Wüst heeft focus op presteren en niet op haar 'afscheidstournee'
BEIJING (ANP) - Ireen Wüst is met haar elf medailles, waarvan vijf gouden, al een olympische legende. Op haar vijfde Winterspelen gaat het de 35-jarige schaatsster vooral om presteren. Tijd voor het vieren van haar laatste Spelen heeft ze niet en met terugblikken is ze nog niet bezig. Daarom sloeg ze de openingsceremonie ook over. "Ik wil maandag een zo goed mogelijke 1500 meter neerzetten, de rest eromheen telt niet."
Ze zegt in Beijing wel te merken dat de aandacht voor haar is toegenomen. "Ik heb al een aantal keer gehad dat Chinezen zeggen 'jij bent een legende, mogen we een foto?' Dan zeg ik dank je wel en dan gaan we op de foto. Wij hebben dat helemaal niet. Het is een beetje on-Nederlands. Deze mensen doen bijna onderdanig, ik word er dan een beetje ongemakkelijk van."
Wüst won op 19-jarige leeftijd bij de Spelen in Turijn goud op de 3000 meter. Daar voegde ze de drie Olympische Spelen daarna telkens één individuele gouden medaille aan toe: goud op de 1500 meter in 2010, op de 3000 meter in 2014 en weer op de 1500 meter in 2018. Verder was er een keer goud op de ploegenachtervolging (2014) en nog vijf zilveren en een bronzen medaille.
Kans vijfde goud
Een uniek vijfde goud op de vijfde Spelen op rij behoort tot de mogelijkheden. "Wie weet, daar gaan we voor. Ik heb niets te verliezen", zegt Wüst. "Deze Spelen zijn natuurlijk bonus, maar als ik aan de start sta, ben ik er om te winnen. Als dat niet lukt, zal ik zeker balen. Op 12 maart kijk ik terug naar mijn carrière en dan kan ik niet anders dan trots zijn. Maar op dit moment telt alleen dit."
Dat haar eigen toernooi nu begint met de 1500 meter, maakt volgens Wüst niet uit. "Normaal begon het met de 3000 meter en was dat voor mij de belangrijkste race. In dat opzicht is dit niet anders, behalve dat het toernooi al begonnen is. Ik ga denk ik de sfeer even proeven en kijken hoe het eraan toe gaat."
Maandag neemt ze het als regerend olympisch kampioene op tegen onder anderen Miho Takagi. De Japanse, die vier jaar geleden in Zuid-Korea genoegen moest nemen met zilver achter Wüst, won dit seizoen alle drie de wereldbekerwedstrijden die ze reed. "Takagi, Brittany Bowe, Antoinette de Jong", noemt Wüst zelf op als de favorieten. "En ik denk dat ik ook in dat rijtje sta."
Meer uit Sport
HEERENVEEN (ANP) - Mocht turnster Sanne Wevers (34) zich deze week bij de EK in Zagreb plaatsen voor de balkfinale, dan wacht haar op een bijzondere datum een strijd om de medailles. De eindstrijd op haar favoriete toestel vindt namelijk plaats op 15 augustus, de datum waarop Wevers tien jaar geleden olympisch goud greep in Rio de Janeiro.
23 minuten geledenMONTREAL (ANP) - Botic van de Zandschulp heeft in de nacht van zondag op maandag in de achtste finales van het masterstoernooi van Montreal verloren van de Tsjech Jakub Menšík. De 30-jarige tennisser verloor op de hardcourtbaan in Canada in twee sets: 4-6 5-7.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Voormalig basketballer en NBA-coach Don Nelson is op 86-jarige leeftijd overleden. De familie van de basketballer, die tussen 1966 en 1976 vijf keer kampioen werd met Boston Celtics, heeft dat zondag bekendgemaakt.
7 uur geledenNICE (ANP) - Lorena Wiebes heeft voor de tweede keer op rij het puntenklassement in de Tour de France Femmes gewonnen. De sprintster van SD Worx - Protime verzekerde zich met winst in de tussensprint in de slotrit met start en finish in Nice van een onoverbrugbare voorsprong in het klassement en hoefde daarna alleen nog te finishen.
11 uur geledenNICE (ANP) - Demi Vollering heeft voor de tweede keer de Tour de France Femmes gewonnen. De 29-jarige wielrenster van FDJ United-Suez verdedigde in de slotetappe met start en finish in Nice de gele leiderstrui met succes door die ook op haar naam te schrijven.
13 uur geledenWIELICZKA (ANP) - Wielrenner Marco Brenner heeft de Ronde van Polen gewonnen. De Duitser van Tudor Cycling nam na de afsluitende tijdrit in Wieliczka de leiding in het algemeen klassement over van de Italiaan Christian Scaroni. De Zwitser Stefan Küng won de slotetappe.
15 uur geledenNICE (ANP) - De wielrensters van de Tour de France Femmes zijn met Demi Vollering in het geel vertrokken voor de slotetappe. De negende rit over 99,2 kilometer voert het peloton in vier rondes vier keer over de Col d'Èze. Zowel de start als de finish is in Nice.
15 uur geleden