Xi Jinping terug op wereldtoneel met acht gesprekken op een dag
DENPASAR (ANP) - Na zich tijdens de coronaperiode jaren niet op het wereldtoneel te hebben laten zien, is de Chinese president Xi Jinping terug op het wereldtoneel. Na een gesprek met de Amerikaanse president Joe Biden op maandag, sprak hij dinsdag met acht wereldleiders.
Xi had een drukke dag op de G20-top op het Indonesische Bali. Hij begon met een ontmoeting met de Franse president Macron, en sprak later onder andere met de Australische premier Anthony Albanese en de Nederlandse premier Mark Rutte. Verder ontmoette hij de leiders van Spanje, Argentinië, Zuid-Korea, Senegal en Indonesië.
Het was pas de tweede keer dat de Chinese president zijn land uitkwam sinds de pandemie begin 2020 uitbrak. Twee maanden terug reisde hij naar Kazachstan en Oezbekistan, waar hij sprak met onder anderen de Russische president Vladimir Poetin. China hanteert nog altijd een zeer streng coronabeleid, waardoor hele steden in lockdown moeten na een handvol coronabesmettingen.
In de afgelopen 2,5 jaar sprak Xi wel veel wereldleiders via telefoon- en videoverbinding, maar hij zei zelf maandag dat dat "geen alternatief" is voor een echt gesprek.
Meer uit Buitenland
ST. PAUL (ANP/RTR) - Journalist Don Lemon, een bekende oud-presentator van CNN, is opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in een kerk in St. Paul, Minnesota, op 18 januari. Dat meldt zijn advocaat. Lemon en twee anderen werden opgepakt op last van minister van Justitie Pam Bondi.
53 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft militairen uit landen van de Europese Unie bestempeld als terroristen. Het is een reactie op het Europese besluit de Iraanse Revolutionaire Garde (IRGC) aan te merken als terroristische organisatie. Het hoofd van de Iraanse justitie, Gholamhossein Mohseni Ejei, zei eerder dat Iran die Europese stap zou vergelden. Het is niet duidelijk wat de Iraanse bestempeling praktisch betekent.
1 uur geledenRAFAH (ANP) - Israël opent de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van Gaza met Egypte, zondag voor beperkt personenverkeer. De Israëlische defensieorganisatie COGAT heeft bekendgemaakt dat mensen Gaza alleen binnen kunnen komen of verlaten na een Israëlische veiligheidscheck en onder coördinatie van Egypte.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 170 burgers zijn in Myanmar gedood bij militaire luchtaanvallen tijdens de recente verkiezingen, melden de Verenigde Naties. De verkiezingen werden gehouden in een periode van twee maanden.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft besloten tot en met zondag geen aanvallen op Kyiv uit te voeren, na een verzoek hierover van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft het Kremlin vrijdag bekendgemaakt. Dit zou bedoeld zijn om gunstige omstandigheden te creëren voor onderhandelingen.
3 uur geledenANKARA/ISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft in een telefoongesprek zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gezegd dat Turkije bereid is te werken aan het wegnemen van de opgelopen spanningen tussen Iran en de VS. Erdogan wil "een faciliterende rol spelen voor de-escalatie" tussen de landen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft de begroting voor 2026 doorgedrukt. Het is de derde keer in korte tijd dat hij een grondwetsartikel gebruikt om een stemming in het parlement over de begroting te omzeilen. Dit is volgens Franse media de laatste stap voor de definitieve goedkeuring, vermoedelijk aanstaande maandag.
5 uur geleden