XR benadrukt demonstratierecht en 'zal iedere boete aanvechten'
DEN HAAG (ANP) - Actiegroep Extinction Rebellion (XR) is vooralsnog niet onder de indruk van het voornemen van de politie en het Openbaar Ministerie om sneller op te treden tegen actievoerders die de wet overtreden. De groep wijst erop dat rechters doorgaans oordelen dat een arrestatie zelf al "genoeg straf" is als iemand de Wet openbare manifestaties overtreedt.
"Daarom zullen we iedere boete aanvechten. De uitkomst zien we met vertrouwen tegemoet", reageert XR op de aankondiging die politie en justitie samen met demissionair minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) deed. Zij verwezen zowel naar de boerenacties waarbij brand werd gesticht en afval werd gedumpt op wegen, als naar de snelwegblokkades van XR, waarbij de blokkade zelf de voornaamste overtreding is.
"Ook (juist) als de regering het zat is, hebben wij recht vreedzaam te demonstreren", stelt de actiegroep op X. In een reeks berichten trekken de klimaatactivisten van leer tegen het in hun ogen te harde optreden van de politie bij eerdere demonstraties, onder meer op de A12 in Den Haag. Volgens XR is sprake van "intimideren en criminaliseren van vreedzaam activisme".
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
48 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
4 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
5 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
7 uur geleden