Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Xi prijst stabiliteit in onderdrukte Chinese moslimregio Xinjiang

Xi prijst stabiliteit in onderdrukte Chinese moslimregio Xinjiang

URUMQI (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een zeldzaam bezoek aan Xinjiang de "zwaarbevochten sociale stabiliteit" in die Chinese regio geprezen. Mensenrechtenorganisaties en onder meer de Nederlandse Tweede Kamer beschuldigen China ervan in Xinjiang een genocide op de Oeigoerse bevolking uit te voeren. Xi hield zaterdag een toespraak en presenteerde zijn beleid in de regio als een succes.

De Chinese regering ontkent de beschuldigingen en zegt al jaren bezig te zijn met een strijd tegen terrorisme en islamitisch extremisme in de onrustige regio. Grote aantallen moslims worden daarom opgesloten in 'heropvoedingskampen'. De Verenigde Naties schreven afgelopen jaar in een rapport dat China zich schuldig maakt aan ernstige mensenrechtenschendingen.

Xi trekt zich van die kritiek weinig aan. Hij reisde naar de provinciehoofdstad Urumqi af om een speech te geven over de ontwikkeling van Xinjiang. Volgens Chinese staatsmedia benadrukte de president dat stabiliteit altijd de prioriteit moet zijn voor Xinjiang, omdat dat een voorwaarde is voor ontwikkeling.

Hij zou er bij lokale ambtenaren op hebben aangedrongen om de "sinificatie van de islam te bevorderen", oftewel de religie meer Chinees te maken. Xi wil de regio moderniseren in Chinese stijl en "een prachtig Xinjiang bouwen dat verenigd en harmonieus, rijk en welvarend is".

Meer uit Buitenland

Zelensky: ontmoeting met Trump in nabije toekomst

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat is afgesproken dat hij de Amerikaanse president Donald Trump in de nabije toekomst ontmoet, na weken van verhoogde inspanningen om vrede tussen Oekraïne en Rusland te bereiken.

1 uur geleden
Trump: luchtaanvallen uitgevoerd op IS-strijders in Nigeria

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.

6 uur geleden
Tien jaar cel geëist tegen ex-president Zuid-Korea

SEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Volgens de aanklager verdient de ex-president die straf, omdat hij pogingen van de politie om hem te arresteren belemmerde na zijn mislukte poging in 2024 om de militaire noodtoestand af te kondigen. Dat meldt persbureau Yonhap vrijdag. Yoon deed dit volgens de aanklager door zich in januari te verschansen in het presidentiële complex.

6 uur geleden
Meerdere doden door stormen en overstromingen in Californië

LOS ANGELES (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De zware regenstormen die de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben de afgelopen dagen zeker drie mensen het leven gekost, meldt de Los Angeles Times. Hoewel de regen rond de stad Los Angeles donderdag volgens de krant wat afnam, blijven regen- en onweersbuien in verschillende gebieden ook vrijdag nog voor problemen zorgen.

6 uur geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro ondergaat operatie

BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.

18 uur geleden
Doden en gewonden in Oekraïne en Rusland na aanvallen

KYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.

20 uur geleden
Syrië zegt hoge IS-leider te hebben gedood

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.

20 uur geleden