Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Xi prijst overgang Hongkong uit 'chaos'

Xi prijst overgang Hongkong uit 'chaos'

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping heeft zondag de overgang van Hongkong van "chaos naar bestuur" geprezen en de inmenging in Taiwan veroordeeld. "De situatie in Hongkong heeft een grote overgang van chaos naar bestuur bereikt", zei Xi tegen de afgevaardigden van de Communistische Partij tijdens de opening van het partijcongres dat eens in de vijf jaar wordt gehouden.

De president beloofde "een grote strijd tegen separatisme en inmenging" op het eiland Taiwan, dat China beschouwt als een afvallige provincie. Xi liet weten vastbesloten te zijn de territoriale integriteit van zijn land te beschermen en zich tegen de onafhankelijkheid van Taiwan te verzetten. "We zullen nooit instemmen met het staken van het gebruik van geweld" tegen Taiwan, aldus het staatshoofd.

Het Verenigd Koninkrijk heeft in 1997 Hongkong overgedragen en sindsdien heeft China steeds meer de macht overgenomen in de voormalige Britse kroonkolonie.

Corruptie

Xi benadrukte dat zijn harde optreden tegen corruptie "ernstige latente gevaren" binnen de Communistische Partij en het leger van het land heeft uitgeschakeld. "De strijd tegen corruptie heeft een overweldigende overwinning behaald en is volledig geconsolideerd, waardoor ernstige latente gevaren binnen de partij, de staat en het leger zijn geëlimineerd." Critici stellen echter dat Xi zijn anti-corruptiecampagne heeft gebruikt om tegenstanders uit te schakelen.

China zal zich volgens de president ook blijven inzetten voor de wereldwijde strijd tegen klimaatverandering. Beijing zal "actief deelnemen aan het mondiale bestuur over klimaatverandering" en belooft "het schone en efficiënte gebruik van steenkool te versterken".

Naar verwachting wordt Xi tijdens het partijcongres voor de derde keer gekozen als secretaris-generaal, de leider van de partij die al meer dan zeventig jaar aan de macht is. Als hij een derde termijn krijgt, is dat een breuk met traditie. Het was de norm dat partijleiders na maximaal twee termijnen stopten. Xi is naast secretaris-generaal ook president van China en haalde eerder al een streep door de regel dat hij in die rol maximaal twee termijnen mag aanblijven.

Meer uit Buitenland

Libanees leger meldt gerichte Israëlische aanval op militairen

EBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.

2 uur geleden
WHO-topman Tedros aangekomen in Congolese regio ebola-uitbraak

BUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.

3 uur geleden
Iraanse topadviseur hekelt Amerikaanse eisen voor akkoord

TEHERAN (ANP/RTR) - Mohsen Rezaei, een adviseur van de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei, zegt dat de Amerikaanse president Donald Trump "de diplomatie voor de derde keer heeft verraden". Trump stelt volgens hem onder meer te vergaande eisen tijdens onderhandelingen. Hij zegt ook niet blij te zijn met het feit dat de Verenigde Staten nog altijd Iraanse havens blokkeren.

5 uur geleden
VS, VK en Australië gaan samen zeedrones ontwikkelen

SINGAPORE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Australië gaan samen onbemande onderzeeërs ontwikkelen. Dat project is deel van het AUKUS-pact, dat de drie landen vijf jaar geleden sloten.

6 uur geleden
Vier goudzoekers gered uit grot in Laos

VIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vier goudzoekers bevrijd uit een grot die grotendeels was overstroomd. Vrijdag werd ook al iemand gered, waardoor in totaal nu vijf mensen uit de grot zijn gehaald. Twee personen worden nog vermist.

7 uur geleden
Rusland haalt ambassadeur Armenië terug om banden van land met EU

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zijn ambassadeur uit Armenië teruggeroepen omdat dat land steeds meer toenadering zoekt tot de Europese Unie. Vrijdag dreigde de Russische president Vladimir Poetin al met grote economische gevolgen als Armenië de banden met de EU verder zou aanhalen.

7 uur geleden
Karkas bultrug Timmy op land getrokken in Denemarken

ANHOLT (ANP/DPA) - Op het Deense eiland Anholt is de berging van bultrug Timmy begonnen. Op de livestream van het Duitse News5 is te zien dat het karkas op het land wordt getrokken, uit het ondiepe water waar het al twee weken lag.

8 uur geleden