WWF: ontbossing neemt nog toe, ondanks beloftes wereldleiders
GLAND (ANP) - Zeker 6,6 miljoen hectare bos is wereldwijd verloren gegaan in 2022, signaleert het Wereld Natuur Fonds (WWF) dinsdag in meerdere rapporten. Dat is een toename van 4 procent ten opzichte van een jaar eerder. Daarmee is de belofte van wereldleiders om in 2030 ontbossing gestopt te hebben nog ver uit zicht.
Het grootste deel van de ontbossing vindt plaats in tropische regenwouden. Zo ging daar zo'n 4,1 miljoen hectare aan bos verloren afgelopen jaar. "Ontbossing in de drie grootste tropische regenwouden (in Congo, Zuidoost-Azië en in het Amazonegebied) kan leiden tot een wereldwijde klimaatramp", schrijft het WWF.
Inmiddels gaat er in tropische gebieden zoveel bos verloren dat daardoor meer CO2 vrijkomt dan het op kan vangen. Dat is onder meer doordat stukken in het regenwoud afgebrand worden om ruimte te maken, bijvoorbeeld voor landbouw. Vaak is dat illegaal. Het WWF heeft samen met onder meer Wageningen University and Research en Deloitte een systeem gemaakt dat met kunstmatige intelligentie kan voorspellen waar mogelijk illegale ontbossing kan plaatsvinden. "Op die manier kunnen lokale overheden op tijd ingrijpen", vertelt de natuurorganisatie.
Het WWF heeft ook uitgezocht of het überhaupt nog haalbaar is om tegen 2030 ontbossing gestopt te hebben. "Als wereldleiders en bedrijven hun beloftes houden en actie ondernemen, kunnen ze de bossen nog redden."
Meer uit Buitenland
LA PAZ (ANP/AFP) - De Boliviaanse president Rodrigo Paz heeft zaterdag de noodtoestand afgekondigd om het hoofd te kunnen bieden aan de droogtes en overstromingen als gevolg van "el Súper Niño". De maatregel maakt het mogelijk om meer economische middelen en hulpdiensten in te zetten in de kritieke gebieden.
2 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat de Verenigde Staten nog één of twee doelen in Iran moeten "aanpakken", met name de berg Kolang, waarvan wordt vermoed dat daar een nucleair complex is gevestigd. Dat zei hij in gesprek met journalisten in zijn resort Mar-a-Lago.
2 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Een Amerikaanse federale rechter heeft zaterdag een aanklacht wegens smaad van de Amerikaanse president Donald Trump tegen The Wall Street Journal afgewezen. De aanklacht had betrekking op een artikel waarin hem een brief in de vorm van een naakte vrouw werd toegeschreven die hij in 2003 aan zedendelinquent Jeffrey Epstein zou hebben geschreven.
2 uur geledenPALM BEACH (ANP/RTR) - De naar de Verenigde Staten gevluchte Flávio Bolsonaro kan zolang blijven als hij wil. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag gezegd.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - In Londen zijn zaterdag minstens 139 mensen gearresteerd omdat ze deelnamen aan een bijeenkomst ter ondersteuning van de organisatie Palestine Action. Deze pro-Palestijnse beweging is sinds juli 2025 in het Verenigd Koninkrijk verboden en wordt aangemerkt als terroristisch.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft zaterdagavond een belangrijke winkelstraat in het centrum van Frankfurt afgezet na plunderingen. Relschoppers hadden etalages ingeslagen, winkels leeggeroofd en agenten aangevallen.
8 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zaterdag gezegd dat de conservatieve en nationalistische oppositie de democratie en de rechtsstaat wil "vernietigen". Hij reageert daarmee op de onrust die is ontstaan rond het Constitutioneel Hof.
9 uur geleden