Xi en Trump bellen daags voor inauguratie
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft vrijdag gebeld met Donald Trump, kort voor zijn benoeming tot president van de Verenigde Staten. Trump omschrijft het gesprek "erg goed voor zowel China als de VS".
"Het is mijn verwachting dat we veel problemen samen gaan oplossen en direct gaan beginnen", aldus Trump op zijn platform Truth Social. Hij verklaart ook dat ze beiden "alles in het werk zullen stellen om de wereld vreedzamer en veiliger te maken". Ze hebben gesproken over onder meer handel, TikTok en fentanyl. Volgens Trump moet China maatregelen nemen tegen de handel in de zeer verslavende pijnstiller fentanyl.
Volgens Xi hechten zowel hij als Trump grote waarde aan de onderlinge communicatie en hopen ze op een positief begin van de relatie tussen China en de VS bij de machtswisseling in Washington.
Handelsoorlog
China meldde eerder op vrijdag dat vicepresident Han Zheng maandag naar de inauguratie gaat. Een woordvoerder van Trump maakte vorig jaar bekend dat Trump Xi had uitgenodigd. De Amerikaan nodigde ook andere buitenlandse leiders uit, wat ingaat tegen de traditie. Gewoonlijk vertegenwoordigen diplomaten hun land.
Trump voerde in zijn eerste ambtstermijn als president een handelsoorlog met China. Zo legde hij hoge importheffingen op producten uit China. Nu dreigt hij met nog zwaardere maatregelen. De regering in Beijing maakt zich volgens hem schuldig aan oneerlijke handelspraktijken. Xi zei vorig jaar dat hij bereid is samen te werken met Trump om de relatie tussen hun landen te verbeteren.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.
41 minuten geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.
1 uur geledenHONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben volgens de Syrische staatstelevisie tien mensen gedood in een dorp in het zuiden van Syrië. Onder de slachtoffers zouden vrouwen en kinderen zijn. De Israëlische krijgsmacht meldt dat zes militairen gewond raakten bij de nachtelijke operatie. Syrië beticht Israël van een oorlogsmisdaad.
4 uur geleden