Xi ziet dat alles verandert dankzij hemzelf en Poetin
MOSKOU (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping heeft na een "constructief" driedaags bezoek aan Moskou afscheid genomen van "zijn vriend" en ambtgenoot Vladimir Poetin met de woorden: "Er komt verandering zoals nog niet tevoren in 100 jaar tijd, en wij drijven die samen aan." Het is volgens verscheidene media een boodschap niet alleen voor zijn gastheer Poetin, maar ook aan het Westen. Poetin dankte de vertrekkende Chinese leider en wenste hem een goede reis. Poetin brengt later dit jaar een staatsbezoek aan China.
De beide leiders praten al lange tijd over "versterking van hun speciale relatie" als bevriende buurlanden en grote mogendheden. Ze keren zich tegen de "unipolaire" wereldorde, de orde die volgens hen door de westerse mogendheden onder leiding van de Verenigde Staten wordt gedomineerd. Poetin ziet in de oorlog in Oekraïne ook een strijd tegen de vermeende pogingen van de VS dat land als een vazalstaat in te lijven in het westerse blok.
Poetin wond zich tijdens het bezoek van de Chinese leider erg op over het Britse besluit Oekraïne tanks met munitie met verarmd uranium te geven. Poetin waarschuwde dat hij dan zou worden gedwongen te reageren op de nucleaire escalatie. De munitie die westerse mogendheden onder meer in Irak en Afghanistan gebruikten geldt als erg gevaarlijk voor de lange termijn. Uraniumdeeltjes kunnen blijven stralen en veroorzaken dan op plaatsen waar de munitie werd ingezet langere tijd afwijkingen bij geboortes en kanker en andere gezondheidsproblemen.
"Het lijkt erop of het Westen tegen Rusland wil vechten tot de laatste Oekraïner", aldus een boze Poetin. Volgens de Britse regering is de munitie geen nucleaire escalatie, enkel een wapen voor de verdediging van Oekraïne.
Xi Jinping heeft zich publiekelijk niet veel uitgelaten over Oekraïne waar China volgens hem neutraal tegenover staat. China vaart in de handel wel bij de westerse sancties tegen Rusland. De lofprijzingen van Xi voor zijn vriend Poetin kunnen als ferme steun worden opgevat. Maar China verkoopt voor zover bekend geen wapens aan Rusland en heeft een soort routekaart voor vrede gepresenteerd. Die kan volgens Poetin als basis dienen om het conflict op te lossen als Kyiv en westerse bondgenoten daar klaar voor zijn.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
32 minuten geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
36 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
2 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
2 uur geledenNAPELS (ANP/AFP) - Paus Leo heeft een bezoek gebracht aan het gebied rond Napels waar jarenlang (illegale) lozingen van giftig afval hebben plaatsgevonden. De kerkleider veroordeelde deze "dodelijke mix van duistere belangen en onverschilligheid, die het natuurlijke en sociale milieu heeft vergiftigd".
3 uur geledenKAMPALA (ANP/RTR) - Oeganda heeft drie nieuwe ebolabesmettingen bevestigd, waarmee het totaal in dat land voorlopig op vijf gevallen komt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Afgelopen jaar hebben minstens 309.000 mensen in de Bondsrepubliek de Duitse nationaliteit verkregen. Volgens tellingen van de krant Die Welt is het weer een record. Tot nu toe was het recordjaar 2024, toen waren er 17.000 minder. Die Welt kon de benodigde gegevens van twee van de zestien deelstaten (Saksen-Anhalt en Mecklenburg-Vorpommern) niet vinden, dus het cijfer is voorlopig.
5 uur geleden