Xi en Trump bellen daags voor inauguratie
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft vrijdag gebeld met Donald Trump, kort voor zijn benoeming tot president van de Verenigde Staten. Trump omschrijft het gesprek "erg goed voor zowel China als de VS".
"Het is mijn verwachting dat we veel problemen samen gaan oplossen en direct gaan beginnen", aldus Trump op zijn platform Truth Social. Hij verklaart ook dat ze beiden "alles in het werk zullen stellen om de wereld vreedzamer en veiliger te maken". Ze hebben gesproken over onder meer handel, TikTok en fentanyl. Volgens Trump moet China maatregelen nemen tegen de handel in de zeer verslavende pijnstiller fentanyl.
Volgens Xi hechten zowel hij als Trump grote waarde aan de onderlinge communicatie en hopen ze op een positief begin van de relatie tussen China en de VS bij de machtswisseling in Washington.
Handelsoorlog
China meldde eerder op vrijdag dat vicepresident Han Zheng maandag naar de inauguratie gaat. Een woordvoerder van Trump maakte vorig jaar bekend dat Trump Xi had uitgenodigd. De Amerikaan nodigde ook andere buitenlandse leiders uit, wat ingaat tegen de traditie. Gewoonlijk vertegenwoordigen diplomaten hun land.
Trump voerde in zijn eerste ambtstermijn als president een handelsoorlog met China. Zo legde hij hoge importheffingen op producten uit China. Nu dreigt hij met nog zwaardere maatregelen. De regering in Beijing maakt zich volgens hem schuldig aan oneerlijke handelspraktijken. Xi zei vorig jaar dat hij bereid is samen te werken met Trump om de relatie tussen hun landen te verbeteren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vreemdelingenpolitie ICE heeft de moeder opgepakt van de neef van Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt. De vrouw zou op een inmiddels verlopen toeristenvisum als kind vanuit Brazilië naar de VS zijn gekomen, bericht nieuwszender NBC News.
25 minuten geledenBISSAU (ANP/RTR/AFP) - Er zijn schoten gelost in de hoofdstad van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. President Umaro Sissoco Embalo spreekt van een coup en zei tegen tijdschrift Jeune Afrique dat hij is gearresteerd.
34 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Europa moet koers houden, maar ook het tempo opvoeren om de beste uitkomst voor Oekraïne en Europa te bereiken, zei Kallas na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Om Rusland te dwingen tot vrede, moet de druk verder worden opgevoerd via nieuwe sancties en meer militaire en financiële steun aan Oekraïne, zei ze woensdag tijdens een persconferentie.
51 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse ex-president Nicolas Sarkozy is ook in hoger beroep veroordeeld wegens onder meer overtreding van de kieswet tijdens zijn campagne voor de verkiezingen in 2012. Hij kreeg begin 2024 een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, in deze zaak. De hoogste rechters in het land, het Hof van Cassatie, hebben de veroordeling gehandhaafd.
57 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De invoering van de wet tegen ontbossing wordt uitgesteld tot 30 december 2026, zo heeft het Europees Parlement woensdag besloten. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. De ontbossingswet zou aanvankelijk op 1 januari 2025 ingaan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan voor het eind van het jaar op nog eens 2 miljard dollar aan Amerikaanse wapens rekenen, verwacht NAVO-chef Mark Rutte. "We liggen op schema", zei hij tegen onder andere de Spaanse krant El País.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept op tot een minimumleeftijd van 16 jaar voor sociale media. Kinderen vanaf 13 jaar zouden wel al op sociale media kunnen, maar alleen met toestemming van de ouders, stelt het parlement voor.
2 uur geleden