
Extinction Rebellion deed de aankondiging van de blokkade bij het huidige hoofdkantoor van ING in Amsterdam, aan de Bijlmerdreef in Amsterdam-Zuidoost. XR wil op 30 december gaan demonstreren ter hoogte van het voormalige ING House aan de Amstelveenseweg. De bank zat tot en met 2014 in dit gebouw, dat ook wel bekend staat als de schoen of de klapschaats en een bekend herkenningspunt is vanaf de A10.
Deze blokkade wordt mede-georganiseerd door dezelfde groep die ook de blokkades op de A12 in Den Haag eerder dit jaar organiseerde. Aanhangers van de actiegroep blokkeerden tussen 9 september en 5 oktober dagelijks de Utrechtsebaan (A12) om de fossiele subsidies van de overheid. De demonstratie stopte nadat de Tweede Kamer een motie aannam om te onderzoeken hoe fossiele subsidies konden worden afgebouwd. Bij deze demonstraties werden vaak honderden mensen aangehouden.
Demonstratierecht
De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema laat weten kennis te hebben genomen van de aangekondigde demonstratie en in gesprek te zullen gaan met XR. Ze benadrukt dat het grondrecht om te demonstreren belangrijk is, maar dat het demonstratierecht "niet onbegrensd" is.
Of deze blokkade van de A10 ook meerdere dagen zal duren, kon de actiegroep niet zeggen. "We blijven in principe op 30 december zitten zolang het duurt. Als we toch weggehaald worden, gaan we kijken wat we daarna gaan doen", aldus een woordvoerder van XR tijdens de aankondiging.
Meer uit Binnenland
WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
4 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
11 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.
14 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geleden