Xi pleit tijdens bezoek Orbán voor bestand in Oekraïne
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft tijdens een verrassingsbezoek van de Hongaarse premier Viktor Orbán gepleit voor een bestand in Oekraïne. Xi verklaarde volgens staatsmedia dat de internationale gemeenschap de basis moet leggen voor een "rechtstreekse dialoog en onderhandelingen" tussen de strijdende partijen.
Orbán schreef op sociale media dat China een sleutelrol heeft bij het creëren van de omstandigheden waaronder vrede mogelijk is. "Daarom ben ik naar Beijing gegaan voor een ontmoeting met president Xi, slechts twee maanden na zijn officiële bezoek aan Boedapest." China presenteerde zich tijdens de Oekraïneoorlog als neutrale partij, maar heeft wel nauwe banden met Rusland.
Hongarije is sinds deze maand tijdelijk EU-voorzitter. Orbán vertrok daarop naar Oekraïne, Rusland en China. Ook gaat hij nog naar de VS om daar de NAVO-top in Washington bij te wonen.
Vredesmissie
De premier spreekt over een vredesmissie en wekt daarmee chagrijn in Brussel en Europese hoofdsteden. De Duitse vicekanselier Robert Habeck zei in Stuttgart tegen journalisten dat Orbán niet voor heel Europa spreekt. Ook andere Europese leiders spraken hun afkeur uit over Orbáns solo-actie.
Orbán heeft in een interview voor de Hongaarse radio gezegd volledig te erkennen dat hij niet namens de hele EU handelt, maar dat hij juist doet wat de Europese leiders samen niet voor elkaar krijgen, namelijk partijen bij elkaar brengen. "Ik heb hiervoor geen mandaat nodig, want ik ben hier namens geen enkele institutie. Het enige wat ik doe, is naar die plekken afreizen die betrokken zijn bij de oorlogsdreiging of bij een oorlog die negatieve gevolgen heeft voor Europa en voor Hongarije. En daar probeer ik helderheid over feiten te krijgen."
Onderhandelingen
Volgens Orbán kan hij zo van alle belangrijke partijen horen "hoever iedereen wil gaan" bij eventuele vredesonderhandelingen. "Als we dat weten, kunnen de Europese leiders, dus de 27 regeringsleiders, besluiten nemen."
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/AFP) - Een tanker is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten geraakt door onbekende projectielen. Dat meldt de Britse scheepvaartmonitor United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) maandag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
10 uur geleden