Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Xi prijst overgang Hongkong uit 'chaos'

Xi prijst overgang Hongkong uit 'chaos'

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping heeft zondag de overgang van Hongkong van "chaos naar bestuur" geprezen en de inmenging in Taiwan veroordeeld. "De situatie in Hongkong heeft een grote overgang van chaos naar bestuur bereikt", zei Xi tegen de afgevaardigden van de Communistische Partij tijdens de opening van het partijcongres dat eens in de vijf jaar wordt gehouden.

De president beloofde "een grote strijd tegen separatisme en inmenging" op het eiland Taiwan, dat China beschouwt als een afvallige provincie. Xi liet weten vastbesloten te zijn de territoriale integriteit van zijn land te beschermen en zich tegen de onafhankelijkheid van Taiwan te verzetten. "We zullen nooit instemmen met het staken van het gebruik van geweld" tegen Taiwan, aldus het staatshoofd.

Het Verenigd Koninkrijk heeft in 1997 Hongkong overgedragen en sindsdien heeft China steeds meer de macht overgenomen in de voormalige Britse kroonkolonie.

Corruptie

Xi benadrukte dat zijn harde optreden tegen corruptie "ernstige latente gevaren" binnen de Communistische Partij en het leger van het land heeft uitgeschakeld. "De strijd tegen corruptie heeft een overweldigende overwinning behaald en is volledig geconsolideerd, waardoor ernstige latente gevaren binnen de partij, de staat en het leger zijn geëlimineerd." Critici stellen echter dat Xi zijn anti-corruptiecampagne heeft gebruikt om tegenstanders uit te schakelen.

China zal zich volgens de president ook blijven inzetten voor de wereldwijde strijd tegen klimaatverandering. Beijing zal "actief deelnemen aan het mondiale bestuur over klimaatverandering" en belooft "het schone en efficiënte gebruik van steenkool te versterken".

Naar verwachting wordt Xi tijdens het partijcongres voor de derde keer gekozen als secretaris-generaal, de leider van de partij die al meer dan zeventig jaar aan de macht is. Als hij een derde termijn krijgt, is dat een breuk met traditie. Het was de norm dat partijleiders na maximaal twee termijnen stopten. Xi is naast secretaris-generaal ook president van China en haalde eerder al een streep door de regel dat hij in die rol maximaal twee termijnen mag aanblijven.

Meer uit Buitenland

Zelensky benadrukt in nieuwjaarsboodschap 'hoop en vertrouwen'

KYIV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in zijn nieuwjaarsboodschap zijn vertrouwen in vrede in Oekraïne benadrukt. "We geloven in vrede, zullen ervoor vechten en ervoor werken."

19 minuten geleden
Franse staatssecretaris laakt George Clooneys Franse paspoort

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse staatssecretaris Marie-Pierre Vedrenne van Binnenlandse Zaken heeft kritiek geuit op de paspoorten die zijn verstrekt aan het gezin van de Amerikaanse acteur George Clooney. Volgens haar suggereert de beslissing een "dubbele standaard", zei ze tegen France Info.

1 uur geleden
Overleg VS, Oekraïne en westerse landen over toekomst Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben overlegd met topdiplomaten uit Oekraïne, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland. Dat zegt de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff, die eraan toevoegt dat het ging over de vervolgstappen in de vredesonderhandelingen voor Oekraïne.

1 uur geleden
Trump: bouw triomfboog in Washington begint binnen twee maanden

WASHINGTON (ANP) - De bouw van een triomfboog nabij het Lincoln Memorial in Washington begint volgens de Amerikaanse president Donald Trump "ergens in de komende twee maanden". Dat zei hij in een telefonisch interview met Politico. Het monument moet een centraal onderdeel vormen van de viering van het 250-jarig bestaan van de VS in 2026.

2 uur geleden
WaPo: immigratiedienst VS plant werving onder wapenliefhebbers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE is van plan om in één jaar tijd 100 miljoen dollar (ongeveer 85,2 miljoen euro) uit te geven aan het werven van nieuwe medewerkers. De campagne richt zich op voorstanders van wapenbezit en militaire enthousiastelingen. Dat meldt The Washington Post.

3 uur geleden
Oekraïne noemt Russische bewijsvideo 'lachwekkend'

KYIV (ANP/RTR) - De beelden die Rusland naar buiten bracht van de vermeende droneaanval op een buitenverblijf van Vladimir Poetin in Novgorod zijn "lachwekkend". Dat zegt een woordvoerder van het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken. "Het feit dat het ze twee dagen duurde om hiermee te komen en dit vervolgens willen presenteren als bewijs - dat alleen al laat zien dat ze niet eens het verzinnen van een verhaal serieus nemen."

3 uur geleden
Poetin in nieuwjaarstoespraak: Rusland zal de oorlog winnen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal de oorlog in Oekraïne winnen. Dat zei president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse nieuwjaarstoespraak, die traditioneel kort voor het ingaan van het nieuwe jaar op televisie wordt uitgezonden. Het oostelijkste deel van Rusland, het schiereiland Kamtsjatka, ging om 13.00 uur Nederlandse tijd als eerste gebied in Rusland het nieuwe jaar in. Later wordt de toespraak uitgezonden in de tien andere tijdzones die Rusland beslaat.

6 uur geleden