Xi ontmoet Taiwanese oud-president in Beijing
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft in Beijing de Taiwanese oud-president Ma Ying-jeou ontvangen. Het is zeldzaam dat (oud-)leiders van China en Taiwan elkaar ontmoeten.
Chinese staatsmedia vermelden niet waar Xi en Ma het over hebben gehad. De twee zagen elkaar voor het laatst (en voor het eerst) in 2015, toen Ma nog aan de macht was in Taiwan. Die historische ontmoeting in Singapore was de eerste keer dat de presidenten van China en Taiwan elkaar spraken.
Ma werd vorig jaar ook al de eerste oud-president van Taiwan die naar het Chinese vasteland afreisde. Nu maakt hij samen met twintig Taiwanese studenten zijn tweede reis, met een eerste bezoek aan Beijing. Ma noemt het een "vredesreis" in een poging om de spanningen tussen Taipei en Beijing wat te verminderen.
KMT
Ma is lid van de Kuomintang (KMT), de belangrijkste oppositiepartij in Taiwan. De KMT pleit voor betere banden met China en een dialoog, maar wil niet als pro-Beijing worden bestempeld. Ma was president tussen 2008 en 2016, toen hij de verkiezingen verloor van de huidige leider Tsai Ing-wen. Sindsdien is de relatie met China aanzienlijk verslechterd.
China en Taiwan zijn van elkaar gescheiden sinds de communisten onder leiding van Mao Zedong de macht overnamen in 1949. De regering van de Republiek China vluchtte naar Taiwan en beschouwt zichzelf nog altijd als de rechtmatige regering van heel China. Beijing ziet Taiwan juist als een afvallige provincie die weer ingelijfd moet worden.
Meer uit Buitenland
HONGKONG (ANP/AFP) - Twee activisten die jaarlijks een publieke herdenking organiseerden voor het Tiananmenprotest van 1989, dat bloedig werd neergeslagen door de Chinese Communistische Partij, zijn schuldig bevonden aan opruiing. Dat werd vrijdag bekendgemaakt in een rechtbank in Hongkong.
1 uur geledenSOUTH KENT (ANP) - Nancy Kissinger, de vrouw van de Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, is donderdag op 92-jarige leeftijd overleden. Dat meldt The New York Times, na bekendmaking van haar familie. Ze overleed thuis in South Kent in de staat Connecticut.
4 uur geledenPANAMA CITY (ANP) - Vanaf volgende maand zal er minder scheepvaartverkeer door het Panamakanaal gaan vanwege de droogte die wordt veroorzaakt door het weerfenomeen El Niño. Dat heeft de Panamakanaal Autoriteit donderdag bekendgemaakt. De strategische waterweg verbindt de Atlantische en de Stille Oceaan met elkaar.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump wil dat er meer Amerikaanse ruimtelanceringen worden uitgevoerd. Hij ondertekende donderdag een memorandum waarin hij overheidsinstanties opdraagt maatregelen te nemen om tegen 2030 jaarlijks minstens duizend lanceringen mogelijk te maken.
6 uur geledenQAMISHLI (ANP/AFP) - De Syrisch-Koerdische leider Mazloum Abdi heeft gezegd dat de Koerdische autonome instellingen in het land volledig zijn geïntegreerd in de Syrische staat. Er breekt een nieuwe fase aan, volgens Abdi. Dit is een gevolg van onderhandelingen die leidden tot een overeenkomst tussen Damascus en de Koerden, die onder druk hun autonomie opgaven.
10 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft volgens het Zuid-Koreaanse leger meer dan tien ballistische korteafstandraketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Zuid-Korea is volgens het leger "waakzaam en heeft een ferm defensiebeleid samen met de Verenigde Staten. Provocaties kunnen snel worden beantwoord", volgens het leger.
11 uur geledenPARIJS/BERLIJN (ANP/RTR) - Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk veroordelen de aankondiging van Israël om de bouw van een nieuw stadsdeel van Jeruzalem op de bezette Westelijke Jordaanoever door te zetten. Premier Rob Jetten meldt op X dat het kabinet zich hierbij aansluit.
12 uur geleden