Xi ontmoet Taiwanese oud-president in Beijing
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft in Beijing de Taiwanese oud-president Ma Ying-jeou ontvangen. Het is zeldzaam dat (oud-)leiders van China en Taiwan elkaar ontmoeten.
Chinese staatsmedia vermelden niet waar Xi en Ma het over hebben gehad. De twee zagen elkaar voor het laatst (en voor het eerst) in 2015, toen Ma nog aan de macht was in Taiwan. Die historische ontmoeting in Singapore was de eerste keer dat de presidenten van China en Taiwan elkaar spraken.
Ma werd vorig jaar ook al de eerste oud-president van Taiwan die naar het Chinese vasteland afreisde. Nu maakt hij samen met twintig Taiwanese studenten zijn tweede reis, met een eerste bezoek aan Beijing. Ma noemt het een "vredesreis" in een poging om de spanningen tussen Taipei en Beijing wat te verminderen.
KMT
Ma is lid van de Kuomintang (KMT), de belangrijkste oppositiepartij in Taiwan. De KMT pleit voor betere banden met China en een dialoog, maar wil niet als pro-Beijing worden bestempeld. Ma was president tussen 2008 en 2016, toen hij de verkiezingen verloor van de huidige leider Tsai Ing-wen. Sindsdien is de relatie met China aanzienlijk verslechterd.
China en Taiwan zijn van elkaar gescheiden sinds de communisten onder leiding van Mao Zedong de macht overnamen in 1949. De regering van de Republiek China vluchtte naar Taiwan en beschouwt zichzelf nog altijd als de rechtmatige regering van heel China. Beijing ziet Taiwan juist als een afvallige provincie die weer ingelijfd moet worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties uitgevaardigd tegen medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC). Ook voorzitter Tomoko Akane staat nu op de Amerikaanse sanctielijst.
4 minuten geledenLONDEN (ANP) - In het Verenigd Koninkrijk zijn meer dan tweehonderd personen besmet geraakt door een uitbraak van salmonella. Een van hen is overleden.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse televisienetwerk ABC heeft een rechtszaak aangespannen tegen de licentiecommissie van de regering, omdat die mogelijk de uitzendlicentie van de zenders van het bedrijf zou willen afpakken. ABC spreekt van een "vergeldingsactie", die alleen maar zou worden uitgevoerd omdat de regering de inhoud van bepaalde uitzendingen afkeurt.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense nationalist die in 1938 in Rotterdam werd geliquideerd en daar werd begraven, is dinsdag in Oekraïne herbegraven. Zijn stoffelijke resten werden vorige week opgegraven en naar zijn thuisland gebracht.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Jevheni Chmara voorgedragen als minister van Defensie. Chmara is nu nog de tijdelijke opvolger van de in juli ontslagen minister Mychajlo Fedorov.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn niet in gesprek met Iran en hebben daar ook geen plannen voor, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn eigen socialemediaplatform Truth Social. Hij stelt ook dat de VS de Straat van Hormuz volledig onder controle hebben.
3 uur geledenKYIV (ANP/BELGA) - Het bezoek van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot aan Kyiv is verstoord door Russische droneaanvallen. Zijn Oekraïense ambtgenoot Andrii Sybiha schrijft op X dat de twee noodgedwongen zijn uitgeweken naar een schuilkelder voor hun overleg.
4 uur geleden