Xi waarschuwde Poetin tegen het gebruik van kernwapens
MOSKOU (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin persoonlijk gewaarschuwd geen kernwapens te gebruiken in Oekraïne, zeggen Chinese ambtenaren tegen de Britse krant Financial Times. De ontmoeting in maart tussen de twee presidenten zou Poetin ervan hebben overtuigd van nucleaire dreigementen af te zien, aldus de ambtenaren.
China ziet er vooralsnog vanaf om de Russische oorlog in Oekraïne te fel te veroordelen, maar het dreigen met en het gebruik van kernwapens zou ook voor China nadelig zijn. Door een nucleaire escalatie in de oorlog in Oekraïne zou China zich tussen twee vuren bevinden. China is een belangrijke partner voor Rusland en veroordeelt het Westen voor het bewapenen van Oekraïne. Aan de andere kant probeert het Oost-Aziatische land toenadering te zoeken tot Europese landen. Door publiek en achter gesloten deuren Rusland te waarschuwen tegen het gebruik van kernwapens, hoopt Beijing zichzelf in een goed daglicht te zetten voor Europese partners.
Onlangs zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky nog dat Rusland van plan was om de kerncentrale bij Zaporizja aan te vallen. Inlichtingen daarover zou Kyiv hebben gedeeld met westerse partners. Rusland houdt vol dat het alleen kernwapens gebruikt ter zelfverdediging. Wel plaatst Rusland kernwapens in het bevriende buurland Belarus, wat door Oekraïne als een nucleaire dreiging wordt gezien.
Meer uit Buitenland
BOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
13 uur geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
13 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
13 uur geleden