Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Xi in Hongkong voor viering 25 jaar machtsoverdracht aan China

Xi in Hongkong voor viering 25 jaar machtsoverdracht aan China

HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping is in Hongkong aangekomen voor de viering van de machtsoverdracht van de stad door Groot-Brittannië aan China 25 jaar geleden. Vrijdag zal hij ook de beëdiging van de nieuwe leider van Hongkong John Lee bijwonen. Het is zijn eerste bezoek aan Hongkong in vijf jaar tijd.

Xi is per trein naar Hongkong gegaan, samen met zijn vrouw en de minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi. De president werd ontvangen door uittredend leider Lam, schoolkinderen met vlaggen en een groep dansers en hij werd toegezongen. Kort na zijn aankomst zei Xi dat het 'een land twee systemen'-principe altijd goed heeft gewerkt en dat het de toekomst van China is. "Na de storm is Hongkong herboren met vuur en een enorme vitaliteit."

De plannen van Xi zijn niet bekendgemaakt, behalve dat hij vrijdag bij de beëdiging van Lee is en dat hij waarschijnlijk in Shenzhen, in de buurt van Hongkong, overnacht.

Strenge coronaregels

De verwachting is dat de Communistische Partij evenementen gaat organiseren die de macht over Hongkong laten zien. Die macht is flink toegenomen sinds de demonstraties tegen de toenemende invloed van Beijing met harde hand zijn neergeslagen en de demonstranten zijn vervolgd na het invoeren van een nieuwe veiligheidswet. Bewoners klagen tegen persbureau AFP over het machtsvertoon van China. "Zijn al die vlaggen op straat nodig? Het is gewoon te veel. Dit werkt beter als mensen het uit zichzelf doen."

Rond het bezoek zijn strenge coronaregels ingesteld. Delen van Hongkong zijn afgesloten en leiders die aanwezig zijn mogen alleen met een beperkt aantal mensen contact hebben.

Tijdens het laatste bezoek van Xi aan Hongkong vijf jaar geleden werd er nog op grote schaal gedemonstreerd. Dat gebeurt komende dagen waarschijnlijk niet, omdat de straffen voor zulke protesten sinds de veiligheidswet enorm zwaar zijn.

Meer uit Buitenland

Afrikaanse Unie wijst 'elke erkenning van Somaliland' af

ADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.

2 uur geleden
Trump: Zelensky heeft niets totdat ik akkoord ga

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.

4 uur geleden
Zelensky zegt 'klaar' te zijn voor referendum over vredesplan

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.

7 uur geleden
Russen: laatste stap nodig voor oplossing Oekraïne-conflict

MOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.

8 uur geleden
Israël eerste land dat afgescheiden Somaliland erkent

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.

9 uur geleden
Oud-premier Maleisië krijgt opnieuw cel in corruptieschandaal

KUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.

11 uur geleden
Ontmoeting Zelensky en Trump aanstaande zondag

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.

12 uur geleden