Xi ontmoet Taiwanese oud-president in Beijing
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft in Beijing de Taiwanese oud-president Ma Ying-jeou ontvangen. Het is zeldzaam dat (oud-)leiders van China en Taiwan elkaar ontmoeten.
Chinese staatsmedia vermelden niet waar Xi en Ma het over hebben gehad. De twee zagen elkaar voor het laatst (en voor het eerst) in 2015, toen Ma nog aan de macht was in Taiwan. Die historische ontmoeting in Singapore was de eerste keer dat de presidenten van China en Taiwan elkaar spraken.
Ma werd vorig jaar ook al de eerste oud-president van Taiwan die naar het Chinese vasteland afreisde. Nu maakt hij samen met twintig Taiwanese studenten zijn tweede reis, met een eerste bezoek aan Beijing. Ma noemt het een "vredesreis" in een poging om de spanningen tussen Taipei en Beijing wat te verminderen.
KMT
Ma is lid van de Kuomintang (KMT), de belangrijkste oppositiepartij in Taiwan. De KMT pleit voor betere banden met China en een dialoog, maar wil niet als pro-Beijing worden bestempeld. Ma was president tussen 2008 en 2016, toen hij de verkiezingen verloor van de huidige leider Tsai Ing-wen. Sindsdien is de relatie met China aanzienlijk verslechterd.
China en Taiwan zijn van elkaar gescheiden sinds de communisten onder leiding van Mao Zedong de macht overnamen in 1949. De regering van de Republiek China vluchtte naar Taiwan en beschouwt zichzelf nog altijd als de rechtmatige regering van heel China. Beijing ziet Taiwan juist als een afvallige provincie die weer ingelijfd moet worden.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft dinsdag ingestemd met het ontslag van procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Zijn positie kwam onder druk te staan, nadat de anticorruptiediensten deze maand een inval hadden gedaan in zijn kantoor.
31 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Er zijn vijf "grotere" olievlekken in de Straat van Hormuz zichtbaar op satellietbeelden. Dat meldt de Duitse tak van Greenpeace in een rapport. De drijvende olie heeft inmiddels de Iraanse kust bij het eiland van Qeshm bereikt, waar ook beschermde natuurgebieden zijn.
41 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie kondigt woensdag hoogstwaarschijnlijk een migratienoodwet aan, als antwoord op de onverwachte stroom asielzoekers naar de Spaanse exclave Ceuta. Als die noodwet wordt geactiveerd, kan de behandeling van asielvragen tijdelijk worden opgeschort, meldden diverse Brusselse bronnen. Ook een snellere terugkeer van migranten zou in die noodwet mogelijk worden gemaakt.
53 minuten geledenKYIV (ANP) - Rusland blijft ondanks een maandag door de Amerikaanse president Donald Trump gemeld akkoord doorgaan met het aanvallen van doelen in de energiesector, stelt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat Oekraïne op die aanvallen reageert.
58 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft het afschieten van lichtkogels door een Russisch fregat veroordeeld als een "roekeloze actie". De lichtkogels raakten volgens de Deense krijgsmacht maandagavond bijna een militaire helikopter.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - Een reeks reisbeperkingen aangekondigd door China is vanaf dinsdag van kracht. China zegt hiermee de nationale technologische veiligheid te willen beschermen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft door de oorlog in Iran te maken met een tekort aan munitie, aldus de inspecteur-generaal van het ministerie van Defensie. President Donald Trump sprak begin september van "onbeperkte hoeveelheden" en haalde uit naar media die anders berichtten.
3 uur geleden