Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

WWF: nog steeds nemen wereldwijd populaties wilde dieren af

WWF: nog steeds nemen wereldwijd populaties wilde dieren af

ZEIST (ANP) - Populatiegroottes van wilde dieren zijn wederom gedaald, signaleert het Wereld Natuur Fonds (WWF) in de nieuwste editie van het Living Planet Report van donderdag. Tussen 1970 en 2018 namen populaties van zoogdieren, vogels, amfibieën, reptielen en vissen gemiddeld met 69 procent af. De natuurorganisatie stelt dat de dieren te maken hebben met een "dubbele noodsituatie": klimaatverandering en biodiversiteitsverlies.

Het Living Planet Report ziet de daling bij de 32.000 onderzochte populaties van 5230 in het wild levende diersoorten. Met name populaties in Latijns-Amerika en het Caribisch gebied hebben het zwaar te verduren gehad. Daar gaat het om een gemiddelde daling van 94 procent. Oorzaken zijn onder meer grootschalige ontbossing, overbevissing, stroperij en vervuiling. Het WWF noemt als voorbeeld het Amazonegebied, dat bedreigd wordt door illegale houtkap en aangestoken branden.

Wereldwijd hadden zoetwaterdieren het meeste last. Zoetwaterpopulaties namen af met gemiddeld 83 procent. Dat komt onder meer door obstakels in het water, zoals stuwen en dammen. Ook in Nederland hebben vissen en andere dieren daarmee te maken, zegt het WWF. Het rapport raadt aan om meer doorgangen te maken voor vissen en sommige dammen weg te halen.

Eens in de twee jaar wordt het rapport gepubliceerd. In 2020 waren de populaties tussen 1970 en 2016 gekelderd met 68 procent. "Het is zorgwekkend dat we er met z'n allen nog steeds niet in geslaagd zijn deze neerwaartse trend om te buigen en dat het weer slechter gaat met de natuur", reageert directeur Kirsten Schuijt van de Nederlandse tak van het WWF.

WWF-ambassadeur en meteoroloog Reinier van den Berg wijst erop dat klimaatverandering een grote impact heeft op de natuur en biodiversiteit."Hitte, droogte, natuurbranden maar ook overstromingen, het zijn de vingerafdrukken van de opwarmende aarde. Andersom kan herstel van natuur klimaatverandering significant vertragen. Zo kan bijvoorbeeld bescherming van bos niet alleen zorgen voor veel CO2 opslag, maar ook voor verminderen van droogte en tempering van hitte", aldus de weerpresentator.

Meer uit Binnenland

Honderden mensen bij alternatieve herdenking in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.

1 uur geleden
Nederland staat twee minuten stil voor de oorlogsslachtoffers

AMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.

1 uur geleden
Helikoptervluchten vanaf Gilze-Rijen gaan door op Bevrijdingsdag

GILZE-RIJEN (ANP) - De zogenoemde bevrijdingsvluchten, waarbij helikopters van de luchtmacht langs de verschillende bevrijdingsfestivals gaan, gaan dinsdag gewoon door. Dat meldt een woordvoerster van de Luchtmacht. De vluchten vertrekken vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen, die maandag enige tijd werd ontruimd door een verdachte situatie.

1 uur geleden
Halsema vraagt aandacht voor vrouwen in oorlogstijd

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft op 4 mei aandacht gevraagd voor de rol van vrouwen in tijden van oorlog. "In een oorlog staan vrouwen nooit aan de zijlijn. Zij staan vooraan, aan het front", zei ze in een toespraak voorafgaand aan een stille tocht van het Museumplein naar de Dam. "Als soldaat, als arts, als journalist, als moeder, als verdedigers van vrijheid in de breedste zin van het woord. En in Nederland waren vrouwen vaak de spil van het verzet."

3 uur geleden
Minister Heinen: handelsdeal VS-EU moet worden uitgevoerd

BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt het belangrijk dat de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de EU wordt uitgevoerd. Hij reageert daarmee op de 25 procent importheffing op auto's die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aankondigde.

6 uur geleden
Deel vliegbasis Gilze-Rijen ontruimd vanwege bedreiging

GILZE-RIJEN (ANP) - Een deel van de luchtmachtbasis op vliegveld Gilze-Rijen is ontruimd en de hoofdingang is afgesloten vanwege een bedreiging, meldt de Koninklijke Marechaussee.

7 uur geleden
Monument op de Dam weer schoon na bekladding

AMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.

7 uur geleden