Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

XR betreurt vertrek prominenten om stellingname over Palestijnen

XR betreurt vertrek prominenten om stellingname over Palestijnen

DEN HAAG (ANP) - Extinction Rebellion (XR) noemt het "heel erg jammer" dat prominente aanhangers als hoogleraar Jan Rotmans en advocaat Bénédicte Ficq afstand nemen van de beweging. Dat doen ze omdat ze zich niet kunnen vinden in stellingname van XR over Israël en de Palestijnen.

"We hopen dat ze zich waar dan ook blijven inzetten voor het aanpakken van de klimaatcrisis en misschien ooit ook weer terugkomen", zegt Berthe van Soest, die optreedt als woordvoerster van XR.

"Binnen onze beweging zijn verschillende standpunten over hoe om te gaan met de oorlog in het Midden-Oosten", vervolgt Van Soest. "Er zijn mensen die vinden dat het heel belangrijk is om daar aandacht aan te besteden en het zelfs als morele verplichting voelen. Er is ook een groep die vindt dat de link met het klimaat te ver weg is om ons ermee te verbinden."

XR is geen centraal geleide organisatie, maar een 'decentrale beweging'. Via sociale media neemt XR Nederland echter duidelijk stelling over het conflict in Gaza. Op X schreef de beweging bijvoorbeeld: "Als er een moment is om ons uit te spreken in solidariteit met Palestina is het op een mars voor rechtvaardigheid." Dat ging over de klimaatbetoging in Amsterdam van afgelopen weekend, waar sommige sprekers zich ook uitspraken tegen het geweld van Israël in Gaza. Zo riep een spreekster vanaf het podium de omstreden leus "From the river to the sea, Palestine will be free".

Ficq vindt dat het klimaatprotest is aangegrepen om "op polariserende en grimmige wijze politieke standpunten te verwoorden over de Palestijnse kwestie in Gaza". Ze voelt zich daar niet goed bij, legde ze uit op LinkedIn. Rotmans noemde het op X "zeer onverstandig als de klimaatbeweging de pro-Palestijnse weg inslaat". Het klimaat en de kwestie Israël-Palestina "zijn wezenlijk verschillend", vindt de hoogleraar van de Erasmus Universiteit Rotterdam.

Meer uit Binnenland

Pathologen lijnrecht tegenover elkaar in moordzaak Oekraïense

AMSTERDAM (ANP) - De twee pathologen in de zaak tegen IJmuidenaar Sander K. (37), verdacht van het verkrachten en doden van de Oekraïense Arina Sasina (34), staan lijnrecht tegenover elkaar bij het beantwoorden van de vraag waardoor de vrouw is overleden. Dat bleek maandag bij de behandeling van de zaak in hoger beroep bij het gerechtshof in Amsterdam.

2 uur geleden
Meer mensen wachten langer op beslissing over asielaanvraag

DEN HAAG (ANP) - Ruim 25.000 mensen wachten al langer dan 15 maanden op een beslissing over hun asielaanvraag. Begin vorig jaar waren dat ruim 10.000 mensen minder. Dat blijkt uit cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Het behandelen van zaken kost meer tijd dan de IND had verwacht.

2 uur geleden
Stormloop op website Soldaat van Oranje na bekendmaking stoppen

KATWIJK (ANP) - De bekendmaking van het stoppen van de musical Soldaat van Oranje heeft maandagmiddag tot een stormloop op de website geleid. Een woordvoerder van de productie heeft een bericht daarover van het AD bevestigd.

3 uur geleden
Paradiso kondigt verbouwing aan, verhuizing onvermijdelijk

AMSTERDAM (ANP) - Paradiso moet een "ingrijpende" renovatie ondergaan, heeft het poppodium bekendgemaakt. Onder meer geluidsoverlast, ruimtegebrek en de verslechterde constructie maken de verbouwing noodzakelijk. Het gaat om de renovatie van het huidige gebouw en een nieuwbouwproject op het perceel naast de concertzaal.

4 uur geleden
Zes jaar cel voor oudste zoon Ridouan Taghi na procesafspraken

ZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft de oudste zoon van Ridouan Taghi, Faissal, maandag veroordeeld tot zes jaar cel. De 25-jarige T. werd vervolgd voor deelname aan een criminele organisatie die zich bezighield met internationale drugshandel, witwassen en het voorbereiden van de gewelddadige uitbraak van zijn vader Ridouan Taghi uit de Extra Beveiligde Inrichting in Vught (EBI). Het vonnis volgt op procesafspraken die T. maakte met het Openbaar Ministerie.

5 uur geleden
Minister: gevangenen en tbs'ers konden online door fout in laptop

DEN HAAG (ANP) - Gevangenen en tbs'ers konden vanuit hun cel het internet op met speciale laptops die ze van justitie hadden gekregen, terwijl dat niet de bedoeling was. De toegang tot internet bleek niet goed te zijn afgesloten, meldt demissionair staatssecretaris Arno Rutte (Justitie en Veiligheid).

5 uur geleden
Musical Soldaat van Oranje stopt 12 juli, na ruim vijftien jaar

KATWIJK (ANP) - De musical Soldaat van Oranje wordt op 12 juli voor de laatste keer gespeeld. Dat heeft de producent maandag bekendgemaakt. De voorstelling over de oorlogsjaren van Erik Hazelhoff Roelfzema speelt vanaf oktober 2010 en is daarmee de langstlopende musical in de Nederlandse geschiedenis.

6 uur geleden