Xi en Trump bellen daags voor inauguratie
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft vrijdag gebeld met Donald Trump, kort voor zijn benoeming tot president van de Verenigde Staten. Trump omschrijft het gesprek "erg goed voor zowel China als de VS".
"Het is mijn verwachting dat we veel problemen samen gaan oplossen en direct gaan beginnen", aldus Trump op zijn platform Truth Social. Hij verklaart ook dat ze beiden "alles in het werk zullen stellen om de wereld vreedzamer en veiliger te maken". Ze hebben gesproken over onder meer handel, TikTok en fentanyl. Volgens Trump moet China maatregelen nemen tegen de handel in de zeer verslavende pijnstiller fentanyl.
Volgens Xi hechten zowel hij als Trump grote waarde aan de onderlinge communicatie en hopen ze op een positief begin van de relatie tussen China en de VS bij de machtswisseling in Washington.
Handelsoorlog
China meldde eerder op vrijdag dat vicepresident Han Zheng maandag naar de inauguratie gaat. Een woordvoerder van Trump maakte vorig jaar bekend dat Trump Xi had uitgenodigd. De Amerikaan nodigde ook andere buitenlandse leiders uit, wat ingaat tegen de traditie. Gewoonlijk vertegenwoordigen diplomaten hun land.
Trump voerde in zijn eerste ambtstermijn als president een handelsoorlog met China. Zo legde hij hoge importheffingen op producten uit China. Nu dreigt hij met nog zwaardere maatregelen. De regering in Beijing maakt zich volgens hem schuldig aan oneerlijke handelspraktijken. Xi zei vorig jaar dat hij bereid is samen te werken met Trump om de relatie tussen hun landen te verbeteren.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is van plan om op 24 februari voorbereidingen op presidentsverkiezingen en een referendum aan te kondigen. Een mogelijke datum daarvoor zou in mei kunnen zijn. Dat schrijft de Financial Times op basis van Oekraïense en Europese functionarissen die bij de planning betrokken zijn.
1 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft zijn geplande reis naar de Veiligheidsconferentie van München opgeschort vanwege de massaschietpartij van dinsdag in een afgelegen plaats in het westen van het land. Dat heeft zijn kantoor bekendgemaakt.
2 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP/RTR) - Tien mensen, onder wie een vermoedelijke schutter, zijn omgekomen bij schietincidenten in Tumbler Ridge, in de Canadese provincie Brits-Columbia. Dat meldt de Canadese zender CBC News. Volgens de politie is de schutter een vrouw. Massaschietpartijen in Noord-Amerika worden bijna altijd door mannen gepleegd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de pride-vlag verwijderd van het Stonewall National Monument, dat belangrijk is voor lhbti'ers. Dit gebeurde na een instructie van de Amerikaanse regering over het vlaggenbeleid, melden Amerikaanse media zoals The New York Times en NBC News.
9 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro zegt deze week ontsnapt te zijn aan een moordaanslag. Drugsbendes zouden al maanden achter hem aanzitten en volgens Petro neemt het politieke geweld toe in aanloop naar de presidentsverkiezingen in mei.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een onlangs opgedoken FBI-document roept vragen op over wat de Amerikaanse president Donald Trump wist over het seksueel misbruik door Jeffrey Epstein. Nadat de eerste aanklachten tegen Epstein in 2006 openbaar werden, zou hij tegen een politiechef hebben gezegd dat "iedereen" op de hoogte was.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Democraten in het Amerikaanse Congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee een einde moet worden gemaakt aan de verjaringstermijn bij zedenmisdrijven. Het voorstel heet Virginia's Law, naar een van de bekendste slachtoffers van Jeffrey Epstein: Virginia Giuffre.
12 uur geleden