Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Xi ziet dat alles verandert dankzij hemzelf en Poetin

Xi ziet dat alles verandert dankzij hemzelf en Poetin

MOSKOU (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping heeft na een "constructief" driedaags bezoek aan Moskou afscheid genomen van "zijn vriend" en ambtgenoot Vladimir Poetin met de woorden: "Er komt verandering zoals nog niet tevoren in 100 jaar tijd, en wij drijven die samen aan." Het is volgens verscheidene media een boodschap niet alleen voor zijn gastheer Poetin, maar ook aan het Westen. Poetin dankte de vertrekkende Chinese leider en wenste hem een goede reis. Poetin brengt later dit jaar een staatsbezoek aan China.

De beide leiders praten al lange tijd over "versterking van hun speciale relatie" als bevriende buurlanden en grote mogendheden. Ze keren zich tegen de "unipolaire" wereldorde, de orde die volgens hen door de westerse mogendheden onder leiding van de Verenigde Staten wordt gedomineerd. Poetin ziet in de oorlog in Oekraïne ook een strijd tegen de vermeende pogingen van de VS dat land als een vazalstaat in te lijven in het westerse blok.

Poetin wond zich tijdens het bezoek van de Chinese leider erg op over het Britse besluit Oekraïne tanks met munitie met verarmd uranium te geven. Poetin waarschuwde dat hij dan zou worden gedwongen te reageren op de nucleaire escalatie. De munitie die westerse mogendheden onder meer in Irak en Afghanistan gebruikten geldt als erg gevaarlijk voor de lange termijn. Uraniumdeeltjes kunnen blijven stralen en veroorzaken dan op plaatsen waar de munitie werd ingezet langere tijd afwijkingen bij geboortes en kanker en andere gezondheidsproblemen.

"Het lijkt erop of het Westen tegen Rusland wil vechten tot de laatste Oekraïner", aldus een boze Poetin. Volgens de Britse regering is de munitie geen nucleaire escalatie, enkel een wapen voor de verdediging van Oekraïne.

Xi Jinping heeft zich publiekelijk niet veel uitgelaten over Oekraïne waar China volgens hem neutraal tegenover staat. China vaart in de handel wel bij de westerse sancties tegen Rusland. De lofprijzingen van Xi voor zijn vriend Poetin kunnen als ferme steun worden opgevat. Maar China verkoopt voor zover bekend geen wapens aan Rusland en heeft een soort routekaart voor vrede gepresenteerd. Die kan volgens Poetin als basis dienen om het conflict op te lossen als Kyiv en westerse bondgenoten daar klaar voor zijn.

Meer uit Buitenland

Russische aanvallen maken dodelijke slachtoffers in Oekraïne

KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.

3 uur geleden
Iran ontkent aanvallen op de Emiraten

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.

4 uur geleden
Stones bevestigen komst van eerste album in drie jaar

LONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.

6 uur geleden
Russische wetenschappers veroordeeld voor hoogverraad

MOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.

7 uur geleden
Advocaat: Nobelprijswinnaar Mohammadi 'tussen leven en dood'

TEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.

8 uur geleden
VAE melden nieuwe Iraanse aanvallen

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.

8 uur geleden
Flotilla-activisten langer vast in Israël

ASHKELON (ANP/AFP/RTR) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.

9 uur geleden