Wüst klaar voor laatste 1000 meter uit olympische schaatscarrière
BEIJING (ANP) - Nog 1000 meter duurt de olympische schaatscarrière van Ireen Wüst. De 35-jarige Brabantse sluit haar innige en uiterst succesvolle relatie met de Olympische Spelen donderdag af met haar twintigste deelname aan een schaatsonderdeel. Al dertien van de vorige negentien starts resulteerden in een medaille. Een veertiende is niet op voorhand uitgesloten.
Als 19-jarige debutante verraste Wüst bij de Spelen van Turijn in 2006 met goud op de 3000 meter. Het was de eerste van een 'goldrush' die op maandag 6 februari zestien jaar later vooralsnog eindigde met haar zesde goud. Wüst won twee keer de 3000 meter, drie keer de 1500 meter en greep goud op de ploegachtervolging in 2014. Daarnaast waren er nog eens vijf zilveren en ondertussen twee bronzen medailles. Daarmee is ze al Nederlands meest succesvolle olympiër ooit.
Wüst zei het al na haar gouden 1500 meter. Als ze die vijf ringen ziet, maakt dat wat extra's in haar los. Meer dan bijvoorbeeld bij een WK. "Omdat ik dit een mooiere wedstrijd vind", gaf ze als mogelijke reden. Daarmee is niet gezegd dat het op WK's niet lukte. Wüst won negen wereldtitels op een individuele afstand, vijf keer op de ploegachtervolging en werd zeven keer wereldkampioen allround.
Afscheidstournee
Maar het beeld zal toch blijven hangen van een schaatsster die eenmaal op de Spelen boven zichzelf uit kan stijgen. Na haar zege op de 1500 meter tijdens de wereldbekerfinale van 2020, won Wüst bijna twee jaar geen enkele wedstrijd, de 1000 meter tijdens het afgelopen NK sprint daargelaten. Maar op de dag dat ze zich tot doel had gesteld goed te zijn, stond ze er toch weer.
Wüst wil nog niet bezig zijn met haar afscheidstournee, al begrijpt ze dat velen het daar wel over hebben. De laatste 1000 meter van 59.714 olympische meters op het ijs komen er aan. Haar focus ligt eerst nog op presteren en dat geldt ook voor haar derde nummer op deze Spelen. De vorige twee leverden goud en brons op. "Als ik aan de start sta, is dat om te winnen", sprak ze vastberaden voor haar 1500 meter. Terugblikken doet ze na 12 maart, na haar laatste echte race in Thialf.
Meer uit Sport
MIAMI (ANP/AFP) - De honkballers van Venezuela hebben in de finale van de World Baseball Classic verrassend gewonnen van de Verenigde Staten: 3-2. Het betekende voor het Zuid-Amerikaanse land de eerste eindzege ooit op het officieuze wereldkampioenschap. De finale in Miami verliep op verschillende vlakken onder hoogspanning.
50 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - Jeroen Delmee, bondscoach van de Nederlandse hockeyers, wil dat het WK van komende zomer net zo gaat leven als in 1998, de laatste keer dat de Nederlandse mannen de titel wonnen. Hij organiseerde in november een diner voor zijn selectie met de selectie van dat toernooi. "Het seizoen dat leidt naar het wereldkampioenschap was begonnen, en ik vond dat we iets bijzonders moesten doen", zei Delmee dinsdag na de loting van het WK, dat in Nederland en België plaatsvindt.
14 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Raoul Ehren, de bondscoach van de Nederlandse hockeysters, is blij met de loting voor het WK, dat komende zomer in Nederland en België plaatsvindt. Oranje treft in de groepsfase Australië, Chili en Japan. "Dit vind ik eigenlijk wel het leukste", zei Ehren na de loting in het Wagener Stadion, "dat we teams uit vier verschillende continenten hebben."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zitskiër Jeroen Kampschreur (26) heeft een zogenoemd chapeau-beeldje gekregen van minister Mirjam Sterk (Sport). De drievoudig gouden medaillewinnaar van de Paralympics genoot in Den Haag bij de huldiging van de medaillewinnaars bij de Paralympics met volle teugen. "Er is echt een droom uitgekomen", zei Kampschreur, die drie gouden medailles won in Italië. "Eens in de vier jaar staan wij in de aandacht. Dat is supertof. We worden geleefd, maar dat is genieten."
17 uur geledenARNHEM (ANP) - De Nederlandse Atletiekunie stuurt een groep van dertig sprinters naar de WK estafette begin mei in Botswana. Lieke Klaver, Jonas Phijffers, Minke Bisschops en Elvis Afrifa zijn de blikvangers in de ploeg. Femke Broeders-Bol, olympisch kampioene gemengde estafette en in het bezit van tal van mondiale estafettemedailles op de 4x400 meter, ontbreekt. Broeders-Bol richt zich op de 800 meter, haar nieuwe afstand.
19 uur geledenMIAMI (ANP) - De honkballers van Venezuela staan in de finale van de World Baseball Classic. Ze versloegen in de halve eindstrijd Italië (4-2) na een achterstand van 0-2.
1 dag geledenMIAMI (ANP) - Tennisster Suzan Lamens is er niet in geslaagd het hoofdschema van het tennistoernooi van Miami te bereiken. De 26-jarige Zuid-Hollandse verloor in de eerste ronde van de kwalificaties in Florida in drie sets van Bianca Andreescu uit Canada: 6-4 1-6 5-7.
1 dag geleden