X van Elon Musk volgens Brussel in de fout met blauwe vinkjes
BRUSSEL (ANP) - Socialmediabedrijf X van Elon Musk misleidt volgens de Europese Commissie gebruikers met zijn blauwe vinkjes. Daarmee overtreedt het platform, voorheen bekend als Twitter, de Europese regels. X krijgt van Brussel nu een formele waarschuwing en mogelijk volgt later nog een hoge boete.
De Europese toezichthouders zijn ontevreden over het systeem van de blauwe vinkjes, aangezien iedereen die daarvoor wil betalen tegenwoordig zo'n vinkje kan krijgen. Voorheen was het een teken dat een bepaald account daadwerkelijk van een beroemd persoon was. Kwaadwillenden kunnen zich nu dus makkelijk voordoen als iemand anders en gebruikers om de tuin leiden.
De commissie beschuldigde X ook van het niet naleven van de regels voor openheid over reclame, omdat het platform "geen doorzoekbare en betrouwbare" advertentiedatabase biedt. Daarnaast verleent X onderzoekers volgens Brussel geen toegang tot bepaalde gegevens, terwijl dit wel zou moeten.
Digital Services Act
De formele waarschuwing vloeit voort uit de Digital Services Act (DSA). Dat is een Europese wet die platforms als X, Instagram, TikTok en Facebook dwingt meer te doen aan het toezicht op onlinecontent die gebruikers de wereld in sturen. Zo moeten ze maatregelen nemen tegen bijvoorbeeld nepnieuws, terroristische oproepen en onlinehaat.
Het platform kreeg al meerdere waarschuwingen uit Brussel sinds Musk, zelfverklaard voorvechter van het onbegrensde vrije woord, het bedrijf overnam. In december ging Brussel een stap verder met de aankondiging "met voorrang" onderzoek te doen naar het platform. Een volgende stap kan een boete zijn.
Veranderingen eisen
"X heeft nu het recht om zich te verdedigen, maar als onze mening wordt bevestigd, zullen we boetes opleggen en aanzienlijke veranderingen eisen", zegt eurocommissaris Thierry Breton. Als X een boete krijgt, kan die hoog uitpakken. Boetes op grond van de DSA kunnen oplopen tot 6 procent van de totale wereldwijde jaaromzet van een bedrijf.
Enkele uren na de bekendmaking wekte Musk de suggestie naar de rechter te stappen. "We kijken uit naar een zeer openbaar gevecht in de rechtszaal, zodat Europeanen de waarheid kunnen kennen", schreef hij op X in een reactie op Bretons bericht.
Meer uit Financieel
SHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
2 uur geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
3 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
20 uur geledenNICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
23 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
1 dag geleden