Xi herhaalt in nieuwjaarstoespraak wens om Taiwan in te lijven
BEIJING (ANP/AFP) - In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Chinese volk heeft president Xi Jinping zijn lof uitgesproken voor zijn landgenoten en hun inzet voor China en de Chinese belangen. Ook zei hij dat China zich wil blijven inzetten voor "wereldvrede en het bouwen van een gemeenschap met een gedeelde blik op de toekomst van de mensheid". Xi: "Laten we voorwaarts treden, moedig, vitaal en energiek als paarden, en vechten voor onze dromen en ons geluk."
Dat die dromen primair Chinees zijn, liet Xi merken toen hij reflecteerde op de huidige tijd en de oorlogen die de wereld in hun greep houden. China staat volgens Xi "altijd aan de juiste kant van de geschiedenis" en liet ook Taiwan niet onbesproken. Volgens het staatshoofd is "de vereniging van het moederland, een trend in de tijd, niet te stuiten", daarbij refererend aan de Chinese wens het eiland in te nemen. Het land ziet Taiwan, dat al decennia onafhankelijk is, als een afvallige provincie die het, desnoods met geweld, wil innemen.
Xi roemde verder de Chinese prestaties van de voorbije jaren, in het bijzonder op het gebied van de industrie, kunstmatige intelligentie en de economie. Volgens Xi heeft "het harde werk" van de Chinezen die vooruitgang mogelijk gemaakt, ook al kwam die "niet altijd even gemakkelijk". De Chinese economie zou in 2025 "rond de 5 procent" zijn gegroeid, aldus het staatshoofd.
China, een planeconomie, begint in 2026 aan een nieuwe cyclus van 5-jarig economisch langetermijnbeleid, zei Xi. In dat kader "moeten we focussen op onze doelen en taken, ons zelfverzekerd weten en momentum opbouwen om vooruitgang te boeken", aldus Xi. "Op die manier kunnen we een nieuw hoofdstuk schrijven in het mirakel dat China heet."
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal de oorlog in Oekraïne winnen. Dat zei president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse nieuwjaarstoespraak, die traditioneel kort voor het ingaan van het nieuwe jaar op televisie wordt uitgezonden. Het oostelijkste deel van Rusland, het schiereiland Kamtsjatka, ging om 13.00 uur Nederlandse tijd als eerste gebied in Rusland het nieuwe jaar in. Later wordt de toespraak uitgezonden in de tien andere tijdzones die Rusland beslaat.
47 minuten geledenBRUSSEL/JERUZALEM/GENÈVE (ANP/AFP) - Eurocommissaris Hadja Lahbib heeft beklemtoond dat Israëlische maatregelen tegen niet-gouvernementele organisaties die actief zijn in de Gazastrook "vitale hulp" aan de belegerde strook zullen blokkeren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Russische bewering dat Oekraïne drones heeft afgevuurd op de woning van president Vladimir Poetin is een "opzettelijke afleiding" van de vredesinspanningen, schrijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Bijna zestig vrouwelijke parlementsleden in Japan, onder wie premier Sanae Takaichi, hebben een petitie ingediend waarin ze pleiten voor meer toiletten in het parlementsgebouw. Bij de afgelopen verkiezingen is het aantal vrouwelijke politici flink gestegen, maar het aantal toiletten blijft in vergelijking ver achter.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.
5 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken waren bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei. China bevestigt de militaire oefeningen "succesvol te hebben afgerond".
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Russische troepen rukken op in de Oekraïense verdedigingslinies en president Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van een bufferzone in de Oekraïense regio's Soemy en Charkiv in 2026. Dat heeft de Russische stafchef Valeri Gerasimov tegen Russische persbureaus gezegd.
8 uur geleden