Xi prijst stabiliteit in onderdrukte Chinese moslimregio Xinjiang
URUMQI (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een zeldzaam bezoek aan Xinjiang de "zwaarbevochten sociale stabiliteit" in die Chinese regio geprezen. Mensenrechtenorganisaties en onder meer de Nederlandse Tweede Kamer beschuldigen China ervan in Xinjiang een genocide op de Oeigoerse bevolking uit te voeren. Xi hield zaterdag een toespraak en presenteerde zijn beleid in de regio als een succes.
De Chinese regering ontkent de beschuldigingen en zegt al jaren bezig te zijn met een strijd tegen terrorisme en islamitisch extremisme in de onrustige regio. Grote aantallen moslims worden daarom opgesloten in 'heropvoedingskampen'. De Verenigde Naties schreven afgelopen jaar in een rapport dat China zich schuldig maakt aan ernstige mensenrechtenschendingen.
Xi trekt zich van die kritiek weinig aan. Hij reisde naar de provinciehoofdstad Urumqi af om een speech te geven over de ontwikkeling van Xinjiang. Volgens Chinese staatsmedia benadrukte de president dat stabiliteit altijd de prioriteit moet zijn voor Xinjiang, omdat dat een voorwaarde is voor ontwikkeling.
Hij zou er bij lokale ambtenaren op hebben aangedrongen om de "sinificatie van de islam te bevorderen", oftewel de religie meer Chinees te maken. Xi wil de regio moderniseren in Chinese stijl en "een prachtig Xinjiang bouwen dat verenigd en harmonieus, rijk en welvarend is".
Meer uit Buitenland
LISSABON (ANP/AFP) - De centrumlinkse kandidaat António José Seguro heeft een overtuigende overwinning geboekt op zijn uiterst rechtse rivaal André Ventura bij de Portugese presidentsverkiezingen van zondag. Dat komt naar voren in twee gezaghebbende exitpolls.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
10 uur geledenTOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.
10 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
11 uur geleden