Xi: nieuwe leider Hongkong zorgt voor nieuw hoofdstuk
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping denkt dat John Lee als nieuwe leider van Hongkong zorgt voor "een nieuw hoofdstuk in de ontwikkeling van de regio". De voormalige veiligheidschef bezocht de centrale regering in Beijing in voorbereiding op zijn nieuwe functie.
Xi heeft tegen Lee gezegd dat de nieuwe regioleider het volledige vertrouwen heeft van de regering in Beijing. Lee brengt volgens de president een "nieuwe atmosfeer" met zich mee en heeft de "moed om verantwoordelijkheid te nemen", aldus staatspersbureau Xinhua.
Daarnaast wordt Lee geprezen voor "het waarborgen van de nationale veiligheid en de welvaart en stabiliteit van Hongkong". Als veiligheidschef overzag hij het hardhandige optreden van de politie en regering tegen prodemocratische activisten tijdens de massale protesten in 2019. Lee volgt de omstreden Carrie Lam op.
Lee begint met zijn nieuwe functie op 1 juli, de dag waarop het precies 25 jaar geleden is dat de Britten Hongkong overdroegen aan China. Bij de overdracht werd afgesproken dat Hongkong de eerstvolgende vijftig jaar een speciale status binnen China zou hebben. Inwoners van Hongkong hebben door het 'een land, twee systemen'-principe meer vrijheden dan Chinezen op het vasteland, maar deze zijn onder Lams leiding door Beijing al sterk ingeperkt.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
25 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten hebben melding gemaakt van nieuwe Iraanse aanvallen. De luchtafweer komt in actie om raketten en drones uit te schakelen, zeggen de autoriteiten in de Golfstaat.
2 uur geledenASHKELON (ANP/AFP) - Een Israëlische rechtbank heeft het voorarrest verlengd van twee activisten die van boten waren gehaald die naar de Gazastrook voeren. Dat moet de autoriteiten meer tijd geven om de Spanjaard Saif Abu Keshek en de Braziliaan Thiago Avila te verhoren, zegt hun advocaat.
2 uur geledenMANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.
4 uur geleden