Wüst heeft focus op presteren en niet op haar 'afscheidstournee'
BEIJING (ANP) - Ireen Wüst is met haar elf medailles, waarvan vijf gouden, al een olympische legende. Op haar vijfde Winterspelen gaat het de 35-jarige schaatsster vooral om presteren. Tijd voor het vieren van haar laatste Spelen heeft ze niet en met terugblikken is ze nog niet bezig. Daarom sloeg ze de openingsceremonie ook over. "Ik wil maandag een zo goed mogelijke 1500 meter neerzetten, de rest eromheen telt niet."
Ze zegt in Beijing wel te merken dat de aandacht voor haar is toegenomen. "Ik heb al een aantal keer gehad dat Chinezen zeggen 'jij bent een legende, mogen we een foto?' Dan zeg ik dank je wel en dan gaan we op de foto. Wij hebben dat helemaal niet. Het is een beetje on-Nederlands. Deze mensen doen bijna onderdanig, ik word er dan een beetje ongemakkelijk van."
Wüst won op 19-jarige leeftijd bij de Spelen in Turijn goud op de 3000 meter. Daar voegde ze de drie Olympische Spelen daarna telkens één individuele gouden medaille aan toe: goud op de 1500 meter in 2010, op de 3000 meter in 2014 en weer op de 1500 meter in 2018. Verder was er een keer goud op de ploegenachtervolging (2014) en nog vijf zilveren en een bronzen medaille.
Kans vijfde goud
Een uniek vijfde goud op de vijfde Spelen op rij behoort tot de mogelijkheden. "Wie weet, daar gaan we voor. Ik heb niets te verliezen", zegt Wüst. "Deze Spelen zijn natuurlijk bonus, maar als ik aan de start sta, ben ik er om te winnen. Als dat niet lukt, zal ik zeker balen. Op 12 maart kijk ik terug naar mijn carrière en dan kan ik niet anders dan trots zijn. Maar op dit moment telt alleen dit."
Dat haar eigen toernooi nu begint met de 1500 meter, maakt volgens Wüst niet uit. "Normaal begon het met de 3000 meter en was dat voor mij de belangrijkste race. In dat opzicht is dit niet anders, behalve dat het toernooi al begonnen is. Ik ga denk ik de sfeer even proeven en kijken hoe het eraan toe gaat."
Maandag neemt ze het als regerend olympisch kampioene op tegen onder anderen Miho Takagi. De Japanse, die vier jaar geleden in Zuid-Korea genoegen moest nemen met zilver achter Wüst, won dit seizoen alle drie de wereldbekerwedstrijden die ze reed. "Takagi, Brittany Bowe, Antoinette de Jong", noemt Wüst zelf op als de favorieten. "En ik denk dat ik ook in dat rijtje sta."
Meer uit Sport
MADRID (ANP) - Lando Norris heeft zaterdag naar eigen zeggen een van zijn beste ronden ooit gereden. "Ik ben in shock. Dit was een van de beste ronden in mijn carrière. Alles kwam samen. Het was bijna perfect. Als je hier later op terugkijkt, zeg je: 'Dit was wel goed'", zei de Brit in Madrid, nadat hij in de kwalificatie poleposition had veroverd voor Kimi Antonelli en Max Verstappen.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Lando Norris van McLaren heeft zaterdag in Madrid zijn derde poleposition van het seizoen veroverd. De Britse Formule 1-coureur was tijdens de kwalificatie op de Madring in een tijd van 1.31,824 de snelste. De Italiaan Kimi Antonelli was in de Mercedes met 1.31,835 de nummer 2 van de kwalificatie voor Max Verstappen, die derde werd in 1.31,964.
1 uur geledenMISANO (ANP) - Marc Márquez heeft zaterdag de sprintrace van de Grote Prijs van San Marino in de MotoGP gewonnen. De Spanjaard van Ducati versloeg de Italiaan Marco Bezzecchi. Jorge Martín, de Spaanse leider in de WK-stand, werd derde.
2 uur geledenBOFFRES (ANP) - Wielrenster Mischa Bredewold mist het WK en vreest voor het einde van haar seizoen door een valpartij. Dat heeft haar ploeg SD Worx-Protime zaterdag bekendgemaakt in een persbericht. Bredewold maakte deel uit van de donderdag bekendgemaakte selectie voor de WK wielrennen in Montréal, dat later deze maand plaatsvindt.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Max Verstappen (28) heeft tijdens een langdurig onderbroken derde vrije training in Madrid de vijfde tijd neergezet. De viervoudig wereldkampioen van de Formule 1 reed zijn snelste ronde op het nieuwe circuit in de Spaanse hoofdstad in 1.33,172.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tennisser Ben Shelton heeft voor de eerste keer de finale van een grandslamtoernooi bereikt. De 23-jarige Amerikaan versloeg in de halve eindstrijd van de US Open in New York zijn landgenoot Frances Tiafoe in vier sets. Het werd: 4-6 6-3 6-3 7-5.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alexander Zverev heeft zich in de nacht van vrijdag op zaterdag op de US Open voor zijn derde grandslamfinale op rij geplaatst. De Duitse nummer één van de plaatsingslijst was in drie sets te sterk voor de Russische nummer 50 van de wereld, Karen Chatsjanov: 6-3 7-6 (7) 7-6 (6). In de finale treft Zverev de winnaar van een Amerikaans onderonsje tussen Frances Tiafoe en Ben Shelton, dat later in de nacht van vrijdag op zaterdag begint.
17 uur geleden