Xi Jinping terug op wereldtoneel met acht gesprekken op een dag
DENPASAR (ANP) - Na zich tijdens de coronaperiode jaren niet op het wereldtoneel te hebben laten zien, is de Chinese president Xi Jinping terug op het wereldtoneel. Na een gesprek met de Amerikaanse president Joe Biden op maandag, sprak hij dinsdag met acht wereldleiders.
Xi had een drukke dag op de G20-top op het Indonesische Bali. Hij begon met een ontmoeting met de Franse president Macron, en sprak later onder andere met de Australische premier Anthony Albanese en de Nederlandse premier Mark Rutte. Verder ontmoette hij de leiders van Spanje, Argentinië, Zuid-Korea, Senegal en Indonesië.
Het was pas de tweede keer dat de Chinese president zijn land uitkwam sinds de pandemie begin 2020 uitbrak. Twee maanden terug reisde hij naar Kazachstan en Oezbekistan, waar hij sprak met onder anderen de Russische president Vladimir Poetin. China hanteert nog altijd een zeer streng coronabeleid, waardoor hele steden in lockdown moeten na een handvol coronabesmettingen.
In de afgelopen 2,5 jaar sprak Xi wel veel wereldleiders via telefoon- en videoverbinding, maar hij zei zelf maandag dat dat "geen alternatief" is voor een echt gesprek.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf heeft opnieuw beklemtoond dat Iran wil dat er eerst een wapenstilstand in Libanon komt voordat er tussen zijn land en de VS onderhandeld kan worden. Hij eiste vrijdag ook dat bevroren Iraanse tegoeden worden vrijgegeven voor de onderhandelingen beginnen.
56 minuten geledenNABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran. Voordat hij in Washington op het vliegtuig stapte, zei hij tegen journalisten dat hij hoopt op een positieve uitkomst. Vanaf zaterdag gaan de VS en Iran praten over een definitief einde aan de oorlog.
3 uur geledenHELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".
5 uur geleden