XR benadrukt geweldloos te zijn na ophef over debatavond Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Klimaatactiegroep Extinction Rebellion (XR) benadrukt maandag opnieuw "een geweldloze beweging te zijn". Dat meldt de groep op Twitter naar aanleiding van de geannuleerde debatavond van 7 maart over klimaatactivisme in het Amsterdamse Pakhuis de Zwijger, waar ook activisten van XR bij aanwezig zouden zijn. De ophef ontstond nadat er in de aankondiging van het evenement over geweld als vorm van protest werd gesproken.
"Het is goed om in gesprek te blijven over wat geweldloze burgerlijke ongehoorzaamheid precies inhoudt. Extinction Rebellion kiest voor geweldloos protest, iets wat wij kunnen doen door onze bevoorrechte positie", aldus de klimaatactiegroep.
De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema liet via Instagram weten in gesprek te gaan met Pakhuis de Zwijger. "Ik ben voorstander van stevige discussies en protest. Geweld is in elke vorm onacceptabel", schrijft ze hierbij.
Democratische rechtsstaat
Voordat de debatavond werd geannuleerd verschenen er veel reacties op sociale media. Zo trokken twee sprekers, advocaat Bénédicte Ficq en Tweede Kamerlid Suzanne Kröger (GroenLinks), hun deelname in. Zij wilden niet in gesprek over geweld bij een protest. Annabel Nanninga (Fractie-Nanninga) gaf aan raadsvragen te stellen en Ingrid Michon (VVD) wilde zo snel mogelijk een reactie van minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz.
Het Progressief Café, het platform dat achter het programma zit, laat in een reactie weten dat de indruk is ontstaan dat het geweld goedkeurt. "Dat was onhandig geformuleerd en daar nemen wij stevig afstand van." De bedoeling van het platform was een debat te organiseren over vragen als hoe je klimaatontwrichting kunt aanpakken binnen de grenzen van de democratische rechtsstaat en welke prijs mensen bereid zijn te betalen. "Naar aanleiding van de commotie beraden wij ons over hoe wij op een ander moment invulling kunnen geven aan dit programma."
Meer uit Binnenland
LEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - PRO Amsterdam en D66 moeten zo snel mogelijk beginnen met onderhandelingen voor een coalitie voor het Amsterdamse stadsbestuur. Dat adviseert verkenner Hendrik Jan Biemond maandag in een verslag van de twee gespreksrondes die hij vorige week met verschillende partijen heeft gevoerd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ali B heeft op de laatste dag van zijn zedenzaak aan het gerechtshof gevraagd hem vrij te spreken van verkrachting en aanranding. In zijn laatste woord stelde de rapper met klem dat hij "nooit iemand heeft gedwongen" of iets zonder toestemming heeft gedaan.
4 uur geledenBREDA (ANP) - Breda schiet opvanginstantie COA te hulp met een tijdelijke noodopvang voor maximaal vijfhonderd asielzoekers. De opvang wordt ingericht in evenementenlocatie Breepark, aan de rand van de Brabantse stad.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamil E. heeft een kort geding aangespannen tegen de Staat. Hij wil weer contact kunnen hebben met zijn familie in Polen. Dat gaat nu moeilijk, omdat E. is aangemerkt als risicogedetineerde. De 40-jarige Pool wil van deze status af en probeert dat af te dwingen via de rechter.
5 uur geleden