Xi pleit tijdens bezoek Orbán voor bestand in Oekraïne
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft tijdens een verrassingsbezoek van de Hongaarse premier Viktor Orbán gepleit voor een bestand in Oekraïne. Xi verklaarde volgens staatsmedia dat de internationale gemeenschap de basis moet leggen voor een "rechtstreekse dialoog en onderhandelingen" tussen de strijdende partijen.
Orbán schreef op sociale media dat China een sleutelrol heeft bij het creëren van de omstandigheden waaronder vrede mogelijk is. "Daarom ben ik naar Beijing gegaan voor een ontmoeting met president Xi, slechts twee maanden na zijn officiële bezoek aan Boedapest." China presenteerde zich tijdens de Oekraïneoorlog als neutrale partij, maar heeft wel nauwe banden met Rusland.
Hongarije is sinds deze maand tijdelijk EU-voorzitter. Orbán vertrok daarop naar Oekraïne, Rusland en China. Ook gaat hij nog naar de VS om daar de NAVO-top in Washington bij te wonen.
Vredesmissie
De premier spreekt over een vredesmissie en wekt daarmee chagrijn in Brussel en Europese hoofdsteden. De Duitse vicekanselier Robert Habeck zei in Stuttgart tegen journalisten dat Orbán niet voor heel Europa spreekt. Ook andere Europese leiders spraken hun afkeur uit over Orbáns solo-actie.
Orbán heeft in een interview voor de Hongaarse radio gezegd volledig te erkennen dat hij niet namens de hele EU handelt, maar dat hij juist doet wat de Europese leiders samen niet voor elkaar krijgen, namelijk partijen bij elkaar brengen. "Ik heb hiervoor geen mandaat nodig, want ik ben hier namens geen enkele institutie. Het enige wat ik doe, is naar die plekken afreizen die betrokken zijn bij de oorlogsdreiging of bij een oorlog die negatieve gevolgen heeft voor Europa en voor Hongarije. En daar probeer ik helderheid over feiten te krijgen."
Onderhandelingen
Volgens Orbán kan hij zo van alle belangrijke partijen horen "hoever iedereen wil gaan" bij eventuele vredesonderhandelingen. "Als we dat weten, kunnen de Europese leiders, dus de 27 regeringsleiders, besluiten nemen."
Meer uit Buitenland
ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
8 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.
9 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.
12 uur geleden