WWF klaagt bij VN over Bolsonaro om ontbossing en mensenrechten
NEW YORK (ANP) - Het Wereld Natuur Fonds (WWF) en enkele andere organisaties hebben bij de VN een aanklacht ingediend tegen de huidige Braziliaanse regering. Ze verwijten vertrekkend president Jair Bolsonaro en zijn ministers "vernietiging van het milieu" in de Amazone en de Cerrado en schendingen van de mensenrechten van met name de inheemse bevolking.
De organisaties hebben hun klacht onder de aandacht gebracht van vijf verschillende VN-rapporteurs. Dat maakt volgens hen duidelijk hoe veelzijdig de problemen zijn die de ontbossing in het land veroorzaakt.
De Braziliaanse tak van het WWF stelt dat het kappen van stukken regenwoud, bijvoorbeeld voor landbouw of andere economische activiteiten, een negatief effect heeft op de hele wereldbevolking. Het regenwoud vervult immers een belangrijke rol in het wereldwijde klimaat. Volgens de natuurorganisatie is de ontbossing onder Bolsonaro op het hoogste niveau in vijftien jaar beland. De Amazone "komt steeds dichter bij een kantelpunt", waarna het ecosysteem zichzelf niet meer kan herstellen, waarschuwt het WWF.
Enkel aanbeveling mogelijk
De speciale VN-rapporteurs op het gebied van onder meer milieu en mensenrechten die de klacht binnen hebben gekregen, hebben niet de macht om de Braziliaanse overheid ergens toe te dwingen. "Ze kunnen het wel aanbevelen", aldus de organisaties.
Bolsonaro moet binnenkort vertrekken als president. Op 1 januari 2023 treedt zijn rivaal Inácio Lula da Silva aan, na een nipte verkiezingsoverwinning. Hij heeft beloofd het beschermen van de Amazone weer een prioriteit te maken. Lula is momenteel aanwezig op de klimaattop in Sharm-el-Sheikh.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de zware aardbevingen van vorige week in Venezuela is gestegen naar 1943. Dat meldde parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez, die ook sprak over ruim tienduizend gewonden door het natuurgeweld.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept het Congres op alsnog te regelen dat het geboorterecht in het land beperkt wordt. Hij doet dat nadat hij een zaak bij het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten heeft verloren.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse Groene partij is van plan een motie van wantrouwen in te dienen tegen de regering vanwege de vermeend gebrekkige aanpak van de hitte deze maand, meldt Politico. Volgens partijleider Cyrielle Chatelain is de regering medeverantwoordelijk voor alle doden die er zijn gevallen tijdens de elf dagen durende hittegolf, waarin de warmste dag ooit werd gemeten.
3 uur geledenMUSCAT (ANP) - Oman heeft een plan gemaakt voor het heffen van servicekosten in de Straat van Hormuz, meldt The New York Times op basis van ingewijden. Oman zou daarover zelfs al een officieel voorstel hebben ingediend bij de Verenigde Staten, die sterk tegen betalingen in de zeestraat zijn.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - De Verenigde Naties waarschuwen dat de nood in Venezuela bijna een week na de verwoestende aardbevingen nog altijd hoog is. Honderdduizenden mensen raakten ontheemd en besmettelijke ziektes dreigen om zich heen te grijpen, stelt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een gevoelige nederlaag geleden bij het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten. De hoogste federale rechters blokkeerden een poging van de president om de automatische toekenning te beperken van de Amerikaanse nationaliteit aan kinderen van buitenlanders die in de VS worden geboren. Die praktijk staat bekend als birthright citizenship.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran stuurt woensdag "beslist" een delegatie naar Qatar om er te praten over de bevroren Iraanse tegoeden. Dit zei de woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Er is volgens het ministerie geen ontmoeting met Amerikanen gepland.
7 uur geleden