Xi vraagt VS om 'rationeel' Chinabeleid
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Jake Sullivan heeft in China ongeveer een uur gesproken met president Xi Jinping. Die sprak de hoop uit dat de Verenigde Staten de ontwikkeling van zijn land "rationeel bekijken" en als een kans zien, berichten Chinese staatsmedia.
Sullivan herhaalde dat zijn land wil voorkomen dat de rivaliteit met China "leidt tot conflict of confrontatie" en zei dat de landen moeten samenwerken op gebieden "waar hun belangen overeenkomen". De grootmachten hebben een gespannen relatie en proberen die met overleg stabiel te houden.
Tijdens het meerdaagse bezoek van Sullivan aan China is onder meer overeengekomen dat in de komende weken een telefoongesprek wordt gepland tussen Xi en president Joe Biden. Zij treffen elkaar mogelijk persoonlijk op een G20-top, later in het jaar. Er worden ook gesprekken gepland tussen hoge militairen uit de landen.
De VS en China hebben wereldwijd de grootste economieën en de hoogste uitstoot van broeikasgassen. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat klimaatadviseur John Podesta van de Amerikaanse regering begin september afreist naar China. Daar overlegt hij met klimaatgezant Liu Zhenmin. Het overleg vindt plaats in aanloop naar de volgende grote klimaattop COP29 in november.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat de Verenigde Staten zijn land meer zullen steunen nu president Donald Trump voortaan moet werken met een parlement dat in handen is van de Democraten, de oppositie. "Er is hoop dat het tot een machtsevenwicht komt en dat we meer ondersteuning krijgen", zei Zelensky over de Congresverkiezingen in een interview met de Duitse omroep ZDF.
55 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Centrale Bank van Rusland wil dat de Belgische justitie een gerechtsdeurwaarder naar het hoofdkantoor van Euroclear stuurt om documenten in beslag te nemen. Dat meldt de Franstalige zakenkrant L'Echo. Bij die in Brussel gevestigde financiële instelling staat ruim 200 miljard euro aan Russische tegoeden, die geblokkeerd zijn na de Russische inval in Oekraïne.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BELGA) - Een vliegtuig van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus, onderweg van Dublin naar Rome, is vanwege een bommelding omgeleid naar een luchtmachtbasis in het Franse Évreux. Daar is het toestel veilig geland. Dat heeft het kantoor van de Franse premier bekendgemaakt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse midtermverkiezingen afgelopen dinsdag kenden meerdere primeurs en records. Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten zijn er straks meerdere zwarte gouverneurs tegelijk in functie. Ook krijgt het land zijn eerste zwarte vrouwelijke gouverneur. In de staat Alabama is de eerste trans volksvertegenwoordiger verkozen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Republikeinse volksvertegenwoordiger Thomas Massie wil volgende week een stemming afdwingen over een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth. Dat zei hij tegen CNN. Meerdere Republikeinse bronnen verwachten dat het Huis van Afgevaardigden daarmee instemt.
5 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - De Hongkongse democratieactivist Joshua Wong is veroordeeld tot nog eens tien jaar gevangenisstraf wegens samenspanning met buitenlandse mogendheden. De 30-jarige oud-studentenleider zit al bijna zes jaar vast en zou naar verwachting in januari vrijkomen.
5 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Korea stuurt een patrouillevliegtuig en een explosievenopruimingsteam naar wateren bij de Straat van Hormuz. Volgens het ministerie van Defensie moet de missie de commerciële scheepvaart en de energievoorziening beschermen.
7 uur geleden