WWF noemt klimaatfonds fonds voor einde van de wereld
GLAND (ANP/BELGA) - Het Wereld Natuur Fonds (WWF) noemt het klimaatfonds dat de top in Sharm-al-Sheikh in het leven heeft geroepen, een fonds voor het einde van de wereld. Het is een positieve stap, maar omdat de top verder geen ambitieuzere doelstellingen heeft opgeleverd, dreigt het een "doemdagfonds" te worden, volgens de klimaatman van het WWF, Manuel Pulgar-Vidal.
Hoeveel geld het fonds krijgt en van wie is nog onduidelijk. Dat wordt in het komende jaar besproken. De landen hebben in de Egyptische badplaats volgens Pulgar-Vidal de kans gemist om de geleidelijke afschaffing van fossiele brandstoffen te versnellen. De wereld blijft hierdoor "op weg naar een klimaatcatastrofe".
Het fonds moet schade gaan vergoeden die armere landen zeggen te hebben geleden door relatief hogere temperaturen op de aarde. Maar volgens het WWF is het fonds bijvoorbeeld voor Afrika niet toereikend. De behoeften en prioriteiten van Afrika zijn volgens de natuurbeschermingsorganisatie niet aan bod gekomen in Sharm-el-Sheikh, terwijl "Afrika in de frontlinie van de klimaatcrisis" ligt.
Tal van milieu- en mensenrechtenorganisaties beschouwen het voornemen het fonds op te richten als een stap voorwaarts, maar zijn diep teleurgesteld dat verder eigenlijk niets is afgesproken wat niet reeds vorig jaar op de klimaattop in Glasgow is afgesproken. Het plan om de hogere temperaturen tegen te gaan met minder uitstoot van broeikasgassen zou zo mislukken. Het is de bedoeling dat de temperaturen dankzij menselijk ingrijpen niet verder stijgen dan 2, liefst 1,5 graad, maar dit zou niet worden gehaald.
Meer uit Buitenland
OLESJKY (ANP/AFP) - De humanitaire operatie in de Oekraïense plaats Olesjky is volgens Rusland afgerond. De mensen die geëvacueerd zijn, bevinden zich inmiddels op de Krim. Vanaf daar reizen ze naar het land waar ze zelf naartoe willen: Rusland of Oekraïne.
1 uur geledenNASHVILLE (ANP) - De Amerikaanse Christa Pike heeft voor het eerst van zich laten horen na de mislukte executie die ze op 30 september onderging. Ze laat weten dat er "geen moment is geweest" dat ze geen pijn had.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo heeft gestemd in de Amerikaanse midtermverkiezingen, bevestigt het Vaticaan. Eerder op vrijdag brachten Amerikaanse media naar buiten dat de paus een stembiljet had aangevraagd. Leo is de eerste Amerikaanse paus, en daarmee is het ook de eerste keer dat een paus stemt voor een verkiezing in de VS.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken Ignazio Cassis is op bezoek in Noord-Korea, de dictatuur waar westerse bewindslieden maar zelden komen. Hij zegt daar te hebben gesproken over "het normaliseren van de politieke betrekkingen en het hervatten van de politieke dialoog". Donderdag werd een Zwitsers diplomatiek kantoor geopend in Pyongyang.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne heeft olieraffinaderijen in Rusland aangevallen, zegt de Russische vicepremier Aleksandr Novak. Hij meldt dat in de regio Samara drie raffinaderijen en een gaschemisch complex zijn getroffen, waarbij er een lichte schade opliep.
3 uur geledenROME (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn in Italië de straat op gegaan om te demonstreren tegen het overheidsbeleid van premier Giorgia Meloni. Ze eisen meer geld voor het onderwijs en protesteren tegen de hoge kosten van het levensonderhoud.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde meldt twee olietankers op de Straat van Hormuz te hebben "gestopt". Ook zou een Amerikaans onbemand vaartuig zijn verwoest.
4 uur geleden