XR benadrukt geweldloos te zijn na ophef over debatavond Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Klimaatactiegroep Extinction Rebellion (XR) benadrukt maandag opnieuw "een geweldloze beweging te zijn". Dat meldt de groep op Twitter naar aanleiding van de geannuleerde debatavond van 7 maart over klimaatactivisme in het Amsterdamse Pakhuis de Zwijger, waar ook activisten van XR bij aanwezig zouden zijn. De ophef ontstond nadat er in de aankondiging van het evenement over geweld als vorm van protest werd gesproken.
"Het is goed om in gesprek te blijven over wat geweldloze burgerlijke ongehoorzaamheid precies inhoudt. Extinction Rebellion kiest voor geweldloos protest, iets wat wij kunnen doen door onze bevoorrechte positie", aldus de klimaatactiegroep.
De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema liet via Instagram weten in gesprek te gaan met Pakhuis de Zwijger. "Ik ben voorstander van stevige discussies en protest. Geweld is in elke vorm onacceptabel", schrijft ze hierbij.
Democratische rechtsstaat
Voordat de debatavond werd geannuleerd verschenen er veel reacties op sociale media. Zo trokken twee sprekers, advocaat Bénédicte Ficq en Tweede Kamerlid Suzanne Kröger (GroenLinks), hun deelname in. Zij wilden niet in gesprek over geweld bij een protest. Annabel Nanninga (Fractie-Nanninga) gaf aan raadsvragen te stellen en Ingrid Michon (VVD) wilde zo snel mogelijk een reactie van minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz.
Het Progressief Café, het platform dat achter het programma zit, laat in een reactie weten dat de indruk is ontstaan dat het geweld goedkeurt. "Dat was onhandig geformuleerd en daar nemen wij stevig afstand van." De bedoeling van het platform was een debat te organiseren over vragen als hoe je klimaatontwrichting kunt aanpakken binnen de grenzen van de democratische rechtsstaat en welke prijs mensen bereid zijn te betalen. "Naar aanleiding van de commotie beraden wij ons over hoe wij op een ander moment invulling kunnen geven aan dit programma."
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - Voor verkeer tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland wordt in de eerste vier maanden van volgend jaar een toerbeurtsysteem ingevoerd. De oostbuis van de Westerscheldetunnel is dan gesloten voor reparatie en de westbuis blijft open. Het ene uur kan het verkeer van noord naar zuid rijden en het andere uur van zuid naar noord.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een speciale campagne moet toeristen in Amsterdam verleiden een museum te bezoeken. De hele maand maart zijn er posters en banners op sociale media te zien van kunstwerken uit tien musea in de hoofdstad, met de tekst 'Catch me at the museum'.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.
1 uur geledenHALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).
1 uur geledenARNHEM (ANP) - In Arnhem zijn monumentale keldergewelven gesloopt terwijl dit niet had mogen gebeuren, zo laat de gemeente weten. Na de grote brand in het centrum van de stad vorig jaar is juist geprobeerd om de restanten van de historische panden zoveel mogelijk te bewaren. De gemeente noemt de sloop illegaal, pijnlijk en tot nu toe ook onbegrijpelijk.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
4 uur geleden