Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

WWF klaagt bij VN over Bolsonaro om ontbossing en mensenrechten

WWF klaagt bij VN over Bolsonaro om ontbossing en mensenrechten

NEW YORK (ANP) - Het Wereld Natuur Fonds (WWF) en enkele andere organisaties hebben bij de VN een aanklacht ingediend tegen de huidige Braziliaanse regering. Ze verwijten vertrekkend president Jair Bolsonaro en zijn ministers "vernietiging van het milieu" in de Amazone en de Cerrado en schendingen van de mensenrechten van met name de inheemse bevolking.

De organisaties hebben hun klacht onder de aandacht gebracht van vijf verschillende VN-rapporteurs. Dat maakt volgens hen duidelijk hoe veelzijdig de problemen zijn die de ontbossing in het land veroorzaakt.

De Braziliaanse tak van het WWF stelt dat het kappen van stukken regenwoud, bijvoorbeeld voor landbouw of andere economische activiteiten, een negatief effect heeft op de hele wereldbevolking. Het regenwoud vervult immers een belangrijke rol in het wereldwijde klimaat. Volgens de natuurorganisatie is de ontbossing onder Bolsonaro op het hoogste niveau in vijftien jaar beland. De Amazone "komt steeds dichter bij een kantelpunt", waarna het ecosysteem zichzelf niet meer kan herstellen, waarschuwt het WWF.

Enkel aanbeveling mogelijk

De speciale VN-rapporteurs op het gebied van onder meer milieu en mensenrechten die de klacht binnen hebben gekregen, hebben niet de macht om de Braziliaanse overheid ergens toe te dwingen. "Ze kunnen het wel aanbevelen", aldus de organisaties.

Bolsonaro moet binnenkort vertrekken als president. Op 1 januari 2023 treedt zijn rivaal Inácio Lula da Silva aan, na een nipte verkiezingsoverwinning. Hij heeft beloofd het beschermen van de Amazone weer een prioriteit te maken. Lula is momenteel aanwezig op de klimaattop in Sharm-el-Sheikh.

Meer uit Buitenland

Zelensky: belangrijke Russische fabriek getroffen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

3 uur geleden
Iran maakt melding van meer dan 1300 omgekomen burgers

NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.

6 uur geleden
EU dreigt met sancties als Biënnale van Venetië Rusland toelaat

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.

7 uur geleden
Trump waarschuwt Iran tegen mijnen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.

7 uur geleden
Axios: VS willen dat Israël oliesector Iran niet aanvalt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

8 uur geleden
Pentagon meldt 140 gewonde militairen door oorlog

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.

9 uur geleden
Zelensky meldt inzet Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.

9 uur geleden