WWF noemt klimaatfonds fonds voor einde van de wereld
GLAND (ANP/BELGA) - Het Wereld Natuur Fonds (WWF) noemt het klimaatfonds dat de top in Sharm-al-Sheikh in het leven heeft geroepen, een fonds voor het einde van de wereld. Het is een positieve stap, maar omdat de top verder geen ambitieuzere doelstellingen heeft opgeleverd, dreigt het een "doemdagfonds" te worden, volgens de klimaatman van het WWF, Manuel Pulgar-Vidal.
Hoeveel geld het fonds krijgt en van wie is nog onduidelijk. Dat wordt in het komende jaar besproken. De landen hebben in de Egyptische badplaats volgens Pulgar-Vidal de kans gemist om de geleidelijke afschaffing van fossiele brandstoffen te versnellen. De wereld blijft hierdoor "op weg naar een klimaatcatastrofe".
Het fonds moet schade gaan vergoeden die armere landen zeggen te hebben geleden door relatief hogere temperaturen op de aarde. Maar volgens het WWF is het fonds bijvoorbeeld voor Afrika niet toereikend. De behoeften en prioriteiten van Afrika zijn volgens de natuurbeschermingsorganisatie niet aan bod gekomen in Sharm-el-Sheikh, terwijl "Afrika in de frontlinie van de klimaatcrisis" ligt.
Tal van milieu- en mensenrechtenorganisaties beschouwen het voornemen het fonds op te richten als een stap voorwaarts, maar zijn diep teleurgesteld dat verder eigenlijk niets is afgesproken wat niet reeds vorig jaar op de klimaattop in Glasgow is afgesproken. Het plan om de hogere temperaturen tegen te gaan met minder uitstoot van broeikasgassen zou zo mislukken. Het is de bedoeling dat de temperaturen dankzij menselijk ingrijpen niet verder stijgen dan 2, liefst 1,5 graad, maar dit zou niet worden gehaald.
Meer uit Buitenland
MINNA (ANP/AFP) - De dood van tientallen opgepakte mijnwerkers is vorige maand in Nigeria veroorzaakt door de "wrede en inhumane" manier waarop ze waren opgesloten. Dat concludeerden de onderzoekers die moesten ophelderen hoe de gevangenen de dood vonden in een cel in de stad Minna.
9 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR) - Het olierijke Saudi-Arabië lag ook dinsdag onder vuur van de Houthi's uit Jemen. Die maakten bekend dat ze een raketaanval hadden uitgevoerd op de olieraffinaderij van Ras Tanura, de grootste in het koninkrijk.
28 minuten geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Een 72-jarige tandarts met een keelfetisj heeft in Antwerpen zeven jaar cel opgelegd gekregen voor het misbruik van tientallen patiënten. Carl S. uit Wilrijk raakte opgewonden van de kokhalzende geluiden die vrouwen maakten terwijl hij vingers in hun keel stak. De autoriteiten vonden bij huiszoekingen video's waarop te zien was hoe de tandarts daarbij masturbeerde.
32 minuten geledenOLESJKY (ANP/RTR) - De wapenstilstand rond de door Rusland bezette stad Olesjky zal tot en met 1 november duren, meldt de Oekraïense hoofdonderhandelaar Davyd Arachamja op Telegram.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse lerarenbond SNES-FSU neemt geen genoegen met hervormingen die de regering heeft beloofd na protesten. "Wat het ministerie heeft gezegd, is slechts het begin van een antwoord", zei secretaris-generaal Sophie Vénétitay. "Het zal niet genoeg zijn om de woede weg te nemen."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil de EU-grensbewakingsdienst Frontex flink meer slagkracht geven, zo staat in een voorstel dat de Europese Commissie dinsdag presenteert. Naar aanleiding van onder meer de situatie in de Spaanse enclave Ceuta van afgelopen zomer moet Frontex met een kleine delegatie binnen 24 uur beschikbaar zijn voor lidstaten om te worden ingezet aan de grenzen van de EU.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Tot nu toe zijn er geen overtredingen van de wapenstilstand rond de Oekraïense stad Olesjky waargenomen, meldt Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov. De wapenstilstand ging in de nacht van maandag op dinsdag in. Zowel Rusland als Oekraïne leggen de wapens in de regio tijdelijk neer, zodat inwoners van Olesjky geholpen kunnen worden.
2 uur geleden