Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

WUR meldt 'doorbraak' tegen aardappelziekte door genbewerking

WUR meldt 'doorbraak' tegen aardappelziekte door genbewerking

WAGENINGEN (ANP) - Een onderzoeker van Wageningen University & Research (WUR) heeft volgens de universiteit een belangrijke doorbraak geboekt in het tegengaan van de beruchte aardappelziekte. Door middel van nieuwe genbewerkingstechnieken wist Daniel Moñino-López aardappelplanten te maken die goed bestand zijn tegen de waterschimmel die aardappelziekte veroorzaakt.

In het onderzoek werd gebruikgemaakt van de bewerkingstechniek CRISPR. Dat is een techniek waarmee nauwkeurig stukjes DNA verwijderd, vervangen of juist geplaatst kunnen worden in een levend organisme. CRISPR is een afweersysteem van bacteriën, maar wetenschappers hebben de laatste jaren manieren gevonden om dat systeem zelf te programmeren.

De techniek levert wetenschappelijk gezien veel mogelijkheden op, maar die kunnen nog niet zomaar worden gebruikt. De huidige Europese wetgeving is zeer streng voor alle vormen van genetische modificatie. Daar wil de Europese Commissie overigens wel verandering in brengen. Nieuwe regels zijn in de maak. Moñino-López geeft daarbij het advies om regels per product te maken op basis van "wetenschappelijk bewijs voor de biologische veiligheid van het nieuwe ras".

In het Wageningse onderzoek werd alleen genetisch materiaal van andere aardappelsoorten gebruikt om aardappelrassen te verbeteren. Volgens de universiteit kan de techniek uiteindelijk veel schade gaan voorkomen. Jaarlijks leidt de aardappelziekte wereldwijd tot miljarden euro's aan opbrengstverlies. Ook moeten boeren kosten maken voor gewasbeschermingsmiddelen, die slecht kunnen zijn voor het milieu. Om de bewerkte planten tegen ziekte te beschermen, zijn volgens de WUR veel minder van die middelen nodig.

Meer uit Gezond

Patiënten krijgen nauwelijks informatie over kwaliteit van zorg

UTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.

21 uur geleden
Studie: Groningers vaker angstig en somber door aardbevingen

GRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.

2 dagen geleden
Politiek Noord-Holland zet gezondheid centraal in provinciebeleid

HAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.

3 dagen geleden
Boetes voor uitbuiting Indonesische verpleegkundigen

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.

3 dagen geleden
Studie: kwaliteit van kraamzorg staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.

1 week geleden
Vrouwen vallen vaker en langer uit door stress

SON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.

1 week geleden
Huisartsenvereniging kritisch over nieuwe website voor abortuspil

UTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.

1 week geleden