Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

WWF klaagt bij VN over Bolsonaro om ontbossing en mensenrechten

WWF klaagt bij VN over Bolsonaro om ontbossing en mensenrechten

NEW YORK (ANP) - Het Wereld Natuur Fonds (WWF) en enkele andere organisaties hebben bij de VN een aanklacht ingediend tegen de huidige Braziliaanse regering. Ze verwijten vertrekkend president Jair Bolsonaro en zijn ministers "vernietiging van het milieu" in de Amazone en de Cerrado en schendingen van de mensenrechten van met name de inheemse bevolking.

De organisaties hebben hun klacht onder de aandacht gebracht van vijf verschillende VN-rapporteurs. Dat maakt volgens hen duidelijk hoe veelzijdig de problemen zijn die de ontbossing in het land veroorzaakt.

De Braziliaanse tak van het WWF stelt dat het kappen van stukken regenwoud, bijvoorbeeld voor landbouw of andere economische activiteiten, een negatief effect heeft op de hele wereldbevolking. Het regenwoud vervult immers een belangrijke rol in het wereldwijde klimaat. Volgens de natuurorganisatie is de ontbossing onder Bolsonaro op het hoogste niveau in vijftien jaar beland. De Amazone "komt steeds dichter bij een kantelpunt", waarna het ecosysteem zichzelf niet meer kan herstellen, waarschuwt het WWF.

Enkel aanbeveling mogelijk

De speciale VN-rapporteurs op het gebied van onder meer milieu en mensenrechten die de klacht binnen hebben gekregen, hebben niet de macht om de Braziliaanse overheid ergens toe te dwingen. "Ze kunnen het wel aanbevelen", aldus de organisaties.

Bolsonaro moet binnenkort vertrekken als president. Op 1 januari 2023 treedt zijn rivaal Inácio Lula da Silva aan, na een nipte verkiezingsoverwinning. Hij heeft beloofd het beschermen van de Amazone weer een prioriteit te maken. Lula is momenteel aanwezig op de klimaattop in Sharm-el-Sheikh.

Meer uit Buitenland

Man deed zich voor als FBI-agent om Luigi Mangione te bevrijden

NEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.

35 minuten geleden
Senaatsleiders VS sluiten deal die shutdown moet voorkomen

WASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.

53 minuten geleden
Tientallen doden bij jihadistische aanval in noordoosten Nigeria

ABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.

53 minuten geleden
Spaans koningspaar steunt nabestaanden treinramp

HUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.

3 uur geleden
Celstraf voor hulpsheriff die zwarte vrouw thuis doodschiet

CHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.

4 uur geleden
VN-chef roept Iran en VS op diplomatieke uitweg te zoeken

NEW YORK (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties roept de Verenigde Staten en Iran op een diplomatieke oplossing te zoeken. De landen hebben elkaar bedreigd met militair geweld. Volgens António Guterres moeten de landen met hulp van bemiddelaars in gesprek.

6 uur geleden
Trump: Poetin valt Kyiv week niet aan tijdens koude periode

WASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is de Russische president Vladimir Poetin bereid een week de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv en andere Oekraïense steden te staken tijdens de bittere kou in het land. Trump zei dat hij aan Poetin had gevraagd een week niet te schieten en die zou daarmee hebben ingestemd. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Trump bedankt en zegt te hopen dat die toezegging wordt nageleefd.

7 uur geleden