XR breidt A12-blokkade uit, wil ook overnachten in tunnelbak
DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) wil aanstaande zaterdag een groter deel van de A12 in Den Haag blokkeren dan de klimaatactiegroep tot nu toe heeft gedaan. Het is de bedoeling dat tientallen activisten tenten en slaapspullen meenemen om te overnachten in de tunnelbak van de weg. Eerder blokkeerde XR met name het laatste deel van de A12, ter hoogte van het Haagse Malieveld.
Eind vorige maand kondigde de politie aan dat ze zaterdag niet zal ingrijpen bij de aangekondigde A12-blokkade, als onderdeel van politieacties rond het vroegpensioen. Volgens XR laat het besluit van politiemensen om juist de A12-blokkade ongemoeid te laten zien dat "men zelf ook beseft dat de gebruikelijke grootscheepse politie-inzet disproportioneel en overbodig is". Tegelijkertijd benadrukt de actiegroep dat demonstranten wel "recht hebben op bescherming".
XR heeft de Utrechtsebaan, zoals dit stuk weg ook wordt genoemd, al enkele tientallen keren geblokkeerd sinds 2022. Volgens de klimaatactivisten moet deze blokkade "de meest verstorende tot nu toe" worden. "De ernst van de klimaat- en ecologische crisis rechtvaardigt de extra overlast", stellen ze.
Programma
Tijdens de demonstratie komen onder meer sprekers aan het woord van de Britse tak van XR en van de Duits-Oostenrijkse actiegroep Letzte Generation. Punkband Hang Youth gaat ook optreden, zo is het plan. Verder staat een "alternatieve troonrede" op het programma.
Zoals elke keer eist XR tijdens de blokkade dat de overheid miljarden aan fiscale voordelen voor de fossiele industrie per direct stopzet. Het lijkt niet erg waarschijnlijk dat de coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB die eis gaat inwilligen. In hun hoofdlijnenakkoord staat alleen dat fossiele subsidies voor de energievoorziening "in Europees verband" afgebouwd moeten worden. Verder dan de rest van de EU wil de coalitie sowieso niet gaan met klimaatbeleid.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Twee derde van de Nederlanders is voor een landelijk vuurwerkverbod. Dat komt naar voren uit een enquête van Kieskompas en het ANP die meer dan 56.000 Nederlanders hebben ingevuld. Een op de tien Nederlanders heeft geen uitgesproken mening.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een seniorenflat aan het Kramatplantsoen in de Indische Buurt in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag ontruimd vanwege brand. Dat meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland op X.
7 uur geledenZALTBOMMEL (ANP) - Met een ludieke zwemactie heeft Maarten van der Weijden zaterdag ruim 10.500 euro opgehaald voor onderzoek naar kanker. Mensen konden doneren terwijl de voormalige topzwemmer in het zwembad van Zaltbommel bezig was met een wereldrecordpoging achteruitzwemmen.
10 uur geledenHENGELO (ANP) - In een flatgebouw aan de Nico Werkmanstraat in het Overijsselse Hengelo woedt een zeer grote brand. De flat wordt ontruimd, meldt de veiligheidsregio. Er zijn geen gewonden, aldus een woordvoerder. De brand is vermoedelijk ontstaan in een berging of garagebox.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie is nog op zoek naar de dader of daders die vrijdagavond twee bezoekers van Ahoy met messteken hebben verwond. De slachtoffers zijn een jongen van 15 en een man van 23 jaar oud, aldus een politiewoordvoerder zaterdag.
17 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De boekenwereld heeft een speciale prijs in het leven geroepen om Frits Spits te bedanken voor zijn "uitzonderlijke bijdragen aan de kracht van verhalen en lezen". De 77-jarige radiomaker kreeg de onderscheiding zaterdag na de laatste aflevering van zijn NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
18 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frits Spits heeft zaterdag de laatste uitzending van zijn programma De Taalstaat gepresenteerd. De radiomaker kondigde in september aan na 52 jaar te stoppen met radio. In het nieuwe jaar gaat De Taalstaat verder met schrijver Ronald Giphart als presentator.
18 uur geleden