WWF noemt klimaatfonds fonds voor einde van de wereld
GLAND (ANP/BELGA) - Het Wereld Natuur Fonds (WWF) noemt het klimaatfonds dat de top in Sharm-al-Sheikh in het leven heeft geroepen, een fonds voor het einde van de wereld. Het is een positieve stap, maar omdat de top verder geen ambitieuzere doelstellingen heeft opgeleverd, dreigt het een "doemdagfonds" te worden, volgens de klimaatman van het WWF, Manuel Pulgar-Vidal.
Hoeveel geld het fonds krijgt en van wie is nog onduidelijk. Dat wordt in het komende jaar besproken. De landen hebben in de Egyptische badplaats volgens Pulgar-Vidal de kans gemist om de geleidelijke afschaffing van fossiele brandstoffen te versnellen. De wereld blijft hierdoor "op weg naar een klimaatcatastrofe".
Het fonds moet schade gaan vergoeden die armere landen zeggen te hebben geleden door relatief hogere temperaturen op de aarde. Maar volgens het WWF is het fonds bijvoorbeeld voor Afrika niet toereikend. De behoeften en prioriteiten van Afrika zijn volgens de natuurbeschermingsorganisatie niet aan bod gekomen in Sharm-el-Sheikh, terwijl "Afrika in de frontlinie van de klimaatcrisis" ligt.
Tal van milieu- en mensenrechtenorganisaties beschouwen het voornemen het fonds op te richten als een stap voorwaarts, maar zijn diep teleurgesteld dat verder eigenlijk niets is afgesproken wat niet reeds vorig jaar op de klimaattop in Glasgow is afgesproken. Het plan om de hogere temperaturen tegen te gaan met minder uitstoot van broeikasgassen zou zo mislukken. Het is de bedoeling dat de temperaturen dankzij menselijk ingrijpen niet verder stijgen dan 2, liefst 1,5 graad, maar dit zou niet worden gehaald.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.
30 minuten geledenHAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft aan Pakistan laten weten dat het een Amerikaans voorstel voor een wapenstilstand afwijst, meldt het Iraanse persbureau IRNA. Iran zou in de reactie de noodzaak van een permanent einde aan de oorlog benadrukken en met een reeks eisen komen, zoals een protocol voor een veilige doorgang door de Straat van Hormuz en het opheffen van sancties.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De voorzitter van de EU-leiders, António Costa, benadrukt op sociale media dat het aanvallen van civiele infrastructuur tijdens een oorlog illegaal is. De waarschuwing komt nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde civiele infrastructuur in Iran te verwoesten als het land de Straat van Hormuz niet zou openen.
1 uur geledenASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn reactie voor de Verenigde Staten klaar op het eerder voorgelegde vredesplan van bemiddelende partijen. Op een later punt zal dat bekendgemaakt worden, zegt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
6 uur geleden