Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Xi pleit tijdens bezoek Orbán voor bestand in Oekraïne

Xi pleit tijdens bezoek Orbán voor bestand in Oekraïne

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft tijdens een verrassingsbezoek van de Hongaarse premier Viktor Orbán gepleit voor een bestand in Oekraïne. Xi verklaarde volgens staatsmedia dat de internationale gemeenschap de basis moet leggen voor een "rechtstreekse dialoog en onderhandelingen" tussen de strijdende partijen.

Orbán schreef op sociale media dat China een sleutelrol heeft bij het creëren van de omstandigheden waaronder vrede mogelijk is. "Daarom ben ik naar Beijing gegaan voor een ontmoeting met president Xi, slechts twee maanden na zijn officiële bezoek aan Boedapest." China presenteerde zich tijdens de Oekraïneoorlog als neutrale partij, maar heeft wel nauwe banden met Rusland.

Hongarije is sinds deze maand tijdelijk EU-voorzitter. Orbán vertrok daarop naar Oekraïne, Rusland en China. Ook gaat hij nog naar de VS om daar de NAVO-top in Washington bij te wonen.

Vredesmissie

De premier spreekt over een vredesmissie en wekt daarmee chagrijn in Brussel en Europese hoofdsteden. De Duitse vicekanselier Robert Habeck zei in Stuttgart tegen journalisten dat Orbán niet voor heel Europa spreekt. Ook andere Europese leiders spraken hun afkeur uit over Orbáns solo-actie.

Orbán heeft in een interview voor de Hongaarse radio gezegd volledig te erkennen dat hij niet namens de hele EU handelt, maar dat hij juist doet wat de Europese leiders samen niet voor elkaar krijgen, namelijk partijen bij elkaar brengen. "Ik heb hiervoor geen mandaat nodig, want ik ben hier namens geen enkele institutie. Het enige wat ik doe, is naar die plekken afreizen die betrokken zijn bij de oorlogsdreiging of bij een oorlog die negatieve gevolgen heeft voor Europa en voor Hongarije. En daar probeer ik helderheid over feiten te krijgen."

Onderhandelingen

Volgens Orbán kan hij zo van alle belangrijke partijen horen "hoever iedereen wil gaan" bij eventuele vredesonderhandelingen. "Als we dat weten, kunnen de Europese leiders, dus de 27 regeringsleiders, besluiten nemen."

Meer uit Buitenland

Van Veldhoven na top over fossiel: we kunnen 'huis' gaan bouwen

SANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.

1 uur geleden
Nederlandse op flotilla: proberen Griekse wateren te bereiken

HERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.

1 uur geleden
Trump denkt dat koning Charles zou hebben geholpen met Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.

3 uur geleden
Schepen van Gaza-Flotilla benaderd door 'Israëlische speedboten'

ATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.

4 uur geleden
Washington Post: vliegdekschip VS verlaat Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.

5 uur geleden
Pro-Iraanse beweging eist steekincident Londen op

LONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.

5 uur geleden
Kritiek op minister Hegseth om kosten oorlog VS met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.

6 uur geleden