Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Xi pleit tijdens bezoek Orbán voor bestand in Oekraïne

Xi pleit tijdens bezoek Orbán voor bestand in Oekraïne

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft tijdens een verrassingsbezoek van de Hongaarse premier Viktor Orbán gepleit voor een bestand in Oekraïne. Xi verklaarde volgens staatsmedia dat de internationale gemeenschap de basis moet leggen voor een "rechtstreekse dialoog en onderhandelingen" tussen de strijdende partijen.

Orbán schreef op sociale media dat China een sleutelrol heeft bij het creëren van de omstandigheden waaronder vrede mogelijk is. "Daarom ben ik naar Beijing gegaan voor een ontmoeting met president Xi, slechts twee maanden na zijn officiële bezoek aan Boedapest." China presenteerde zich tijdens de Oekraïneoorlog als neutrale partij, maar heeft wel nauwe banden met Rusland.

Hongarije is sinds deze maand tijdelijk EU-voorzitter. Orbán vertrok daarop naar Oekraïne, Rusland en China. Ook gaat hij nog naar de VS om daar de NAVO-top in Washington bij te wonen.

Vredesmissie

De premier spreekt over een vredesmissie en wekt daarmee chagrijn in Brussel en Europese hoofdsteden. De Duitse vicekanselier Robert Habeck zei in Stuttgart tegen journalisten dat Orbán niet voor heel Europa spreekt. Ook andere Europese leiders spraken hun afkeur uit over Orbáns solo-actie.

Orbán heeft in een interview voor de Hongaarse radio gezegd volledig te erkennen dat hij niet namens de hele EU handelt, maar dat hij juist doet wat de Europese leiders samen niet voor elkaar krijgen, namelijk partijen bij elkaar brengen. "Ik heb hiervoor geen mandaat nodig, want ik ben hier namens geen enkele institutie. Het enige wat ik doe, is naar die plekken afreizen die betrokken zijn bij de oorlogsdreiging of bij een oorlog die negatieve gevolgen heeft voor Europa en voor Hongarije. En daar probeer ik helderheid over feiten te krijgen."

Onderhandelingen

Volgens Orbán kan hij zo van alle belangrijke partijen horen "hoever iedereen wil gaan" bij eventuele vredesonderhandelingen. "Als we dat weten, kunnen de Europese leiders, dus de 27 regeringsleiders, besluiten nemen."

Meer uit Buitenland

Kosovaars parlement kiest premier, einde aan jaar durende impasse

PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.

5 uur geleden
Trump na gesprek Netanyahu over Iran: niks concreets afgesproken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."

7 uur geleden
Dodental schietpartij Canada naar beneden bijgesteld

TUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.

7 uur geleden
Amerikaanse acteur James Van Der Beek (48) overleden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.

7 uur geleden
Le Pen hoort op 7 juli uitspraak in hoger beroep

PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.

9 uur geleden
Rutte: nieuwe Noordpoolmissie is nog niet alles wat Trump wilde

BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.

10 uur geleden
Vlaggen halfstok in Canada na schietpartij op school

OTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.

11 uur geleden