Xi waarschuwde Poetin tegen het gebruik van kernwapens
MOSKOU (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin persoonlijk gewaarschuwd geen kernwapens te gebruiken in Oekraïne, zeggen Chinese ambtenaren tegen de Britse krant Financial Times. De ontmoeting in maart tussen de twee presidenten zou Poetin ervan hebben overtuigd van nucleaire dreigementen af te zien, aldus de ambtenaren.
China ziet er vooralsnog vanaf om de Russische oorlog in Oekraïne te fel te veroordelen, maar het dreigen met en het gebruik van kernwapens zou ook voor China nadelig zijn. Door een nucleaire escalatie in de oorlog in Oekraïne zou China zich tussen twee vuren bevinden. China is een belangrijke partner voor Rusland en veroordeelt het Westen voor het bewapenen van Oekraïne. Aan de andere kant probeert het Oost-Aziatische land toenadering te zoeken tot Europese landen. Door publiek en achter gesloten deuren Rusland te waarschuwen tegen het gebruik van kernwapens, hoopt Beijing zichzelf in een goed daglicht te zetten voor Europese partners.
Onlangs zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky nog dat Rusland van plan was om de kerncentrale bij Zaporizja aan te vallen. Inlichtingen daarover zou Kyiv hebben gedeeld met westerse partners. Rusland houdt vol dat het alleen kernwapens gebruikt ter zelfverdediging. Wel plaatst Rusland kernwapens in het bevriende buurland Belarus, wat door Oekraïne als een nucleaire dreiging wordt gezien.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn dinsdag tijdens een telefoongesprek met elkaar in aanvaring gekomen over de te volgen koers ten aanzien van Iran. Dat meldden de Amerikaanse media Axios en The Wall Street Journal op basis van anonieme bronnen.
2 uur geledenCAMBRIDGE (ANP/AFP) - De Amerikaanse universiteit Harvard heeft aangekondigd dat ze gaat beperken hoeveel cijfers in de hoogste categorie (A's) hoogleraren mogen toekennen aan bachelorstudenten. Hiermee zet de gerenommeerde universiteit stappen om 'cijferinflatie' tegen te gaan.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Algemene Vergadering van de VN "verwelkomt" de adviserende uitspraak die het Internationaal Gerechtshof (ICJ) vorig jaar deed over het tegengaan van klimaatverandering. In een resolutie die woensdag werd aangenomen, wordt het advies "een gezaghebbende bijdrage in de verduidelijking van het internationaal recht" genoemd. De Verenigde Staten stemden tegen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de voormalige president van Cuba, Raúl Castro, aangeklaagd, laat een functionaris van de regering-Trump weten aan persbureau Reuters. Dat doen ze voor zijn rol bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes van een Cubaans-Amerikaanse humanitaire organisatie uit Miami in 1996. De stap wordt gezien als een manier om nog meer druk te zetten op de Cubaanse regering.
11 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
14 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
14 uur geleden