Xi prijst stabiliteit in onderdrukte Chinese moslimregio Xinjiang
URUMQI (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een zeldzaam bezoek aan Xinjiang de "zwaarbevochten sociale stabiliteit" in die Chinese regio geprezen. Mensenrechtenorganisaties en onder meer de Nederlandse Tweede Kamer beschuldigen China ervan in Xinjiang een genocide op de Oeigoerse bevolking uit te voeren. Xi hield zaterdag een toespraak en presenteerde zijn beleid in de regio als een succes.
De Chinese regering ontkent de beschuldigingen en zegt al jaren bezig te zijn met een strijd tegen terrorisme en islamitisch extremisme in de onrustige regio. Grote aantallen moslims worden daarom opgesloten in 'heropvoedingskampen'. De Verenigde Naties schreven afgelopen jaar in een rapport dat China zich schuldig maakt aan ernstige mensenrechtenschendingen.
Xi trekt zich van die kritiek weinig aan. Hij reisde naar de provinciehoofdstad Urumqi af om een speech te geven over de ontwikkeling van Xinjiang. Volgens Chinese staatsmedia benadrukte de president dat stabiliteit altijd de prioriteit moet zijn voor Xinjiang, omdat dat een voorwaarde is voor ontwikkeling.
Hij zou er bij lokale ambtenaren op hebben aangedrongen om de "sinificatie van de islam te bevorderen", oftewel de religie meer Chinees te maken. Xi wil de regio moderniseren in Chinese stijl en "een prachtig Xinjiang bouwen dat verenigd en harmonieus, rijk en welvarend is".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
5 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
7 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
8 uur geleden