XR benadrukt demonstratierecht en 'zal iedere boete aanvechten'
DEN HAAG (ANP) - Actiegroep Extinction Rebellion (XR) is vooralsnog niet onder de indruk van het voornemen van de politie en het Openbaar Ministerie om sneller op te treden tegen actievoerders die de wet overtreden. De groep wijst erop dat rechters doorgaans oordelen dat een arrestatie zelf al "genoeg straf" is als iemand de Wet openbare manifestaties overtreedt.
"Daarom zullen we iedere boete aanvechten. De uitkomst zien we met vertrouwen tegemoet", reageert XR op de aankondiging die politie en justitie samen met demissionair minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) deed. Zij verwezen zowel naar de boerenacties waarbij brand werd gesticht en afval werd gedumpt op wegen, als naar de snelwegblokkades van XR, waarbij de blokkade zelf de voornaamste overtreding is.
"Ook (juist) als de regering het zat is, hebben wij recht vreedzaam te demonstreren", stelt de actiegroep op X. In een reeks berichten trekken de klimaatactivisten van leer tegen het in hun ogen te harde optreden van de politie bij eerdere demonstraties, onder meer op de A12 in Den Haag. Volgens XR is sprake van "intimideren en criminaliseren van vreedzaam activisme".
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Bij een steekpartij in een woning in de Laanzichtstraat in Rotterdam is een man zwaargewond geraakt. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het 38-jarige slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Brabant en Limburg is sinds zaterdagavond code geel van kracht wegens stevige onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kunnen windstoten en hagel voorkomen en plaatselijk kan ook veel neerslag vallen.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Brabant en Limburg is zaterdagavond code geel van kracht wegens stevige onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kunnen windstoten en hagel voorkomen en plaatselijk kan ook veel neerslag vallen.
9 uur geledenDE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.
18 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.
20 uur geleden