Xi en Trump bellen daags voor inauguratie
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft vrijdag gebeld met Donald Trump, kort voor zijn benoeming tot president van de Verenigde Staten. Trump omschrijft het gesprek "erg goed voor zowel China als de VS".
"Het is mijn verwachting dat we veel problemen samen gaan oplossen en direct gaan beginnen", aldus Trump op zijn platform Truth Social. Hij verklaart ook dat ze beiden "alles in het werk zullen stellen om de wereld vreedzamer en veiliger te maken". Ze hebben gesproken over onder meer handel, TikTok en fentanyl. Volgens Trump moet China maatregelen nemen tegen de handel in de zeer verslavende pijnstiller fentanyl.
Volgens Xi hechten zowel hij als Trump grote waarde aan de onderlinge communicatie en hopen ze op een positief begin van de relatie tussen China en de VS bij de machtswisseling in Washington.
Handelsoorlog
China meldde eerder op vrijdag dat vicepresident Han Zheng maandag naar de inauguratie gaat. Een woordvoerder van Trump maakte vorig jaar bekend dat Trump Xi had uitgenodigd. De Amerikaan nodigde ook andere buitenlandse leiders uit, wat ingaat tegen de traditie. Gewoonlijk vertegenwoordigen diplomaten hun land.
Trump voerde in zijn eerste ambtstermijn als president een handelsoorlog met China. Zo legde hij hoge importheffingen op producten uit China. Nu dreigt hij met nog zwaardere maatregelen. De regering in Beijing maakt zich volgens hem schuldig aan oneerlijke handelspraktijken. Xi zei vorig jaar dat hij bereid is samen te werken met Trump om de relatie tussen hun landen te verbeteren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije blijft bij zijn weigering akkoord te gaan met de start van officiële EU-toetredingsonderhandelingen met Oekraïne. Ook wil Hongarije niet dat de EU-regeringsleiders tijdens hun top van donderdag akkoord gaan met volgende stappen richting de EU voor Moldavië, Albanië en Montenegro. Dit zei de Deense minister Marie Bjerre van Europese Zaken na afloop van een vergadering met EU-ministers.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Er komt geen stemming in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden over het verlengen van de subsidies om zorgpremies betaalbaar te houden, meldt de Republikeinse voorzitter Mike Johnson. De stemming was een laatste poging van gematigde Republikeinen om een stijging van de zorgpremies te voorkomen, voordat wetgevers vrijdag met kerstreces gaan.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Colombia's grootste drugskartel Clan del Golfo bestempeld als terroristische organisatie. In een verklaring noemt buitenlandminister Marco Rubio de groepering een "gewelddadige en machtige criminele organisatie" die voornamelijk leeft van cocaïnehandel en verantwoordelijk is voor terroristische aanslagen in Colombia.
5 uur geledenHELSINKI (ANP) - De EU-landen aan de Russische grens mogen niet alleen opdraaien voor hun veiligheid, vinden ze. Acht 'oostflankstaten' vragen de Europese Unie om hun verdediging tegen Rusland "onmiddellijk" en met voorrang te versterken.
6 uur geleden