Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

XR breidt A12-blokkade uit, wil ook overnachten in tunnelbak

XR breidt A12-blokkade uit, wil ook overnachten in tunnelbak

DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) wil aanstaande zaterdag een groter deel van de A12 in Den Haag blokkeren dan de klimaatactiegroep tot nu toe heeft gedaan. Het is de bedoeling dat tientallen activisten tenten en slaapspullen meenemen om te overnachten in de tunnelbak van de weg. Eerder blokkeerde XR met name het laatste deel van de A12, ter hoogte van het Haagse Malieveld.

Eind vorige maand kondigde de politie aan dat ze zaterdag niet zal ingrijpen bij de aangekondigde A12-blokkade, als onderdeel van politieacties rond het vroegpensioen. Volgens XR laat het besluit van politiemensen om juist de A12-blokkade ongemoeid te laten zien dat "men zelf ook beseft dat de gebruikelijke grootscheepse politie-inzet disproportioneel en overbodig is". Tegelijkertijd benadrukt de actiegroep dat demonstranten wel "recht hebben op bescherming".

XR heeft de Utrechtsebaan, zoals dit stuk weg ook wordt genoemd, al enkele tientallen keren geblokkeerd sinds 2022. Volgens de klimaatactivisten moet deze blokkade "de meest verstorende tot nu toe" worden. "De ernst van de klimaat- en ecologische crisis rechtvaardigt de extra overlast", stellen ze.

Programma

Tijdens de demonstratie komen onder meer sprekers aan het woord van de Britse tak van XR en van de Duits-Oostenrijkse actiegroep Letzte Generation. Punkband Hang Youth gaat ook optreden, zo is het plan. Verder staat een "alternatieve troonrede" op het programma.

Zoals elke keer eist XR tijdens de blokkade dat de overheid miljarden aan fiscale voordelen voor de fossiele industrie per direct stopzet. Het lijkt niet erg waarschijnlijk dat de coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB die eis gaat inwilligen. In hun hoofdlijnenakkoord staat alleen dat fossiele subsidies voor de energievoorziening "in Europees verband" afgebouwd moeten worden. Verder dan de rest van de EU wil de coalitie sowieso niet gaan met klimaatbeleid.

Meer uit Binnenland

Gemeente Breda roept op niet meer naar drukke binnenstad te komen

BREDA (ANP) - De gemeente Breda roept carnavalsvierders op niet meer naar de binnenstad te komen vanwege de drukte. "De binnenstad van Breda raakt vol! Kom er niet meer naartoe", zegt de gemeente.

2 uur geleden
Schade aan bovenleiding bij Utrecht groter dan gedacht

UTRECHT (ANP) - Tijdens de herstelwerkzaamheden van de defecte bovenleiding bij Utrecht zijn meer kapotte onderdelen gevonden dan eerder werd aangenomen. Een woordvoerder van ProRail laat weten dat nieuwe onderdelen naar de locatie moeten worden gebracht, omdat de schade groter is dan gedacht. De herstelwerkzaamheden lopen hierdoor opnieuw vertraging op. ProRail verwacht tot zeker 20.00 uur nodig te hebben voor de reparatie.

3 uur geleden
NS overrompeld door troep carnavalsvierders: neem rommel mee

UTRECHT (ANP) - De NS zegt overrompeld te zijn door de puinhoop die carnavalsvierders in de trein achterlaten. De spoorwegmaatschappij roept treinreizigers op hun rommel mee te nemen.

3 uur geleden
Brabantse gemeenten: kleed je warm aan tijdens carnaval

BREDA (ANP) - Gemeenten in Brabant waarschuwen carnavalsvierders zaterdag voor de kou. Mensen moeten zich warm aankleden, zeggen ze. De eerste carnavalsdag op vrijdag verliep volgens Breda "gezellig en veilig". Het weer blijft een "aandachtspunt", aldus de gemeente. Tilburg en Den Bosch geven dezelfde waarschuwing. Het advies is laagjes kleding te dragen tijdens de koude nachten.

5 uur geleden
Reparatie bovenleiding bij Utrecht duurt langer dan verwacht

UTRECHT (ANP) - Het duurt langer dan verwacht om de kapotte bovenleiding bij Utrecht te repareren, laat een woordvoerder van ProRail weten. Aanvankelijk hoopte de spoorbeheerder dat het herstelwerk om 15.30 uur klaar zou zijn en dat dan het treinverkeer weer volledig zou kunnen worden opgestart. Die prognose is nu bijgesteld naar ten minste 18.00 uur.

6 uur geleden
Toezichthouder: versterking huizen Groningen moet sneller

DEN HAAG (ANP) - De versterking van huizen in door aardbevingen getroffen Groningse gemeenten moet sneller, constateert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Volgens de toezichthouder hebben de gemeenten Eemsdelta, Groningen, Het Hogeland, Midden-Groningen en Oldambt weliswaar zorgvuldige versterkingsplannen opgesteld, maar is "meer voortvarendheid" nodig om woningen zo snel mogelijk te versterken en bewoners duidelijkheid te geven.

8 uur geleden
Zondag code geel in hele land om sneeuw en gladheid

HOUTEN (ANP) - Vanaf zondagmiddag geldt stapsgewijs in het hele land code geel vanwege sneeuw en gladheid. Het KNMI verwacht dat het als eerste gaat sneeuwen in het zuidwesten, daarna volgt de rest van het land. Het weerinstituut waarschuwt voor een sneeuwdek waardoor gladheid kan ontstaan. In de loop van de avond gaat het vanaf het zuidwesten dooien, maar in het noordoosten kan het volgens het KNMI nog tot in de nacht naar maandag glad zijn.

9 uur geleden