Wüst klaar voor laatste 1000 meter uit olympische schaatscarrière
BEIJING (ANP) - Nog 1000 meter duurt de olympische schaatscarrière van Ireen Wüst. De 35-jarige Brabantse sluit haar innige en uiterst succesvolle relatie met de Olympische Spelen donderdag af met haar twintigste deelname aan een schaatsonderdeel. Al dertien van de vorige negentien starts resulteerden in een medaille. Een veertiende is niet op voorhand uitgesloten.
Als 19-jarige debutante verraste Wüst bij de Spelen van Turijn in 2006 met goud op de 3000 meter. Het was de eerste van een 'goldrush' die op maandag 6 februari zestien jaar later vooralsnog eindigde met haar zesde goud. Wüst won twee keer de 3000 meter, drie keer de 1500 meter en greep goud op de ploegachtervolging in 2014. Daarnaast waren er nog eens vijf zilveren en ondertussen twee bronzen medailles. Daarmee is ze al Nederlands meest succesvolle olympiër ooit.
Wüst zei het al na haar gouden 1500 meter. Als ze die vijf ringen ziet, maakt dat wat extra's in haar los. Meer dan bijvoorbeeld bij een WK. "Omdat ik dit een mooiere wedstrijd vind", gaf ze als mogelijke reden. Daarmee is niet gezegd dat het op WK's niet lukte. Wüst won negen wereldtitels op een individuele afstand, vijf keer op de ploegachtervolging en werd zeven keer wereldkampioen allround.
Afscheidstournee
Maar het beeld zal toch blijven hangen van een schaatsster die eenmaal op de Spelen boven zichzelf uit kan stijgen. Na haar zege op de 1500 meter tijdens de wereldbekerfinale van 2020, won Wüst bijna twee jaar geen enkele wedstrijd, de 1000 meter tijdens het afgelopen NK sprint daargelaten. Maar op de dag dat ze zich tot doel had gesteld goed te zijn, stond ze er toch weer.
Wüst wil nog niet bezig zijn met haar afscheidstournee, al begrijpt ze dat velen het daar wel over hebben. De laatste 1000 meter van 59.714 olympische meters op het ijs komen er aan. Haar focus ligt eerst nog op presteren en dat geldt ook voor haar derde nummer op deze Spelen. De vorige twee leverden goud en brons op. "Als ik aan de start sta, is dat om te winnen", sprak ze vastberaden voor haar 1500 meter. Terugblikken doet ze na 12 maart, na haar laatste echte race in Thialf.
Meer uit Sport
LE MANS (ANP) - Moto2-coureur Collin Veijer is in de Grote Prijs van Frankrijk gecrasht. De 21-jarige Staphorster kwam ten val in de tweede ronde van de race op het circuit van Le Mans, die was ingekort en herstart na eerdere zware crashes. Veijer leek zich niet ernstig te hebben geblesseerd, maar kon ook niet verder.
9 minuten geledenPLOVDIV (ANP) - Wielerploeg UAE Team Emirates is ook Adam Yates kwijtgeraakt in de Giro d'Italia. De 33-jarige Brit, die zaterdag in de tweede etappe al met veertien minuten achterstand binnenkwam door de gevolgen van een zware valpartij, heeft symptomen van een hersenschudding. Zaterdag stapten ploeggenoten Jay Vine en Marc Soler al af na hun betrokkenheid bij de massale crash in het peloton.
1 uur geledenROME (ANP) - Jannik Sinner heeft eenvoudig de derde ronde bereikt van het tennistoernooi in Rome. De als eerste geplaatste Italiaan was in twee sets te sterk voor Sebastian Ofner (6-3 6-4). De Oostenrijker staat op de 82e positie van de wereldranglijst.
15 uur geledenLE MANS (ANP) - De Spaanse wegracer Jorge Martín heeft op spectaculaire wijze de sprintrace gewonnen van de MotoGP bij de Grote Prijs van Frankrijk. Hij startte op het circuit van Le Mans als achtste, maar wist zijn Aprilia in de eerste drie bochten naar de eerste plaats te sturen. De wereldkampioen van 2024 hield vervolgens stand tot aan de finish.
21 uur geledenL'ANGLIRU (ANP) - Anna van der Breggen heeft naast de eindzege gegrepen in de Vuelta Femenina. De 36-jarige wielrenster van SD Worx - Protime moest haar leidende positie in de slotrit met aankomst op de beruchte Alto de l'Angliru afstaan aan de Spaanse Paula Blasi van UAE Team ADQ. De Zwitserse Petra Stiasny van Human Powered Health won de etappe.
22 uur geledenROME (ANP) - Tennisser Tallon Griekspoor heeft zich bij het masterstoernooi van Rome niet geplaatst voor de derde ronde. De Belg Alexander Blockx, de nummer 36 van de wereldranglijst, was in drie sets te sterk voor de Nederlander: 6-7 (5) 6-3 6-4.
1 dag geledenLES PRAERES (ANP) - Anna van der Breggen heeft de voorlaatste rit van de Vuelta Femenina gewonnen en de rode leiderstrui overgenomen van haar Belgische ploeggenoot Lotte Kopecky. Op de loodzware slotklim naar Les Praeres (3,7 kilometer met een gemiddeld stijgingspercentage van 13,4 procent) reed de Nederlandse renster van SD Worx-Protime zittend weg bij al haar concurrenten.
1 dag geleden