Xi ontmoet Taiwanese oud-president in Beijing
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft in Beijing de Taiwanese oud-president Ma Ying-jeou ontvangen. Het is zeldzaam dat (oud-)leiders van China en Taiwan elkaar ontmoeten.
Chinese staatsmedia vermelden niet waar Xi en Ma het over hebben gehad. De twee zagen elkaar voor het laatst (en voor het eerst) in 2015, toen Ma nog aan de macht was in Taiwan. Die historische ontmoeting in Singapore was de eerste keer dat de presidenten van China en Taiwan elkaar spraken.
Ma werd vorig jaar ook al de eerste oud-president van Taiwan die naar het Chinese vasteland afreisde. Nu maakt hij samen met twintig Taiwanese studenten zijn tweede reis, met een eerste bezoek aan Beijing. Ma noemt het een "vredesreis" in een poging om de spanningen tussen Taipei en Beijing wat te verminderen.
KMT
Ma is lid van de Kuomintang (KMT), de belangrijkste oppositiepartij in Taiwan. De KMT pleit voor betere banden met China en een dialoog, maar wil niet als pro-Beijing worden bestempeld. Ma was president tussen 2008 en 2016, toen hij de verkiezingen verloor van de huidige leider Tsai Ing-wen. Sindsdien is de relatie met China aanzienlijk verslechterd.
China en Taiwan zijn van elkaar gescheiden sinds de communisten onder leiding van Mao Zedong de macht overnamen in 1949. De regering van de Republiek China vluchtte naar Taiwan en beschouwt zichzelf nog altijd als de rechtmatige regering van heel China. Beijing ziet Taiwan juist als een afvallige provincie die weer ingelijfd moet worden.
Meer uit Buitenland
DAKAR (ANP/AFP) - De president van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau, Umaro Sissoco Embaló, is "veilig en wel" aangekomen in Senegal, meldt het Senegalese ministerie van Buitenlandse Zaken. Embaló werd naar eigen zeggen opgepakt tijdens een militaire staatsgreep in zijn land.
31 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Buitenlandministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben Israël opgeroepen Palestijnen te beschermen in de bezette gebieden. Dat is volgens hen onderdeel van internationale wetgeving.
5 uur geledenBISJKEK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin heeft het opgenomen voor de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff. Poetin noemde de Amerikaan intelligent en beleefd en sprak tegen dat hij pro-Russisch zou zijn.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Afghaanse verdachte van het neerschieten van twee gardisten in hoofdstad Washington reed voorafgaand aan de schietpartij door het hele land naar de hoofdstad. Hij kwam volgens de autoriteiten uit de staat Washington, aan de westkust.
6 uur geleden